Reklama

Reklama

Alexej German

Alexej German

nar. 20.06.1938
Leningrad, Rusko, Sovětský svaz

zem. 21.02.2013 (74 let)
Petrohrad, Rusko

Biografie

Alexej German se narodil 20.7.1938 v Leningradě, kde žil a tvořil až do své smrti. Na přání otce, význačného sovětského spisovatele Jurije German (držitel Stalinovy ceny) a díky jeho protekci začal studovat divadelní režii. Poté se však rozhodl věnovat filmu.

Než mu byla svěřena samostatná režie, natočil s Grigorijem Aronovem film o rudém teroru v porevolučním Rusku Sedmý sputnik (1967). Snímku dopomohly k premiéře konexe režisérova otce, záhy byl ale z distribuce stažen a uložen do bezpečí trezoru, kde si trest od jednoho roku do čtrnácti let odpykávaly postupně všechny Germanovy filmy.

Vlastní debut Prověrka osudem (1971) byl adaptací otcovy povídky Operace „Štastný Nový rok" problematizující morální poklesek ruských válečných kolaborantů. Film byl po dokončení určen ke zničení, ke kterému nedošlo jen díky svévoli jedné z úřednic, která pásek schovala. Od tohoto titulu pronásledovala Germana pověst třídního nepřítele a cenzurní orgány si všech jeho filmů všímaly obzvláště bedlivě.

I další tři režisérovy filmy se obracely ke katarzním momentům sovětské historie. 20 dní bez války (1976) podle scénáře protěžovaného spisovatele K. Simonova vypráví o vykořeněnosti, kterou 2. světová válka zasela do života obyčejných lidí. Milostnou zápletku ve filmu Můj přítel Ivan Lapšin (1984) zase German situoval do poloviny 30.let, doby začínajícího Velkého stalinského teroru a atmosféry nadcházejícího válečného konfliktu.

Nejkomplexnějším snímkem, kterým se German vyrovnává s dějinným odkazem své země, je prozatím Chrustaljove, vůz! (1998). Nekompromisní obraz konce stalinské éry a její vinou pošramocené psychologie národa. Film měl premiéru na canneském festivalu, kde byl vypískán, za což se po několika měsících porota i odborné publikum svorně a upřímně pokály a prohlásily film jedním z největších děl světové kinematografie, jakým bezpochyby je.

Alexej German zemřel po dlouhotrvajících srdečních problémech 21.2.2013 v poslední dokončovací fázi filmu Je těžké být bohem, nad kterým pracoval třináct let. Snímek nyní dokončuje režisérova celoživotní spoluautorka a manželka Světlana Karmalita se synem Alexejem Germanem ml.

Kamila "progulkina" Dolotina

Režisér

Herec

Ovládací panel

Fanklub

(10)

Reklama

Reklama