• Pohádka

Anděl Páně 2 (2016)

Do kina na Anděl Páně 2 jsem se vydala poté, co jsem zhlédla všechna videa, rozhovory a upoutávky, až jsem se obávala, že to nejlepší z pohádky již bylo použito v PR propagaci. Naštěstí nebylo. Už kvůli scéně s Herodesem se těším, až to uvidím znovu. Petronel a Uriáš mi přijdou ve své souhře geniální a přesto je zachována jejich podstata: čert coby zlo se projeví nečekaně i vůči příteli, anděl coby dobro potlačí své zásluhy pro zachování radosti obdarované. Jedna věc mi ale v pohádce trošku nesedí - Mikuláš u nás nosí dětem dárky, v Anděl Páně 2 je od dětí dostává, vlastně koleduje jako Tři králové. Tohle jsem si uvědomila až s několikahodinovým zpožděním, do děje to nenásilně zapadá. Pohádka je inteligentně vtipná, se smyslem pro detail a se spoustou krásných sdělení - např. i vydřiduch Košťál nechce být sám, Párkaři se vyplatí rok čekat na pozornost Magdaleny, Anežku v úsilí pomoci mamince podpoří i boží poslové... Těší mě, že i dnes jsou u nás tvůrci, kteří dokážou natočit nadčasovou pohádku.