Osm a půl (1963)

Rozhodně zásadní dílo. Nedovedu si představit, že by dnes mohlo být něco podobného natočeno. Jednu námitku bych ale měl. Údajně je to "film o filmu", ale nevěřím, že skutečný film vznikal takovým způsobem, jako je tu naznačováno. Mám pocit, že musel být naopak zatraceně dobře promyšlený, naplánovaný. A tak to, co je tu líčeno, je spíše bouře v hlavě, v hlavě každého z nás.

Modrý samet (1986)

Hodně podivné. Ocenil bych, kdyby v tom filmu byl aspoň někdo normální. Ale to byl asi záměr - zdůraznit, že nikdo nejsme. Hm.

Život je krásný (1997)

Je fakt, že je dost ostrý rozdíl mezi první a druhou částí; v první části jsem se několikrát řehtal, hm, pak už ne. Ale ono to tak muselo být. První část odpovídá na námitku, že pozdější vylíčení koncentráku je zkreslené. Říká nám: A copak všechny ty události ze začátku nejsou "zkreslené"? Samozřejmě že jsou - je to komedie, nadsázka, není to pravda. Ale komedie má přece svůj hluboký význam, i když nepopisuje realitu. No a druhá část - to už, pravda, není až tak komedie. Nicméně ani ona - nepopisuje realitu. Proč by najednou měla? Ale přesto má taky svůj hluboký význam. Ukázat, že život může být krásný. Je to těžké, ale jde to. Nebo bychom se o to aspoň neměli přestat snažit.

Zloději kol (1948)

Režisér Juraj Herz v jednom rozhovoru uvedl, že právě tento film byl pro něho klíčový v rozhodnutí stát se režisérem.

Černá labuť (2010) odpad!

Ta holka byla mešuge na začátku, a mešuge zůstala až do konce. Zbytek jsou perverznosti. O čem to vlastně bylo?

Spalovač mrtvol (1968)

Dvakrát jsem u tohohle filmu usnul. Potřetí jsem si ho radši pustil až od poloviny. No, mohu si ho odškrtnout... Nevěřil bych, že mi někdy bude hlas pana Hrušínského vyloženě protivný... Petrolejové lampy jsem nedávno shlédl s očima vykulenýma, tohle pouze "z povinnosti". Vadí mi, když se mluví jako o hlavním námětu o "přerodu" hlavní postavy, přičemž tato postava je zjevně magor od samého začátku (viz Černá labuť, pokud se to dá srovnávat). Takže jakýpak přerod. Prostě příběh magora. Ale abych jenom nehaněl, je pravda, že mě zaujala myšlenka, jak v podstatě automaticky pan Kopfrkingl, jako "prázdná nádoba", přejímá a vstřebává myšlenky a fráze ze svého okolí, nicméně ty, v nichž tuší větší sílu (nikoliv moudrost, to je nad jeho možnosti), ty postupně nabudou vrchu. Velmi prosté, velmi běžné, velmi nebezpečné. Takových "prázdných nádob" je...

Deset malých černoušků (1965)

Mám pocit, že se tomuto filmu křivdí - pokud jde o změněný konec, který tu všichni odsuzují. Kdysi jsem to totiž viděl jako divadelní hru, s podobným závěrem. Dal jsem si práci a zjistil, že Deset malých černoušků upravila sama A. Christie - jako divadelní hru! Je tedy dost dobře možné, že alternativní konec není žádná svévole scénáristů.

X-Men 2 (2003)

Nějak mi tam chybí třeba dva srandovní roboti. Nebo otravný oslík. Něco takového. Všichni to berou hrozně vážně. Přitom jde o film, kde se může stát prostě cokoli (s výjimkou hromadné likvidace všech mutantů, potažmo celého lidstva). Je to takové přeplácané, no.