Metropolis (1927)

"There can be no understanding between the hands and the brain unless the heart acts as mediator."

Z úst do úst (2005)

"Mala by si sa vrátiť domov a nerobiť toto!" Ak by sme sa mali zaoberať teóriou alebo filozofiou nechutných filmov, tak si hneď každý položí otázku, čo majú za cieľ nechutné filmy. Aké majú vytvoriť a zanechať pocity v divákovi, prečo to chce robiť? Druhá otázka je - čo je to kontroverzia? Je to sex? Homosexualita? Náboženstvo? Viera? Je to to, o čom sa nesmie hovoriť. O čom sa nesmie hovoriť v zlom. Z Úst do úst je krásnym príkladom, ako nemôžeme nič hovoriť, inak budeme "potrestaní". Máme slobodu, ale nesmieme ju využiť. Systém nás predurčil chodiť v stereotypných krokoch každodenného života. Máme to zafixované v hlave, z ktorej sa tieto poznatky prelievajú z generácie na generáciu a možno že vás napadlo, dá sa to zmeniť? No hlavná otázka je - chcem to zmeniť? Chceme zmeniť to, čo a ako sme sa naučili žiť? Chcem sa niekomu postaviť a bez strachu povedať do tváre, že je čas začať robiť niečo iné? Nie. Nikdy to nezmeníme, pretože nevieme ako. Z úst do úst som si chcel pozrieť hlavne kvôli mojej obľúbenkyne Ellen Page, ktorá sa vskutku tou superstar stala, to sa musí nechať, ale tento film nám prináša skvelý pohľad na vznik sekty a bojovania proti nej. Ľudia chcú bojovať proti systému, no musia si vytvoriť svoj vlastný systém, aby prežili. Išlo tu o to, že takýto ľudia v podstate svoje priority nasmerujú na túto skupinu. Je to základ fanatizmu. Cieľom tohto snímku nebolo vôbec bojovať proti systému alebo zmeniť váš život, či myslenie. Bol to tvrdý pohľad do reality a minimalisticky a s menším rozpočtom vám ukázal, ako to v podstate tom systéme chodí. Treba to brať ako metaforu, inak tomu dáte nízke hodnotenia ako niektoré indivíduá na csfd.cz a nič z toho nebudete mať. Zamyslite sa. A aby som to už ohodnotil. Po technickej stránke nedokonalé, priam nedobré. Kamera zlá, osvetlenie, veď vieme, réžia obstála. Niektorí ľudia tam vypadajú ako profesionálni neherci, no Ellen Page celý film dokáže utiahnuť, takže v tomto nebol problém. Na Mouth to mouth sa nemôžete dívať po vizuálnej stránke a hodnotiť ju, no naozaj premýšľať, prečo je toto tak a toto hentak. 9/10

Case Histories (2011) (seriál)

"Skončím jako Binky Rain, páchnoucí po kočkách, usedlá a mrtvá ve vlastní záhradě." - "To se nikdy nestane, Amelie." - "Jaktože ne?" - "Protože nemáš rada kočky." V prvom rade treba podotknúť, že Case Histories nie je obyčajný kriminálny seriál. Ak by sme naozaj mali zájsť hlbšie do charakteristiky tohto diela, tak by to bolo niečo na spôsob rodinno-kriminálneho mystična. Jackson Brodie nie je jeden z tých geniálnych detektívov, ktorí dokážu vidieť do človeka, nedokáže si poriadne spojiť veci. No má auto, v ktorom jazdí ako o život, až kým nezistí, o čo sa vlastne v danom prípade jedná. Či je tento fakt plus alebo mínus si musí každý človek názor utvoriť sám. Podľa môjho sa autorka snažila byť autentická s reálnou prácou detektíva, chcela zachytiť realitu. Samozrejme, ak by realita bola, že tam kde sa niečo udeje, tak tam práve je. Aj istá postava v tomto seriáli povedala, že je magnet na zločiny. On v podstate berie prípady, z ktorých nemá nárok na odmenu. Každý sa spýta, že čo to doprdele má byť. Z čoho ten chlap žije? Dobrého pocitu? Bohužiaľ zachytenie tajomnej a chladnej atmosféri, ktorá sa objavuje v niektorých scénach , sa nepodarilo. Tvorcovia to asi nevedia, neviem si to vysvetliť. Na tomto 6-delnej sérií nenájdete v podstate nič zaujímavé. Dej sa nezaoberá prípadom, ale postavami - s ktorými sa nemáte šancu zžiť. Aspoň sa dá vidieť, že aj také jednoduché, prostoduché a možno aj zlé (nečítal som to) sa dokáže dostať do povedomia a niekto možno o tom natočí seriál. Tak by podľa mňa nikto nemal sedieť za počítačom, kúpiť si písací stroj (Word je k ničomu, kde je tá správna spisovateľská atmosféra tvorivého procesu?) a hor sa na písanie. Možno vám to raz sfilmujú. 6/10

Transformers 3 (2011)

"Mal si možnosť prehľadať ju..." - "Ja mám priateľku." - "Áno? Ako sa volá?" - "In..ndia." Mám sa smiať, plakať, byť nadšený, zhnusený, zhrozený? Netuším. Keď som počul, že je to lepšie ako dvojka Transformerov, ktorú som po prvom zhliadnutí pokladal za celkom slušnú a po druhom za slušný odpad, aj keď nie tak strašný, myslel som, že tu bude toho viac. Myslím v kvalitatívnom hodnotení. Opäť sa tu nájdu pekné efekty, ženy (resp. iba 1, keďže sú tam dokopy 3), autá a vynikajúca akcia. No Bay so Spielbergom opäť krívajú na tých istých miestach ako doteraz. Ono to je všetko pekné, ale stráca to ducha a myšlienku. Keď sa naši hrdinovia dostali do mesta na finálnu bitku, bol som stratený. Nie že som nevedel, ktorý robot mláti ktorého, ale nevedel, ktorý človek mláti ktorého - tento diel tu tých ľudí bolo požehnane - neprehľadná akcia, a... zdalo sa to iba mne alebo tu je neskutočne neprehľadný dej a scény? Nepochopil som, ako sa dostali z bodu A do bodu B a následne do bodu D, bez cesty, ktorá by mala viesť cez bod C. Netuším, či bolo toho materiálu toľko natočeného, že sa toho muselo toľko vystrihnúť, ale aby to dávalo zmysel - to si mohli dať ako cieľ. Optimus je všade a zároveň nikde. To isté platí u každej postavy v tomto filme. Bumblebee prichádza a Bumblebee odchádza. Bumblebee je zajatý, Bumblebee zachraňuje. Optimus je zajatý, Optimus bojuje. Ako zmienil H34D, kým sa všetci mlátia, tak je to aj tak jedno. Michael Bay mohol Transformers 3, hlavne ako úvodnú bitku prezentovať po mnoho častiach ako reklamu na štúdio ILM a ich produkty. V tomto sú majstri, to bezpochyby. Ešte, že sa občas objavil môj obľúbenec Alan Tudyk, ktorý občas zahláškuje a hneď má človek lepší pocit na duši. Toto sú herci, ktorí nás mentálne posilňujú, aby sme to vôbec dopozerali. Ku koncu by som chcel dodať, že Bay konečne videl Pána Prsteňov (padajúca budova atď.) a Death Race, inak si tie autá, vytuningované ako z Fast & Furious a ozbrojené ako zo spomínaného Death Race neviem vysvetliť. Pre mňa slabých 5/10.

Pád (2006)

"... a pak budeme mít pomaranče se zubami." V prvom rade nespomeniem žiadne aspekty filmu. Chcem na začiatok skrátka povedať, že The Fall je vskutku krásny film. Či už po vizuálnej a očarujúcej stránke alebo príbehovej. Každý, kto uvidí toto horšie kriticky prijaté dielko si hneď všimne jednoduchý scenár, taktiež príbeh. Ale to neprekáža. Všetko si to vynahradzuje svojím osobitým čarom. Najlepšia je, ako som už spomenul, vizuálna stránka filmu. Uhly kamery, farby a efekty, ktoré tu boli predvedené nenechajú jedného diváka chladným. Príbeh, založený na predstavivosti mladej hrdinky (presvedčujúcej a prirodzenej Catira Untaru) a vyprávania príbehu o hrdinstve a láske od vynikajúceho Lee Pacea, ktorému táto rola neskutočne sadla. Chlap, ktorý nemal nič a aj to musel zahodiť hrá divákom pekne na city. Ja som si hrať na city nechal a som za to rád. Príbeh mi ponúkol skvelý zážitok vcítiť sa do deja. No na čom sa film prevyšuje nad ostatnými, v inom stráca body. A to za scenár... a miernym rýchlym spádom v konci. Scenár je naozaj jednoduchý, keď sa poriadne zamyslíme viac nebolo treba. Máte pocit, akoby príbeh písali samotné postavy filmu, a to je to, čo ho robí výborným. Nie dokonalým, nie fenomálnym, nie geniálnym (nedaj bože), ale robí príjemným zážitkom, ktorý som schopný zažiť znova a dúfam, že aj rád. 8/10

Jekyll (2007) (seriál)

