Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

O mně

Kdo jsem, kam kráčím, jaký je smysl mého bytí? Každý z nás si dříve nebo později položí tyto otázky. A odpověď na ně hledáme každý po svém. Někteří z nás se přikloní k určitému náboženství, filosofii či ideologii. Jiní rozpouští tyto otázky v alkoholu, v sexu, v kariéře nebo v obětování se rodině či společnosti. Jsou-li však dlouhodobě nezodpovězeny, vyvolávají zvláštní neklid, nejistotu, někdy až úzkost či strach.

Při hledání odpovědí na tyto otázky se setkáváme s problémem. Každý jsme jiný, každý jsme na jiné vývojové úrovni a tak si každý z nás musí najít tu vlastní odpověď. A pokud ji najde, zmizí z jeho života něco, čemu by se dalo říci základní strach. Strach ze života i ze smrti (nepleťte si jej prosím se strachem z bolesti).

Abychom se vyznali ve vnějším světě, používáme mapy. Tyto mapy nám pomáhají orientovat se v něm. Žádná z nich však nezobrazuje náš vnější svět v jeho plnosti. A tak máme mapy fyzické, politické, hospodářské, dopravní, ... mapy kulturních památek, turistické i cyklistické. V každé z těchto map je něco zdůrazněno a něco potlačeno. Na fyzické mapě je zdůrazněn reliéf, hory, nížiny, řeky, rybníky a přehrady, na cyklistické mapě cyklostezky, odpočívadla, ubytovny a restaurace.

A podobně jako geografové se chováme i my. V jakémsi vnitřním prostoru (v duši) si vytváříme mapu vnějšího světa. Různí lidé však mají vytvořeny různé mapy. Je to dáno výchovou, vzděláním, kulturním prostředím, .... Vnitřní svět různých lidí se od sebe liší. Zjednoduším-li to, mohu říci, že architekt vnímá stavby jinak než elektrikář, meteorolog vnímá počasí jinak, než zimomřivý, ufolog vidí za kdečím projevy mimozemských civilizací zatímco odpůrce UFO o těchto věcech nechce ani slyšet.

Tato vnitřní mapa nám umožňuje zaškatulkovat informace, které k nám přicházejí z vnějšího světa a vyznat se v nich. A pokud jsou tyto informace jakž takž v souladu s touto mapou, tak ten život tak nějak zvládáme. Pokud však ne, je to takřka katastrofa. Například když odpůrci UFO přistane na zahrádce létající talíř a zůstanou tam po něm zřetelné stopy. Jeho vnitřní mapa skutečnosti byla tvrdě zpochybněna.

Tento člověk má dvě možnosti. Buď svou mapu skutečnosti pružně změní anebo utrpí jeho psychický stav. První případ však neznamená, že se z něj stane zarytý ufolog. A náš vývoj či rozvoj spočívá z tohoto pohledu v upřesňování a rozšiřování naší mapy skutečnosti. Děláme to všichni, jen si to příliš neuvědomujeme. Někteří z nás až příliš ochotně - těm se někdy říká "hadi". Jiní velmi ztuha - ani ty největší životní průšvihy je nepřesvědčí o tom, že jejich mapa je omezená nebo v některých oblastech chybná.

Toto vše jsme schopni ještě pochopit. Ale horší je, že za naše problémy a životní obtíže viníme vnější svět a ne naši vnitřní mapu, podle které se v něm orientujeme. Nadávat na svět je totiž snadnější a pohodlnější. Ale co s tím? Jak změnit tu vnitřní mapu?

Chci-li něco změnit, musím si nejprve přiznat, že něco takového existuje.
Ovládací panel
1 bod

Reklama

Reklama