PepeCCM

válení

<< předchozí 1 2
    • 6.11.2014  12:19
    Solaris (2002)

Soderbergh se (nejen) kratší stopaží snažil přinést Solaris širšímu publiku a ač nemůžu říct, že by byl zcela neúspěšný, tak tímto krokem sebral filmu jednu z jeho nejsilnějších vlastností. Tarkovského pomalý styl vyprávění, který někoho může nudit, totiž má svůj význam a pomocí pomalu budovaného napětí tak autor dosáhl, že se divák nestává pouhým pozorovatelem dění na stanici, ale společně s hlavním protagonistou se stává jeho přímým účastníkem a to od jeho počáteční skepse (která u Soderbergha prakticky chybí), až ke konečnému uvědomění - v originále se Kelvin poprvé setkává s náznakem, že se děje opravdu něco zvláštního asi po hodině (a k samotnému zjištění přije ještě pozěji), Soderbergh to odbyl asi v 15. minutě. Díky tomu i samotný závěr, kdy Tarkovskij dovolil konečné pochopení pouze divákovi, ale ne již hlavní postavě, na mě působí daleko silněji, než Soderberghův závěr, kdy ke stejnému konci dovolil dojít i Kelvinovi. Zajímavé také je, jak se Soderbergh skoro vůbec nezajímá o samotnou planetu, která je v podstatě příčinou všeho. Celkovému dojmu z filmu nepomohly ani vedlejší postavy Gordonové a Snowa, které mě ve většině scén spíše otravovaly, než aby samotnému příběhu nějak pomáhaly. Na druhou stranu musím říct, že samotný pokus s částečnou změnou jistých pasáží filmu beru spíše jako kladnou stránku (ač se tyto změny podle mě ne vždy úplně povedly), protože je aspoň vidět, že se Soderbergh snažil filmu dodat více osobitosti a na film tak nemůžem pohlížet pouze jako na kopii, ale opravdu jako na Soderberghův vlastní film. PS: Jen by mě zajímalo, jak by originál vypadal, kdyby Tarkovskij měl stejné technické prostředky.

• 10.12.2013  00:41
    Domek z karet (TV seriál) (2013)

Málokdy se stane, že v USA natočí remake, který překonává svoji již tak kvalitní předlohu (knihu jsem teda nečetl, takže myslím jen televizní předlohu). Jenže když se pod projektem podepíše takový režisér jako David Fincher (a s ním další zajímavá režisérská jména) a do hlavní role je angažován nikdo jiný než Kevin Spacey, tak to asi zas takové překvapení není. Hlavním elementem, který podle mě pomohl k tomu, že se americká sonda do špinavého zákulisí politiky povedla lépe, než její britská předchůdkyně, je podle mě hlavně v prostoru, který dostala. Více jak trojnásobná stopáž (a to první série skončila tak v polovině příběhu britské verze, takže výsledná stopáž bude vlastně ještě větší) pomohla rozvinout příběh a více se sblížit jak s hlavními postavami (Frank Underwood a Zoe), tak hlavně s těmi vedlejšími (například Frankova žena, Stamper a Russo), a seriálem tak pouze neproplouvají v pozadí, ale přidávají příběhu nový rozměr svými vlastními motivy. Následně i všechny Frankovi kroky, díky delšímu připravování dostávají reálnější charakter a zatímco originál se rychlým tempem dostává k závěrečnému vyústění, které všichni čekáme (víme) a samotnou cestu k němu ukazuje pouze v několika dlouhých skocích, tak Spaceyho Underwood opravdu pomalu staví svůj vysněný domek kartu po kartě a každým dílem se přibližuje blíže ke svému cíli. A i střet mezi novinářským světem, v osobě Zoe tak trochu naivním a na "správných" hodnotách postaveným a na druhé straně tím špinavým politickým v podobě intrikáře Underwooda, zde funguje daleko lépe jako zrcadlo současné politiky (i minulé a budoucí). Navíc, když k tomu přičtete skvělého Spaceyho (jeho promluvy do kamery jsou ještě o třídu lepší než v podání Iana Richardsona) a moji zálibu v politickém dramatu, tak je to pro mě vrchol seriálové tvorby roku 2013 (společně s poslední sérií Breaking Bad). 2. série si podle mě drží vysoko postavenou kvalitu první řady. 3. série (spoiler): Seriálová politika zažívá posun z „malé“ politiky amerického kongresu na velkou politiku mezinárodní. Bohužel právě tato dějová linie na mě působí, že si již tvůrci vzali příliš velké sousto, které nedokázali zpracovat a ač částečně chápu jejich touhu rýpnout si do Putina, tak si myslím, že postava ruského prezidenta Petrova by daleko lépe fungovala, pokud by se v seriálu spokojili s jeho zobrazením jako politické rivala Underwooda a ne ho nutně vyobrazovat jako tak trochu úchylného Rusa, aby měli jistotu, že se s ním divák neztotožní. Navíc tato dějová linie občas přinášela opravdu úsměvné situace (např. prezident USA přijede na schůzku s Rusem ve válečné zóně „chráněn“ 3 Hummery). Třetí řada, stejně jako kampaň Francise Underwooda, má pomalejší rozjezd, ale přesto se stále jedná o nadprůměrně kvalitní seriál a ač samotné třetí bych 5* nedal, u samotného seriálu u tohoto hodnocení zatím zůstanu. PS: Pro diváka trochu škoda, že tvůrci marketingově velmi využívají blížících se reálných voleb amerického prezidenta a tak nás ve 2015 autoři nechali tak trochu uprostřed, ale aspoň nás za rok otázka, kdo bude prezident(ka) USA, bude zajímat na dvou frontách.

