foto

Andrew Birkin

  • nar. 9.12.1945 (73 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Andrew Birkin se narodil 9 prosince 1945 v Londýně.Jeho rodiči byli voják David Birkin a herečka Judy Campbell,která se věnovala divadlu od roku 1935 až téměř do své smrti v roce 2004.Daleko známější jsou ale jiní členové jeho rodiny - sestra Jane Birkin je známá herečka,zpěvačka a modelka, jeden čas provdaná za Serge Gainsbourga,se kterým má dceru Charlottu.

Než Andrew přešel k filmu napsal v roce 1979 knihu J.M. Barrie and the Lost Boys. Ta se ale obešla bez většího úspěchu a tak se zaměřil spíše na film. Ve filmové branži je spíše uznávaným scénáristou, napsal nebo podílel se mino jiné na filmech KING DAVID, OMEN III, MELODY, z těch známějších jmenujme spolupráci s Tomem Tykwerem na filmu PARFÉM nebo Bessonovu JOHANKU Z ARKU.

Co se týče uznání a cen, těch se mu vždy dostálo jen když se ujal nejen scénáře, ale i režie a produkce. Jeho krátkometrážní film SREDNI VASHTAR vyhrál cenu Bafta v roce 1981 za nejlepší film, BURNING SECRET získal cenu na festivalu v Bruselu a jeho scénář k dílu THE LOST BOYS získal ve své kategorii cenu Writers guild of Great Britain. Největší úspěch ale zaznamenal s velmi syrovým, ale zároveň i jemným a snovým dramatem o "sourozenecké lásce" BETONOVÁ ZAHRADA, natočené podle knihy slavného anglického spisovatele Iana McEwana ( autor předlohy i nově zfilmovaného Pokání ). Film mu vynesl uznání a Stříbrného medvěda z Berlínského festivalu roku 1992. Velkou zásluhu na tom měla i již výše zmiňovaná Birkinova neteř Charlotte Gainsbourg, která si zde vystřihla hlavní roli. Jejího mladšího bratra navíc ve filmu hraje Birkinův skutečný syn Ned.

Andrew Birkin má kromě Neda i druhého syna, Davida Tristana. Jeho dcera a nadějná zpěvačka Anno se zabila roku 2001 při autonehodě v Itálii ve věku 20 let.

Ai.ma

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace