Je ne suis pas un homme facile (2018)

Přiznám se, že jsem se už dlouho u žádné komedie tak nezasmála. Hlavní hrdina je klasický šovinista. Ve čtyřiceti sice neumí vyžehlit košili, ale zato pro počítání svých "zářezů" navrhl aplikaci. Flirtuje s každou pohlednou ženou, kterou má v dosahu, ale žádnou nebere vážně. Kdesi pod povrchem není moc šťastný a snaží se bez úspěchu vyléčit u psycholožky. Když se náhodou ocitne v alternativním světě s otočenými rolemi, kde jsou ženy to silnější pohlaví, hodně těžko se přizpůsobuje. Najednou je on objekt nevyžádaného zájmu a má problém se prosadit v práci, protože je muž. Všechna mužská privilegia, která předtím bral za samozřejmost, jsou teď určena ženám. A aby toho nebylo dost, on se do jedné z nich zamiluje... Komedie nebo spíš satyra je postavená do značné míry na vtipných detailech a klišé, která jsou ale otočená o 180 stupňů. Hlavní herecká dvojice Elbaz a Ferdaneová se rolí zhostila na výbornou.

Dáma v dodávce (2015)

Pro anglofilni diváky povinné. Alex Jennings exceluje v roli spisovatele, který naváže neobvyklý vztah s bezdomovkyní Maggie Smithové. K barvitým postavám sousedů přispěli například Roger Allam či Frances de la Tour. Ale i v maličkých rolích excelují známé herecké tváře jako je třeba James Corden. Film je nabitý suchým anglickým humorem, který vám buď sedne nebo ne. Pokud ho máte rádi, budete si film užívat. Já si ho užila náramně.

Vina (1992) (TV film)

Příliš alkoholu při oslavě vyhraného případu a ztráta sebekontroly dovedou právníka Stevena Veye ke znásilnění mladé asistentky. Činu lituje, ale je pozdě. Nedokáže se na dívku, která mu nemůže odpustit, ani podívat a tak se zaslouží o její propuštění. Poté, co je ohlášeno jeho jmenování soudcem, dostane od mladé ženy ultimátum - buď jmenování odmítne nebo se o jeho činu dozví tisk. Steven je na pokraji nervového zhroucení a sebevraždy. Pak se ale náhodně setká s mladým mužem, který by jistě za peníze dokázal dívku umlčet. Netuší, že mladík je jeho nemanželský syn... V hlavní roli exceluje Michael Kitchen.

Král tančí (2000)

Hudební a taneční film, životopisný historický film... v tomhle pořadí. Je poznat, že vedle filmařů psala scénář i historička a spisovatelka Ève de Castro. Balet na královském dvoře ovšem nebyl žádnou novinkou. Ve dvorských baletech rádi tančili i králové Jindřich III. (nejslavnější je Ballet Comique de la Reine z roku 1581) nebo Ludvík XIII. (ten byl dokonce i skladatelem a choreografem celého slavného Ballet de la Merlaison z roku 1635). Skromný a přátelský představitel Lullyho Boris Terral uváděl film na festivalu ve Varech.

The 65th Annual Tony Awards (2011) (pořad)

Díky geniálně všestrannému NPH a jeho humoru, díky komornímu (oproti Oscarům) prostředí a řadě herců a hereček, kteří jsou hvězdami na Broadwayi, ale i ve filmu nebo televizi, jsou Tony Awards mým nejoblíbenějším udílením cen. Miluju muzikály, ale ne jejich české napodobeniny. V pořadu se objevuje přehlídka těch nejlepších vystoupení ze sezóny. U nás se nenajde ani nikdo formátu Seana Hayese natožpak Hugh Jackmana, respektive NPH.

Whitechapel (2009) (seriál)

Skvělý seriál pro lidi bez předsudků. Atmosféra tajemných londýnských uliček se dá navodit i v kulisách z 21. století. Poslední série utekla moc hezky za hranici uvěřitelného. Škoda, že už nebude další pokračování.

Web Therapy (2008) (seriál)

Nemůžu si pomoct, ale musím dát plný počet bodů. Za geniálně prostý formát původně webového seriálu komediálních skečů. Za herce, kteří (se) skvěle baví improvizací. Za hlavní postavu nejhorší psychoterapeutky na světě a příšerné mrchy Fiony Wallice v podání Lisy Kudrow. Za výrazné vedlejší postavy. Třeba Jerome Sokoloff (Dan Bucatinsky) - nudný pacient / zneužívaný zaměstnanec, který pro Fionu a její rodinu udělá téměř vše. Roztomile děvkařský miliardář Austen Clarke se skotským přízvukem Alana Cumminga. Fionina bláznivá matka Putsy Hodge hraná skvělou Lily Tomlin. A celá řada herců, hereček a televizních osobností, která se nechává zlákat k sobotnímu dopoledni v LStudiu pod režijním vedením Dona Roose.

Dog Eat Dog (2012)

Vtipný a zároveň dojímavý kraťas. Nejen o adopci psa, ale taky tak trochu o přátelích, na které je "spolehnutí", když je potřebujete.

Men of a Certain Age (2009) (seriál)

Pět hvězdiček za odvážné téma, skvělé herce a opravdu vtipné dialogy a situace. No ano, na dospělém divákovi ratingy nestojí, takže TNT seriál pohřbila. Ale i tak... díky za všechny díly.

Speer a Hitler (2005) (TV film)

"Speer a Hitler: Dohra - klam" tak zní v překladu originální název tohoto dokumentu, který byl natočen společně s třídílným televizním doku-dramatem. Zatímco předchozí tři díly byly natočeny především na základě Speerových autobiografických knih (hlavně podle jeho Špandavského deníku) a jen naznačovaly v rozhovorech s jeho dětmi, že leccos co tvrdil nebyla pravda, tak tento dokument řadu Speerových tvrzení přímo vyvrací. Historici v něm dokládají, že Speer se účastnil aktivně na vystěhovávání židů z Berlína. A naznačují, že mohl o koncentračních táborech vědět mnohem víc než připouštěl. Film vyvrací Speerovu pověst "dobrého nacisty" a pouhého schopného manažera a technokrata. Na tento dokument ještě volně navazuje dokument z natáčení, který si všímá především některých detailů ze vztahu Speer - Hitler.