• 11.6.2013  18:58

Fanoušci Star Treku jsou nejspíše nadšeni, ale mně bohužel tento svět (ač mě chtěl první díl vyvést z omylu) moc neříká a ani Cumberbatch ve filmu není takovej badass, jak se snaží prezentovat v trailerech. Po technické stránce dobře zvládnuté, ale příběhově zklamání. Velký plus za Alicu Eve (už jen za ten její akcent). Každopádně těším se na JJovo Star Wars, věřím, že tam mě nezklame, ukázal že ve vesmíru se pohybovat dokáže (jen zatím ve špatné galaxii).

• 1.6.2013  20:21
    Nevědomí (2013)

Kosinski opět nezklamal a přinesl vizuálně skvělé sci-fi, podtržené opět výborným soundtrackem (co jiného taky čekat od M83 - v prvopočátku vlastně hlavní důvod, proč jsem film chtěl vidět), bohužel tohle všechno bylo pohřbeno opravdu mizerným scénářem. Filmu slušela komorní první polovina prázdné krajiny a samotného Cruise, ale po prvním setkání s Freemanem (ne přímo jeho chybou) to šlo z kopce. Akce nezvládnutá a v mých očích bych řekl, že působila dokonce trochu nepatřičně, která byla navíc v pozdějších fázích podtrhována trapnými "siláckými" hláškami a v některých případech dokonce celými scénami (Freeman), zkazila jinak celkem zajímavé vyústění celého filmu. Jsem rád, že sem nepočkal a na film zašel do kina, protože bez pořádného obrazu a ozvučení ten film pro mě trochu ztrácí smysl - ale doma na velké televizi si ho ještě rád pustím a soundtrack už sem jel nějakou dobu před tím, než jsem viděl film:).

• 9.5.2013  21:00
    Mezi vlky (2011)

Největší nasranost nastoupila, když jsem dokázal vydržet všechny ty blbý kecy o alfa samcích a podobně a stále se těšil na scénu, která byla nakousnutá v traileru a pak na konci filmu zjistil, že ta scéna v tom filmu vlastně vůbec není.

• 25.4.2013  19:15

Nejzajímavější moment: Silné řeči Smetanovo stoupence, ale když by mělo dojít na činy, tak dojdou slova (a odhodlání). Nejchytřejší moment: Výrok ministra Blažka: "To, že je hrdina dnešní doby, vypovídá o dnešní době víc než výsledek těchto voleb." Dokument sám o sobě ale do této "kauzy" nepřinesl nic nového, už jen proto, že tak polovina stopáže (možná i více) je poskládaná z reportáží, které byly odvysílány v TV. Proti osobě Smetany osobně nic nemám, ale už mi vadí, jak je jeho čin heroizován. Ale nízké hodnocení dávám opravdu hlavně proto, že dokument podle mě nepřinesl nic nového, co by už v TV aspoň 10x nezaznělo. Jediné co teda objektivně dokument ukazuje je české buranství co se týče politického protestu - teď nemyslím přímo pana Smetanu, který vystupuje rozumně a kulturně (teda až na to tykání s "Ivanem"), ale vzorek ostatních protestantů, co se během té necelé hodiny před objektivem mihne a jejich představu o fungování právního státu.

