Monte Cristo (2002) (divadelní záznam)

Pozapomínané dílo české hudební divadelní scény. Co takhle místo další reprízy Draculy dát Monte Crista? Svobodova hudba je nádherná, více laděná k opeře, těch árií je tam opravdu mnoho. Hůlka je zde stále dobrý, škoda jen nevyrovnaného výkonu Vandy Konečné. Vynikající výprava. Rozhodně zajímavé pojetí známého příběhu pomsty.

Mozart in the Jungle (2014) (seriál)

1. série Zajímavý základní námět (trochu šílený dirigent přebírá vedení symfonie a obrací vše naruby) a skvělý skvělý skvělý García Bernal. Bohužel je to tak vše, scenáristicky se to ztrácí v nezajímavých vedlejších postavách, děj připomíná většinou spíš vztahovou soap operu a hlavní zápletce samotného dirigování orchestru excentrickým Rodrigem se věnuje vlastně jen okrajově. Dokoukal jsem s vypětím sil celou první sérii, především kvůli Garcíovi, ale tím tento seriál pro mne končí. A to jsem byl po prvních dvou dílech tak nadšený... Ještě bych vyzdvihl herečku Lolu Kirke (role Hailey), která má charisma i talent.

Mr. Robot (2015) (seriál)

Po 5 dílech: Už od pilotu bylo moje nadšení maximální, počkal jsem ale, jak se Mr. Robot vyvine. I přes pár slabších chvilek ale moje nadšení přetrvává. Tohle je vysněný seriál všech divných geeků, kteří by od počítače chtěli změnit celou společnost. Baví mě anarchistické myšlenky hlavního hrdiny (více než jeho drogová závislost) i jeho asociálnost. Rami Malek je naprosto dokonalý, jako kdyby to vzniklo přímo pro ně. Geniální je také Martin Wallström, lépe by se dal obsadit snad jen samotný Mr. Robot, pořád nevím co si od Christinu Slaterovi myslet. Pro mě rozhodně seriál roku 2015!

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Mrtvá nevěsta je takovým mladším bratříkem Ukradených Vánoc. Stejná stopáž, podobná stylizace, stejný skladatel hudby (i když Nevěsta je o něco méně hudební než Vánoce), podbně ujetý námět. Komediálnost je opět výstřední - černý humor spojený s bizardností. Přesto už jsme tohle viděli... mnohokrát. Burton zkrátka nemá čím překvapit, přesto se jedná o skvělý odpočinkový film pro náročnější a zvrhlejší publikum. Tak pozor, abyste si někdy nevzali mrtvolu ;-).

Mrtví a neklidní (2013)

Dokonale úchylné! Mám rád originalitu a jistou specifičnost a Warm Bodies je rozhodně něco, co jste ještě neviděli. Příběh Romea a Julie, včetně slavné balkonové scény, předělaný do postapokalyptického zombie světa? To si nechám líbit! Příjemná stopáž zaručuje zábavu po celou délku, Nicholas Hoult je skvělý i jako zombie a s Palmerovou jim to ladilo. Jako malý bonus tvůrci mi ještě přidali Johna Malkoviche, takže není co řešit... Skvělá zábava! Nechápu, jak to může někdo přirovnávat k Twilight, protože... prostě NE! (Btw. kde tam byl ten žánrově slibovaný "horor"?)

Mumie (1999)

Dnešek opět potvrdil, že se Mumie neokouká. Zábavná akční jízda, několik hlášek, a i po 14 letech skvělé technické zpracování. A Rachel Weisz je prostě kočka!

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Opravdu psycho-depka, i když pro mě pořád vyhrává Requiem pro sen. Musíme si promluvit o Kevinovi ale musí být noční můra pro každého rodiče, když si představíte, že vám tohle narodí... pro nás svobodné a bezdětné zase funguje spíš jako antikoncepce! Teď ale vážně... Skvělé jsou herecké výkony Tildy Swinton a Ezry Millera (i jeho mladší verze), tíživá atmosféra funguje v podstatě od začátku do konce. Trochu mi nevyhovoval chaotický způsob vyprávění, kdy vlastně od první chvíle víte, jak to skončí (i díky "skvělému" oficiálnímu textu českého distributora!) a také jak tu někdo zmiňuje přílišné tlačení na pilu a snahu působit co nejdepresivněji.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Fincher je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů, a po přečtení naprosto geniální knihy Stieg Larssona jsem byl zvědavý, jak se popere s touto látkou. Nutno říci, že můj názor je značně ovlivněný knihou, kterou jsem si naprosto zamiloval. Film jsem viděl těsně po přečtení, což byla asi trochu chyba, ale nemohl jsem to vydržet. Problém je, že celé poselství a obsah knihy se do jednoho filmu nedá přenést, v podstatě zůstává jen základní detektivní kostra. Pro mě ale na té knize byly zajímavé právě nepodstatné detaily a odbočky, které jen budovaly atmosféru. Samozřejmě, Craig, Mara i Skarsgård zvládli svoje role skvěle, nebudu se babrat v tom, jak se lišili od mých představ, ale po herecké stránce jsem byl spokojen. Fincher opět vsadil na "surovost" a ponurost, žádné velké efekty. Některé předlohy by měly zůstat nezfilmované, předloha vydá cca za 2 běžné sezóny nějakého seriálu, do 160 minut se prostě nevejde. (Švédské filmy jsem zatím neviděl, takže nemohu porovnat.)

Muž z oceli (2013)

Man of Steel není žádným milníkem kinematografie, nedostane pravděpodobně žádné ceny za scénář nebo herecké výkony, nebude se promítat na intelektuálních festivalech a nebudou o něm zarytí filmoví maniaci a odborní kritici mluvit u whiskey ještě několik desetiletí. Pokud mám ale hodnotit celkový zážitek z Man of Steel z promítání v IMAXu, tak je to naprosto jasných 5*. Nejepičtější podívaná, jaký kdy byla natočená s megalomanskými efekty, zběsilým střihem, ultimátní destrukcí, hlasitou dynamickou hudbou... Prostě po technické stránce naprostá bomba (prolog na Kryptonu byl naprosto strhující). K tomu docela slušný scénář (jen ta první cca třetina byla podivně klipovitá), který skvěle uvedl Supermana - jeho motivy, pocity... Ostatní postavy jsou spíše do počtu, ale jedno mají společné - umí hrát a na plátně vypadají dobře. Henry Cavill JE pro mě Superman, sice ten gay oblek (nikdy jsem ho neměl moc rád) ho nedělá krásnějším, ale asi už to nemá zapotřebí. Amy Adams příjemné překvapení, Russell Crowe tradičně útočí svým charisma. Jen ten záporák mě tolik nebral (například ve srovnání s Cumberbatchem z konkurujícího Star Treku). Každopádně již dlouho jsem neměl pocit po skončení filmu, že to chci HNED znovu. Man of Steel by chtělo vidět tak 3x, aby člověk stihnul vnímat všechno... Snyder šel vždycky povrchně jen po diváckém efektu a na mě to v tom kině prostě platí. Ze 300 jsem šel podobně nadšený, ale doma si to pustil jednou a ještě jsem u toho zíval. Jděte tedy na Man of Steel do kina, doporučuji IMAX (tam byl zážitek prostě ultimátní), dokud je příležitost...