Divoká řeka (1994)

Filmársky skôr za 3*. Ale keď máte v scenári uprostred hlavnej premisy, na základe ktorej sa posúva dej, logickú dieru veľkosti Grand Canyonu, tak je to uveriteľné asi ako deduško Večerníček v snack bare. Myslím samozrejme to, že je len ťažko uveriteľné, aby sa [nasleduje SPOILER] našlo niekoľko ľudí, ktorí bezdôvodne riskujú svoje životy v šialených perejách, keď pospolu mohli ísť pekne pešo popri rieke, tak ako to nakoniec spravil Tom, ktorý paradoxne ostatných "rafťákov" bez problémov po brehu dokonca značne predbehol. Chcelo to aspoň nejaké dejové vysvetlenie.

The To Do List (2013)

Moja slabosť pre 90-te sa opäť prejavila. The To Do List je záležitosť, ktorá ich berie s nadhľadom. A navrch pridáva pár crazy jokes.

Tanečnice od Modrého leguána (2000)

Tento film je (Radfordova) báseň. Trochu je ako od Bukowského, ale naozaj ako pred skokom z 8. poschodia. Je prostá a prázdna. Je živá asi ako keď Chinaski pozoruje svoj figovník pod oknom. Iba on vidí, ako dýcha a rastie. Zvláštny film. Silný pod povrchom.

Příběh služebnice (2017) (seriál)

Vyzerá, že to bude kvalitná fajnšmekrovina pre konšpiračných teoretikov liberálneho typu.

Sváteční rande (2020)

Spomedzi romcomov ostatných rokov jednoznačne nadpriemer. Myslím, že je celkom v pohode, keď sa takto točia romantické komédie. Umiernená dávka romantiky, značná dávka solídneho vzťahového humoru, odľahčená atmoška, sem tam nejaké to (zaručené) klišé, ale nikde to "žrádlo" z hrnca tak úplne nevykypí von. Whitesell to zvládol. S nutnou dávkou vkusu.

Ježíš Nazaretský (1977) (TV film)

Fenomenálny Zeffirelliho Opus. Kto ho zhliadol so slovenským dabingom, tak nech to radšej ani nehodnotí. Nebrať!

Zlatá střední cesta (2017)

Alex Ross Perry pracuje s veľmi jemnou dynamikou, v zmysle motta postavy Naomi: "Rada by som písala literatúru faktu o obyčajných ľuďoch. A možno ich dostanem aj do filmu. Nikto netočí filmy o obyčajných ľuďoch, ktorí nič nerobia." Za mňa je Golden Exits jeden z najobyčajnejších filmov, aké som kedy videl, takže režisérova misia bola naplnená. Je plný prázdnych fráz, ale i plnších myšlienok, plný blúdiacich i neblúdiacich existencií, hľadajúcich i nehľadajúcich hlbší (alebo možno len nejaký) zmysel, a možno ani to nie. To je život, ako s úškrnkom smutného klauna a chodiaceho oxymoronu rád vravieva jeden môj kamoš. Drvivej väčšine adrenalínových divákov takýto film nesadne, preto radím sa tomuto kusu vyhnúť, ak naozaj nemáte nutkanie niečo podobné vidieť. Perry si vyberá svojho diváka dôsledne a ten si ho nájde.

Legenda 17 (2013)

Nie, Kanaďania nežujú žuvačky 24/7 a naozaj sa netvária ako kravy pri pasení. Film navyše dosť trpí veľmi podivným časovaním, kde scény, ktoré si pýtajú krátky strih sú nekonečné a niekoľko scén, ktorým by pomohla väčšia dĺžka tak ju nedostali. PS: Ruskí filmári nejak "zabudli" spomenúť, že v roku 1972 tkzv. Sériu storočia na zápasy proti zbornej nakoniec vyhrala Kanada (aj keď len 4 ku 3), tak na tomto mieste tento ich "prešľap" naprávam.

Králíček Jojo (2019)

Dobrý scenár. Desne kŕčovití a nesympatickí neherci v hlavných detských úlohách. Vďakabohu za Scarlett a Sama!

Óda na radost (2019)

Imho jeden z najsolídnejších romcomov ostatných rokov, aj keď sa to tak nemusí zdať. Na povrchu odľahčeného príbehu sa v pozadí objavujú pomerne šikovne zakomponované dve hlbšie filozofické vrstvy, o ktorých je radosť rozjímať. A veľmi rád ich s niekým na pive rozoberiem. V niečom podobné Vanilla Sky mixnuté s Drinking Buddies. Veľmi milé. Premisa s Beethovenom potešila. +1.