• 3.2.2013  14:53
    Shameless (TV seriál) (2011)

Rozhodně nenudil, ale z mého pohledu tenhle seriál trochu nenaplnil svůj potenciál (nebo sem jen čekal něco trochu jiného). Přes všechen ten sex, alkohol a nadávky (a to celkem dost bez cenzury) se jedná o rodinné drama a dokonce bych k tomu přihodil i kapku telenovely (občas je chování některých postav fakt na přesdržku). A je smutný, že přes to sprosté a opilé pozlátko je mi nakonec snad nejsympatičtější postava desetiletého kluka....

• 25.1.2013  00:46

Quentin sice nezklamal, ale bohužel nadchl "pouze" tak ze dvou třetin (rozuměj prvních dvou třetin) a dokud je Waltzova postava na scéně, tak bych neváhal a dal pět hvězd, ale s tím nastavovaným a trochu nelogickým koncem nemůžu. Možná se mi to po dalším zhlédnutí (které jistě v co nejbližší době opět přijde) trochu rozmělní, ale nemyslím si. Takovou scenáristickou kličku, kterou Tarantino na konci předvedl, si on opravdu dovolovat nemusí a navíc byla podle mě naprosto zbytečná (a cameo už taky teda předvedl lepší). Jinak samozřejmě spokojenost. Waltz opět exceluje (když dostane další sošku, tak rozhodně oprávněně) a označení jeho role, jako vedlejší je teda opravdu jen pro ceny, Samuel se taky výborně našel v tý nejsvinštější roli celého filmu (a to nikoho nezabije) a ani DiCaprio s Foxxem nedělají ostudu. Hudba, stylizace i kamera celkem podle očekávání nezklamaly, tak opravdu jen škoda toho konec. Mohla to pro mě být jedna z nejlepších Tarantinovek (ne-li nejlepší), ale takhle na ty opravdu nejlepší kouká trochu zpovzdálí. Ale jak sem říkal, těším se na další projekci. Edit Jeden z nejlepších soundtracků za posledních několik let.

• 5.1.2013  14:44

Trošku zklamání. Čekal jsem trochu více humoru. Farrell naprosto nevýraznej a všechno zachraňuje Walken a hlavně teda Rockwell (jeho vyprávění přestřelky tak trochu v mých očích zachránilo film). A hned se takhle zbavit Olgy byla škoda.

• 19.12.2012  15:50
    Kurz sebeovládání (TV seriál) (2012)

Pro mě 3,5* hvězdy. Není to žádná bomba a trochu zde podle mě funguje "Charlie Sheen" efekt, ale pokud to porovnám s HIMYM (8. sezóna), tak mě tohle rozhodně baví více.

• 26.10.2012  18:11
    Skyfall (2012)

Sam Mendes nezklamal a přinesl mi jednu z nejlepších Bondovek. Skyfall se v mnoha ohledech vrací k tradičnějšímu pojetí (hlavně závěr napovídal, že příští díl asi bude více podobný "předcraigovské" éře), ale zároveň je v mnoha pohledech dost netradiční. Ať už se jedná o padoucha (mimochodem pro mě Bardem jeden z nejlepších vůbec), který se svými hodně osobními cílí vymyká klasickému pojetí bondovského padoucha, tak třeba značným prostorem, který dostala M. Stejně tak je to pro mě důstojný dárek pro Bondovo padesátiny (a na ten věk vypadá stále dobře) a různé odkazy na původní díly potěšily. Po druhém zhlédnutí musím hvězdičku přidat a většina chyb, co jsem ve filmu "viděl", spíše plynula z pozdní hodiny (a mé asi ne zrovna 100% bdělosti) promítání, než z toho, že by ve filmu opravdu byly a Skyfall stavím minimálně na roveň Casino Royale. Těším se na další setkání 007, ale prosím opět v podání Craiga.

