Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Dobrodružný
  • Sci-Fi

O mně

Kauai: Awa'awapuhi

 

 

Ahoj,


jmenuji se Tomáš Vachuda a v grafickém a internetovém světě se pohybuji pod přezdívkami lVlorf3us či Morf3us. Pro ty, kteří nemohou usnout a dumají nad tím, tak nick nevychází z postavy Morfea z Matrixu, nybrž vznikl ještě dříve, než jsem se k Matrixu dostal a vychází z řecké mytologie, konkrétně od boha snů, který se takto jmenuje. Proč zrovna Morfeus? Protože jsem potřeboval nějakou zajímavou přezdívku, když jsem začínal hrát WoW a jelikož jsem byl vždy snílek a dlouho prožíval i lucidní sny, tak jsem se za takového pána snů považoval. :-) Toť vše, tajemství odhaleno.

Jak už jsem zmínil, v reálném světě se věnuji grafice a koho by má tvorba a práce zajímala, může se klidně podívat zde: http://vachudatomas.cz/

 

 


Pokud jde o filmový svět, rád bych tu jen rozepsal schéma, dle kterého hodnotím.

 


Kategorizování


Snažím se nesrovnávat hrušky s jablkama a proto nehodnotím filmy obecně (jako např. že Inception je lepší než Toy Story a proto dám Toy Story pouze 4 hvězdy, přestože se to srovnávat nedá). Nýbrž je hodnotím v nějakých kategoriích. U animovaného filmu hodnotím, jak si film vede oproti ostatním animovaným filmům. U komedie, jak si vede oproti komediím apod.

Jelikož jsem vizuálně založený člověk, tak mám slabost pro vizuální efekty. V tom tkví možná i to, že občas hodnotím vizuální blockbustery vysoce, přestože dějově to žádná sláva není. Je to pro mě zkrátka další kategorie, kde přimhouřím očka nad dějem, pokud si mě získá zpracování. Žijeme v době, kdy je audiovizuální stránka hodně důležitá a pokud ji člověk dokáše uchopit za správný konec, tak na ději pro mě ani tolik nezáleží. Proto u mě Avatar vždy a všude dostane maximální hodnocení, protože to je přesně ten typ audiovizuálních orgií, kde je děj zanedbatelný. Pokud na takový film koukáte v camripu, tak z něj asi nadšení nebudete, ale pokud jako já sjíždíte podobné filmy v IMAXu, tak to bude hned o něčem jiném.Motivace a inspirace


Jsou filmy, ať už dokumentární nebo hrané, které mě prostě nějak nakopnou. Nemusí být špičkové, ale mají to "něco" navíc, co ve mně zůstane a co mi změní pohled na život, nebo mě to inspiruje k nějakému kroku či zajímavému projektu.Emoce

Pokud mě film dojme, tak obvykle dávám 5. Říkejme tomu "pravidlo ukáplé slzy". Naopak u komedie tomu říkejme "pravidlo výkřiku", kdy pokud se u komedie (ideálně opakovaně) směju nahlas (aniž bych chtěl), tak dávám 5.


Nostalgie

Možná u mě narazíte na starší a relativně slabší filmy či seriály, kterým jsem dal 5*. Důvod je prostý - viděl jsem to v dětství / pubertě a v té době jsem to miloval a pouštěl si to neustále dokola. A když si vzpomenu, jaké emoce jsem zažíval, tak si vybavím čistokrevný "pětihvězdičkový" pocit (přestože v té době ještě asi ani CSFD neexistovalo, vlastně ani internet jsem neměl, natož abych filmy hodnotil). A proto tomu dám 5. Některé filmy si už raději nepřipomínám, abych si ten pocit nezkazil a jiné si naopak ob rok pustím - třeba staré dobré American Pie (první 3 díly), abych se pocitově vrátil do těch bezstarostných let.


Opakování

To je asi nejsilnější faktor, který při hodnocení uplatňuji. Pokud na konci filmu mám pocit "wow, tohle chci vidět ještě jednou", dám tomu obvykle 5 hvězd. Pokud na konci filmu mám poci "hmm, dobrý, to si možná někdy pustim znovu", tak už je to nahraně a přihlédnu k věcem zmíněným výše a obvykle dám 4*. Jsou však filmy, na které koukám vícekrát, ale přesto jim nemohu dát 5*, protože jim něco chybí. Ale jsou to fajn filmy na odreagování.

Plus jsou i výjimky, jako je např. Requiem For A Dream, který jsem viděl jednou a už nikdy vidět nechci, protože i po těch cca 5 letech to mám živě v paměti, jako bych to viděl včera a mělo to na mě tak emotivní a depresivní dopad, že už nemám potřebu to vidět znovu. A právě proto je to tak úžasný film, kterému nejde nedat 5 hvězd. Podobných výjimek je však málo. Možná ještě American Crime, což je taky hodně drsný film.

 

Takže...

 

Až po přihlédnutí k těmto subjektivním aspektům řeším, zda je film opravdu kvalitní z hlediska výkonů, scénáře a děje. Ale ono to spolu většinou úzce souvisí a málokterý "blbý" film mě motivuje, dojme, nebo si jej chci pustit znovu. :)

Toť asi vše k hodnocení. Často hodnotím dost odlišně a možná až moc pozitivně, než jiní, takže jsem chtěl objasnit můj hodnotící proces. Pokud jde o oblíbené filmy a seriály, tak to vše naleznete v mých klasických podstránkách 'Oblíbené'.

Reklama

Reklama