"Je koniec. Máme vašu rodinu, pán Hyde." - "To, čo máte, je šesť chlapov so zbraňami. Dajte mi ich mená a zabijem ich v abecednom poradí." Ako už iste aj niekto iný písal, seriál si môžeme rozdeliť na dva časti - prvé a druhé 3 diely. Narozdiel od druhej časti (tj. druhé 3 diely) sa prvá časť krásne pomaly tiahne. Vytvára dokonale temnú strašidelnú atmosféru (predsa britskú), v ktorej sa našťastie viac hovorí ako strieľa. James Nesbitt sa prekonáva. Zmenami osobnosti, ktoré dokáže zahrať, naozaj tvorcovia seriálu vyšvihli tento 6-dielny výtvor do nebies. Pomaly sa v troch dieloch dozvedáme ako Tom Jackman objavil v sebe Hydea a ako sa naplánoval vlastný život. Uvidíme jeho plán prežitia, neprezradenia sa, rozvrhy zmien. Je pripravený na všetko, až na to, čo ho čaká v druhej časti seriálu. Druhú časť seriálu by som žánrovo pomenoval "dramaticko-akčná", kde sa scenáristi a vôbec výrobcovia nebránili použiť streľbu a pár klišovitých scén. Mimo iné, seriál je veľmi zábavný, takže tomu by som dodal tiež +. Humor určite k pánovi Hydeovi patrí. Pravdepodobne humor pochádza z pera, mne neznámeho, Steve Moffatta, ktorý údajne písal komédie. Naozaj o ňom neviem nič a toto je moja prvá skúsenosť s ním. Takže... toto napísal veľmi dobre, dobre odtočené, kamerové triky sú výborné, no občas to začína byť nuda a niekedy to ani nič nerieši. Nijaký posun v deji. Za najväčšie mínusy považujem hercov a to konkrétne Patersona Josepha, ktorý, ako skonštatovala aj postava generála v seriáli, lezie dosť na nervy už od začiatku - humor sa mu skrátka nedarí a druhá je postava manželky hraná Ginou Bellman, ktorá bohužiaľ veľmi zle a nepresvedčivo sekunduje Nesbittovi. Hodnotenie je 8/10.

Zpívání v dešti (1952)

"Takhle nelíba někdo, kdo to nemyslí vážně." - "Jsem přece herec. Radši bych políbil tarantuli!" - "To nemyslíš vážně!" - "Že ne..? Joe, přines mi tarantuli! Hodnotenie čisto od nemuzikálového znalca. Pred Spievaním v daždi sa mi nehorázne zmenil hudobný, no hlavne filmový vkus. Zháňam staré filmy, veľmi rád ich pozerám a Singing in the rain mi toto vlastne prináša dvojmo. Je to postarší film o natáčaní starého filmu, ktorý je nový. Je to vlastne sranda, že jedným z prvých muzikálov je muzikál, ktorý má tému o natočení prvého filmového muzikálu. Revolučný vynález - zvuk vo filme. Z tohto diela sme sa mohli jednoducho dozvedieť, prečo niektoré hviezdy nemej éry tak rýchlo klesli na dno, ale nebudem vám nič prezrádzať. Môže sa vám zdať, že Singing in the rain, ktorý je už legendou, je film s jednoduchou myšlienkou, vedľajšími postavami, ktoré hrajú "iba" priemerní herci a nedotiahnutými dialógmi. Mne sa narozdiel od ostatných zdalo, že napríklad postava producenta je zahraná naschvál tak, priam amatérsky (rýchle hovorenie, žiadna gestikulácia alebo mimika, skoré odchádzanie zo scény), zle, no mne sa zdá, že všetko je tu tak prepracované, ako to tvorcovia zprvu aj chceli. Gene Kelly, ktorému výborne sekunduje Donald O'Connor (jeho sólovky sú výborným odľahčením po ľúbostných pasážach), sa stal pre mňa géniom, či už na filmovom plátne, alebo na parkete. Vykreslenie vzťahu medzi ním a Debbie Reynolds tiež funguje a čo sa dá ešte skomentovať? Legendárne scény, legendárne pesničky a ešte niečo legendárne by sa tu našlo. Chcel som to vidieť tak dlho a konečne som sa dočkal. Konečne viem, prečo je to jeden z najlepších filmov/muzikálov všetkých čias. 9/10

Cigán (2011)

"So Žigom sme sa pohádali." - "Mám sa s ním pozhovárať?" - "Netreba. Nemá vás rád."

Tři pohřby (2005)

"Pros ho o odpustenie, lebo ťa pošlem do pekla." - "Neverím na peklo." Novodobý spaghetti western s Tommy Lee Jonesom, ktorý chce pochovať svojho mŕtveho (to nebol spoiler!) kamaráta, sa vydá na cestu, ktorá nemá konca. Možno si to veľa ľudí nevšimlo, ale film je neskutočne moralizujúci. Barry Pepper alias Mike Norton v úlohe drsného hraničiara sa na strastiplnej ceste stretáva s ľuďmi (s tými istými, s ktorými sa stretáva Jones), ktorý mu otvoria oči a v dôsledku zmenia život. Nečudoval by som sa keby na konci filmu alebo tituliek nebolo nejaké to múdro, ale to nemôžem vedieť, veď celé boli v španielčine :-) Mimoiné stále rešpektujem Tommy Lee Jonesa, aj keď jeho 15 minút slávy, alebo rokov, už pominulo. Tento film sa mi ako hrdina nezdal. Nikto sa mi nezdal ako hrdina, nie každý musí byť Arnie alebo Michael Bay a celý Jimenez vybombardovať od základov a potom ho odhlásiť na katastri a následne vymazať z mapy Mexika. Pre mňa silných 6/10, možno by som mohol dať po ďaľšej projekcii aj viac.

Wilfred (2011) (seriál)

Hodnotenie po 3 častiach.