• 26.9.2012  00:01

Pětihvězdičková zábava, kterou kazí Hemsworthova postava. Jinak se ovšem pálí hláška za hláškou (a to ve velkým) a akce je více než dost. Jednička možná nebyla tak nabitá pocta osmdesátkovým akčním filmům, ale dvojka to více jak dostatečně vynahradila. A krom tradičně drsnýho Stallona nejvíc cením hlavně Van Damma s Lundgrenem, ale ani zbytek týhle sebranky se nenechal zahanbit. Sem zvědav co nám přichystají do trojky. Track Them, Find Them, Kill Them.

• 21.8.2012  21:47
    Kličko (2011)

Dva bratři, dva kamarádi, dva boxeři, dva sympaťáci a přesto dva různé styly. Dokument který nám ukazuje aspoň trochu z tajemství jménem Kličko. Nejsem velkým fanouškem boxu, takže nechci moc porovnávat jejich velikost s jinými boxovými velikány, ale jak bylo v dokumentu řečeno, porazili vlastně všechny z jejich doby a už jen pro jejich vystupování jim budu vždy přát daleko více než všem Hayům a Chisorům a dále. Jen mi přišlo, že už se to občas přehání s tou citovou stránkou (hlavně kolem Černobylu).

• 9.8.2012  19:53

No co se asi tak dalo čekat? Nijak to nevybočuje z průměru Lundgrenovek posledních let, ale vlastně to, že zde má spíše vedlejší roli, filmu pouze škodí, protože je to asi jediná postava, která v tom filmu za něco stojí. O ruskejch mafiánech, kteří v průběhu filmu postupně přichází o svůj super ruskej akcent je škoda mluvit a Cuba Gooding Jr. je na tom snad ještě hůř. Super nájemnej vrah, kterej po celej film vystupuje spíš jako největší lůzr a při jeho scénách, kdy se snaží nějak emočně projevit bych mu snad nevěřil ani barvu jeho pleti. Nicméně jak sem říkal, ač je to docela neobvyklý, tak celej film zachraňuje aspoň Dolph s jeho havajskou košilí, kloboučkem a dvěma devítkama v ruce. Film akorát na kocovinu.

• 21.7.2012  16:24
    Prometheus (2012)

Nedá mi to, ale musím Ridleyho Promethea srovnávat Jamesovým Avatarem a silně nemůžu souhlasit s hodnocením obou filmů zde na ČSFD. Oba filmy mají pro mě společné i to, že velké očekávání a natěšenost se změnila ve zklamání po zhlédnutí. Oba dva filmy jsou také po vizuální stránce (na svoji dobu, jinak je Prometheus zas o kousek dál) úchvatné, i když pustá a temná stránka v Prometheovi se mi líbila více, než barevná "džungle" Avatara, nicméně tuto na oko působivou podívanou u obou filmů doplňuje jistá obsahová prázdnota (Avatar), nebo nelogičnost a chaotičnost (Prometheus). Ale prostě nemůžu stále pochopit, proč jsou tyto filmy tak rozdílně hodnoceny a jediné vysvětlení které mě napadá je Ridlieyho nevýhoda, že jeho Prometheus je automaticky srovnáván s Alienem, zatímco Avatar žádné takové srovnání nenabízí. Upřímně, asi bych Prometheovi také měl dát 3* jako jsem dal Avatarovi, ale už jen z tohohle principu nedám. Ještě dodatek - spíše nechápu vysoké hodnocení Avatara, než nízké Promethea ;) Teď ještě krátce k samotnému filmu. Jak už sem psal, po vizuální stránce filmu nemůžu nic vytknout a co se týče hereckých Výkonů, tak bych byl také spokojen, ale ten scénář.... Nehledě na to, že některé dějové linie mi přišly zbytečné - například by mi přišlo lepší, kdyby Fifielda a Milburna oba našli mrtvý, než to že se u lodi najednou objeví nějakej mutant. Jo a proč, když zbylá skupinka utíkala před bouří, tak říkali, že už odjeli (aspoň já sem teda pochopil, že mysleli Fifielda a Milburna), když tam očividně žádné vozidlo nechybělo? Stejně tak nechápu, když si Shawová jen tak ze sebe vyoperuje "vetřelce", tak je to zbytku posádky ale úplně jedno... A to, že se tam pak ta příšerka válí jen tak, taky už nikdo neřeší... Stejně tak mi trochu vadilo objevení mapy a následný posun v čase již na vesmírnou loď (ale Davidova scéna samotného na lodi je skvělá). Podobných "chyb" (v uvozovkách, protože někdo to může vidět jinak) bych našel ještě víc, ale bylo by to na delší psaní. Ještě jako zklamání bych uvedl hudbu, protože v trailerech byla skvělá, ale z filmu mě žádná melodie neuchvátila natolik, že by mi nějak zůstala v hlavě - škoda. Bohužel jak to tak (aspoň u mě) bývá, filmu strašně uškodila moje velké očekávání, ale obzvláště po druhém zhlednutí to zas nemůžu vidět úplně bledě. Pro mě 75%.

