Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)

Juraj Jakubisko je můj velký oblíbenec, a proto jsem si nenechala ujít příležitost zhlédnout i tento jeho snímek. Poněkud abstraktní začátek filmu napovídal, že se nejedná o kdejakou podívanou - film vypráví neobvyklý příběh o přátelství a lásce mezi dívkou Martou a dvěma muži. Celý snímek je až neuvěřitelně nápaditý, trochu bláznivý, s překvapivým koncem a nabádá k zamyšlení nad různými otázkami, které nám život klade. Splnil všechna má očekávání a dokonce mě i příjemně překvapil svým zpracováním. Herecké obsazení je výborné. Tenhle film určitě stojí za nejedno zhlédnutí, je to nezapomenutelný zážitek.

Máj (2008)

Když jsem poprvé zaslechla o tom, že se někdo chystá natočit film podle slavné Máchovy básně Máj, nedokázala jsem si představit, že by se tato báseň dala zfilmovat . Později jsem zjistila, že se toho ujal režisér F.A. Brabec. Vzpomněla jsem si na jeho poslední úspěšný film Kytice a hned jsem se začala těšit na další milý zážitek. Film začínal velmi slibně - recitace Jana Třísky byla skvělá. Po prvních 10 minutách, kdy se na plátně objevil Vilém, který po celý film vypadal jako zbloudilý člen hnutí hippies, jenž si hraje na indiány, a kdy diváci zjistili, že Jarmila je žena lehčích mravů (a ne nevinná čistá dívka zneužitá chtivým otcem Viléma), začala jsem tušit, že je tu něco špatně. Některé nepříliš povedené filmové triky bych ještě pochopila, ale při noční scéně u popraviště, kde Vilém potká duchy zemřelých (poté co přistihne svého otce, jak Jarmile „pomáhá s prádlem“), se musel Mácha obracet v hrobě (a méně otrlí diváci prchat z kina). I už tak strašnou scénu ještě navíc doprovází opravdu neposlouchatelná písnička - v podstatě zhudebněné verše, ze kterých se skupina Support Lesbiens pokusila udělat rockovou baladu (proboha proč?). Zbytek filmu nebyl o nic lepší a ani Třískovy recitace to bohužel nezachránily. Neustálé kroužení kamery nad kopci a všudypřítomný vítr, který nadzvedává Jarmile sukni, bylo opravdu směšné. I když byla Jarmila krásná, většinou nahá a raději nemluvila, její dechberoucí herecký "výkon" to nezachránilo. Celý snímek mě utvrdil v tom, že natočit Máj jako celovečerní film, je více než šílený nápad. Přesto jsem se rozhodla pro 1 hvězdičku - za odvahu a pár světlejších chvilek.

Ztracená dovolená (2006)

První dokumentární detektivka, kterou jsem viděla, a určitě ne poslední. Na začátku všeho je nalezený kufr plný negativů, na kterých jsou zachyceni turisté z Asie. Detektivové - filmaři si dají neuvěřitelný cíl, a to najít majitele ztraceného kufru a vrátit turistům jejich negativy. Rozjede se pátrání, které nejprve skončí „na mrtvém bodě“ (a zoufalí začínají být nejen pátrající filmaři, ale i diváci). Pak ale naštěstí svitla pátrajícím jiskřička naděje a dokument nabyl šťastného konce - majitel kufru je nalezen a negativy úspěšně předány. Velmi se mi líbilo, že film byl hodně založen na náhodách - například samotný nález kufru a šťastný konec, ke kterému dopomohla hlavně čínská televize. Film byl zábavný a zajímavý hlavně svým originálním nápadem.