De-Lovely (2004)

Muzikálově pojatý životopisný film o Cole Porterovi. Lákadlem je pochopitelně účast popových hvězd. Filmoví herci Kevin Kline a Jonathan Pryce mají (oceněné) zkušenosti i z divadelního jeviště. Ale skutečnou muzikálovou hvězdou účinkující v tomto filmu je John Barrowman, který hraje Jacka a zpívá Night and day. JB hrál v Porterově muzikálu Anything goes uváděném ve West Endu. Porterovi písně nazpíval a vydal na cédéčku s názvem "John Barrowman Swings Cole Porter".

Injustice (2011) (seriál)

Výborná pětidílná kriminální minisérie natočená pro britskou ITV. Scénář napsal Anthony Horowitz, který je i tvůrcem seriálu Foylova válka a autorem řady scénářů k poirotovkám a dalším tv detektivkám. Nechci vyzrazovat děj, ale napadá mě, že tvůrce se možná inspiroval "Dr. Jekyllem a panem Hydem" a "Dexterem". Všechny role v seriálu jsou výborně obsazené výraznými herci a tak nemáte ani na chvíli pocit, že nevíte kdo je kdo. Konec otevírá dvířka k pokračování, ale nijak okatě. Za sebe doufám, že pokračování bude.

Rev. (2010) (seriál)

K s2e6: Aricidiákon je načapán na hruškách. Tedy přesněji řečeno se svým přítelem Richardem (James Purefoy), kterak si společně vybírají postel. To by mu mohlo při postupu v kariéře poněkud uškodit, leč mě to potěšilo. Miluju hostující hvězdy v seriálech :-) A tenhle seriál s nimi nešetří.

The Prince and the Pauper (1996) (seriál)

Přiznávám, že Princ a chuďas je moje oblíbená dětská četba. Hm, dětská? Ještě ve čtrnácti jsem to hltala. Český seriál ze sedmdesátých jsem samozřejmě milovala. No, nicméně, tato verze mi připadá věrnější duchu knihy. Herci jsou výborní a hrají v kostýmech odpovídajících době. Stejně tak interiéry. Prostě kvalitní britská televize ...Třešnička na dortu - Purefoy je chlapík, kterému naivitu Milese Handona ráda uvěřím. ;-) Dávám 4 hvězdičky.

Solomon Kane (2009)

Na Jamesi Purefoyovi je vidět, že je horlivý sběratel mečů (opravdu je sbírá). Na historické postavy má charisma a samozřejmě shakespearovskou školní průpravu, která zahrnuje i šerm. V historickém kostýmu vypadá stejně skvěle jako v hadřících od Diesela a to se o mnoha hercích nedá říct. Takže za těch pět štichů na čele, které při natáčení utržil, dvě hvězdičky, pak jednu tvůrcům za odvahu natočit Howarda a jednu za pořádně ponurou atmosféru plnou umělého deště a pravých zimních Čech.

Čas v Káhiře (2009)

Povedený nezávislý film pro dospělé vypráví o setkání dvou osamělých lidí ze zcela odlišných kultur. - V žádném případě nejde o hollywoodský romantický blábol, který směřuje jen a jen k sexuálnímu vyvrcholení. - Juliette je šťastně vdaná kanadská padesátnice, která se ocitne opuštěná v káhirském hotelu. Jejímu manželovi nedovolují neodkladné pracovní povinnosti v pásmu Gazy, aby se k ní připojil a proto požádá svého bývalého podřízeného, aby jí dělal průvodce městem. Šarmantní Tareq, který tráví dny v kavárně zděděné po otci, se s Juliettou pomalu sblíží. Vedle dobře vybrané dvojice herců - Patricie Clarkson a Alexandera Siddiga - hraje v tomto filmu hlavní roli i orientální krása Káhiry a kongeniální soundtrack. Uvěřitelný filmový příběh je určen dospělým divákům. Rozhodně nic pro teenagery.

Kněžna de Cléves (1961)

Film podle prvního francouzského psychologického románu vydaného v roce 1678! Takže žádná současná červená knihovna. V té době se u nás upalovaly čarodějnice... Ačkoliv byl román vydán anonymně, soudí se, že ho napsala Madame de La Fayette (přátelila se s kardinálem de Retz a vévodou de La Rochefoucauld). <>Příběh se odehrává za panování Jindřicha II., zobrazení poměrů u královského dvora spíš odpovídá dvoru Ludvíka XIV. <>Film je poplatný době vzniku, ale nemá nic společného s "rytírnami", které se v té době točily.

Pes baskervillský (2002) (TV film)

Čtyři hvězdičky za Richarda Roxburgha, neotřelé zpracování a scény, ve kterých si Holmes aplikuje kokain (což mimochodem ČT odstranila a tudíž tam vznikl nelogický střih.

Swannova láska (1984)

Díky známým hercům máte pocit, že se konečně v těch návštěvnících pařížských salónů vyznáte. Skvělá ilustrace k románu, ale funguje i samostatně.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Pro mě nejzdařilejší díl filmové trilogie natočený podle knižních bestsellerů. Poďobaný představitel novináře mě sice zprvu nenadchl, ale postupem času se mi dostal tak nějak (chladně seversky) pod kůži. K představitelce hlavní role nemám výhrady. Ke knihám jsem se sice ještě nedostala - v Městské knihovně v Praze mají pořádnou frontu na výpůjčku a málo exemplářů, ale věřím, že předlohy musí být stejně dobré či ještě lepší ...