• 1.7.2012  14:54
    Stmívání (2008)

Vždycky jsem si říkal, že Twilight je jeden z filmů (sérií), který si nikdy nepustím, ale nakonec i já byl donucen. Ničím mě ale Stmívání moc nezklamalo (rozuměj nepřekvapilo). Dialogy, zejména v první půlce filmu byly hloupé doplněné mnoha nelogickými situacemi v průběhu celého filmu (zejména co se týče "mytologie" této ságy). Možná tomu trochu nepomohl ani český dabing, třeba to v originále tak hloupé není (ale popravdě ani nemám chuť to nějak zjišťovat). Druhá půlka filmu, kdy se aspoň něco dělo, to trochu zachránila, ale holky prostě pochopte, tohle není film pro nás a když se s vámi na to koukneme, tak už to musíte brát jako dostatečné sebeobětování a nechtějte po nás, aby se nám to ještě líbilo. Asi největší pozitivum z celého filmu vidím v Cullenovic domu, který by mi opravdu nevadil a asi bych se pak nebránil vodit si tam "své" Belly, ale musely by být jiné, než v podání Kirsten Stewart.

• 30.5.2012  15:06
    Urbanized (2011)

Až na ty idealistický kecy rádoby aktivistů v části o Stuttgartu, zajímavý dokument.

• 17.5.2012  17:24

O skvělém výkonu Rudolfa Hrušínského netřeba mluvit, Co mě ovšem na filmu chytlo snad ještě více je zde již několikrát zmiňovaná kamera a také střih (rychlé prostřihy například ve scéně v Panoptiku a u věšení obrazu prezidenta). Rozhodně jeden z největších pokladů československého filmu.

• 7.3.2012  00:05

Stále nedokážu pochopit, že Clint Eastwood dokázal natočit skvělé Dopisy z Iwo Jimy a prázdné Vlajky našich otců v témže roce. Vlajky našich otců na mě působily chladným dojmem, kdy jsem v průběhů sledování nedokázal najít nějaké větší sympatie ani k jedné z hlavních postav, ať už to bylo nepříliš přesvědčivými výkony hlavních protagonistů, či tím, že se film zbytečně moc věnoval putování tří protagonistů po US a naopak mi zcela chybělo nějaké větší představení zbytku „party“, možná by se pak divák mohl více vcítit do kůže Johna, Reneho a Iry. Ale abych nebyl jen kritický, samotné boje na Iwo Jimě, Eastwood zachytil báječně a v mých očích je jen škoda, že jich ve filmu nebylo více, ale to je tak vše co mě na tomto snímku více zaujalo. Škoda.

• 1.3.2012  23:40

Film, který s postupem času nabírá na obrátkách, aby z této gradace na závěr opět polevil a vrátil se do nudnější roviny ze začátku, kdy se snímek více zaměřuje na současný život Margaret Thatcher. Osobně se mi moc nelíbí rozdělení filmu do dvou časových rovin, navíc tento krok vidím minimálně jako velice odvážný s ohledem na to, že se jedná o stále žijící osobnost a soudě podle mnoho reakcí je to i krok hodně kontroverzní. Kdyby se děj filmu více věnoval historické linii a přidal delší stopáž, protože Margaret Thatcher, jakkoliv kontroverzní pro někoho může být, si zaslouží více jak necelou hodinu a tři čtvrtě. nejspíše bych své hodnocení zvýšil, ale není nepravděpodobné, že si osoba „Železné lady“ ještě najde zalíbení u filmařů a třeba se dočká důstojnějšího zvěčnění na stříbrném plátně.

• 26.1.2012  01:15
    Drive (2011)

Po druhém zhlédnutí musím jednoznačně zvýšit na plný počet. Málomluvící žánrovka napěchovaná skvělou atmosférou podtržená neméně skvělým soundtrackem. Pro mě film roku 2011.

• 7.1.2012  14:53

Další výborná podívaná ze zákulisí NHL z dílny HBO. Pro české fanoušky navíc ještě zajímavější díky přítomnosti "Jagse" v dresu Flyers. Nicméně minulá série Pittsburgh x Washington mě osobně bavila více, proto "jen" 4*. Nejzajímavější postavou v mých očích rozhodně vševěd Bryzgalov.

• 2.11.2011  19:37
    Děti Anakondy (TV film) (2008)

A: "Prej se jim nikdy nemíš dívat do očí. Můžou tě zhypnotizovat." B: "Hahaha toje krása." A: "Nenene, to je fakt. Říkal mi to jeden lovec, co se jí příliš dlouho díval do očí a upadnul do hypnózy a ona ho sežrala za živa." Tenhle dialog z filmu mluví za vše.

• 13.9.2011  13:51
    Vincentův svět (TV seriál) (2004)

Jeden z mála seriálu, který si i po osmi sériích dokázal udržet stejnou kvalitu. Asi opravdu nemůžu říct, která série byla nejlepší, protože každá měla něco do sebe a ke sledování každé z nich se budu rád vracet. Jediné mínus, které Entourage má, je, že nejsem jeden z hlavních charakterů. A Jeremy Piven a Kevin Dillon!

• 13.9.2011  12:02

A tenhle film nebyl nominován za vizuální efekty? Skvělé prostřědí, skvělá hudba a scénář překvapivě také snese tvrdší měřítka srovnání. Možná jsem jediný, ale místy mi Tron připomínal Star Wars (hlavně původní trilogii), ale z mého pohledu to beru spíše jako velké plus. Určitě sem si ho nepouštěl naposled.

• 9.9.2011  19:36

Neznám předlohu, ale tak trochu jíný komiks s tak trochu nečekaným koncem i přesto, že se "záporák" dal odhadnout celkem brzo. FIlm jsem vnímal ve dvou rovinách. Na jednu stranu jsem si užíval všechny skvělé a atmosférou nabité scény s Rorschachem a Komediantem a naopak trochu mě nudily scény s Dr. Manhattanem a Adrianem. I přesto, i díky skvělým úvodním titulkům a výbornému soundtracku musim dát za 4...

• 8.8.2011  17:42
    Jezero 3 (TV film) (2010)

Na obalu dvd by mělo být napsáno: "Varujeme, opakované sledování tohoto filmu může způsobit vážně psychické poruchy." Možná to nejhorší co jsem viděl, od scénáře (pokud vůbec nějakej byl), přes kameru, až po "herce"...

• 8.6.2011  19:28
    Bez soucitu (2010)

Čekal jsme od toho úplnou ptákovinu, které jsem se tak trochu také dočkal. Ale místy jsem se celkem dobře bavil a Travoltův charakter, kterej nejdřív střílí a pak se ptá (no vlastně, on se ani moc neptá), se mi líbil. A "Royale with cheese" mě jako fanouška Pulp Fiction potěšil :) 5/10

• 22.2.2011  14:20
    Fighter (2010)

Osobně jsem od filmu čekal více. Když ho porovnávám s Wrestlerem je mi jasné, co mě chytlo více. Ale dvě věci přeci jen v tomto filmu vybočují nad průměr. Christian Bale a Melissa Leo a doufám, že si aspoň jeden z nich tu zlatou sošku odnese.

• 20.1.2011  21:03
    Machři (2010)

Překvapivě se mi to celkem líbilo, ale je mi líto Steva Buscemiho, který má rozhodně na víc...

<< předchozí 1 2