• Krátkometrážní

Abducted (1986)

RUN, ...RUN FOR YOUR FUCKING LIVE! Po vlne lesných slasherov krvavej “gore-hunt“ školy, padne rozhodne vhod aj umiernenejšie spracovanie známej schémy boja o prežitie. “Abducted“ Boona Collinsa je síce nízkorozpočtový a rovnako tak schematicky jednoduchý film ako zástup hororových krvákov osemdesiatych rokov, svoj boj o priazeň divákov aj napriek absencii krvavej údernosti nevzdáva. Klasické zbrane ako explicitné násilie, brutalita či otvorený sexuálny podtón sa v “Abducted“ nevyužívajú tak, ako by sa možno dalo očakávať. Namiesto toho sa vsadilo na vcelku reálnu drámu väznenej ženy, mladej a krásnej športovkyne Renee, ktorá si svoje telo a ducha zušľachťuje rekreačným džogingom v lesoch Kanady kde prežíva svoju mladosť. Režisér jej beh krajinou po pár minútach od úvodných tituliek nemilosrdne prepne na vyšší stupeň a to rovno na beh o holý život. Dievča razom spoznáva na vlastnej koži čo je to skutočný survival s príchuťou exploitu. Nakoľko je zápletka filmu jednoduchá, o ďalšom priebehu na obraze je dobré pomlčať. Čo sa následne stane, to už je len výlučne medzi filmom a divákom. ### Úspech alebo neúspech? To je relatívne. Každá minca má dve strany. Fakt ale je, že kvalitu známej ikony DELIVERANCE (1972), či menej známeho, rovnako však kvalitného survivalu RITUALS (1977), prípadne podmanivých titulov ako FAIR GAME (1986) či BLOOD GAMES (1990), “Abducted“ Boona Collinsa rozhodne nedosahuje. Nemá na to (rozpočet). Sekačky v štýle a kvalite JUST BEFORE DAWN (1981), DON'T GO IN THE WOODS (1981) a iné, si už svojim postavením nie sú popri “Abducted“ také isté. PS – Porovnávam iba istú podobnosť, zameranie daných filmov, nie spôsob spracovania. Ten hrá v “Abducted“ na inú strunu. ### Za málo peňazí dobrý film. Malé srdiečko ostýchavo hľadá divácky ohlas, láskyplné objatie. Bije potichu, možno sa ho nikdy nedočká...

Abducted by the Daleks (2005)

Lacná erotická ptákovina využívajúca robotov (daleks) zo starého britského seriálu Doctor Who k tomu, aby si ako návštevníci z vesmíru prišli na planétu Zem odchytiť niekoľko pozemšťaniek k ich výskumu. "Stay where you are, you are a prisoner. We need to find out all about you earthlings. Your weaknesses, your desires, we will study your body in all, every hole will by examined. You must obey, obey, obey a darling, obey."

Aberration, The (2007)

... Chuck Norris by sa bubáka nebál. ###Hororový kraťas bez zmyslu a nápadu.

A.B.S (2012)

Detský skrátkometrážny pokus o horor malého, 12 ročného dieťaťa, mladej Brighid Fleming, ktorej meno sa okrem scenára, produkcie a hereckej účasti, objavilo aj na pozícií režisérskej. Čo a v akej miere je jej skutočná zásluha je otázne, a pravdu povediac po zhliadnutí “A.B.S“ ma to ani nezaujíma. Školské prostredie nezbedného dorastu sa pre nesympatickú roztlieskavačku Grace (Brighid Fleming) ocitá po odhalení tajomstva o niečo staršej Ester vo víre nových skutočností. Deti :) Tie ich amatérske “gore šplechy“ z družiny a umelé reakcie pod dohľadom pani učiteľky na dôchodku, môžu pobaviť len vlastných rodičov uslintávajúcich na každom jednom fekálnom videozázname. Pozor, ABS nefunguje! Náraz je nevyhnuteľný.

Acapulco Golden (2005)

Kraťas sa údajne inšpiroval skutočnou udalosťou odohranou v Mexiku. Podobných skutočných prípadov chamtivosti aj vo vlastnej rodine je kopec, režisér Joaquín Segura sa však podobné príbehy rozhodol odľahčiť použitím komediálnych prvkov. Homosexuálnemu študentíkovi spolu so svojim teplým priateľom nie je sväté nič. Pre zlaté Acapulco musel “Ježiš“ padnúť!

Accidental Lovers (1993)

„Snáď len kvôli tomu, že som vôbec pôvodne nechcel nejak sexúvať, pôvodne som chcel ísť na dovolenku, oddýchnuť si do hôr, poprechádzať sa... Na stanici som zbadal veľmi zaujímavého, krásneho, modrookého blonďáčika, ...som sa rozhodol, že s ním pocestujem vo vlaku. Najprv som chcel len tak porozprávať sa, zaujímavý človek možno, no a náhoda chcela niečo iné. Objavili sme prázdny vagón a ...no a čo bolo potom nemusíme sa ani rozprávať.“ Asi toľko z úst Jara Slávika alias Romana Gregora, ktorý si teda servítku pred ústa jakživ nedával (možno až po výstreku), przniaceho pod záštitou ŽSR anál pocestného modroočka s platným lístkom do neznáma. Ak opomenieme, že sa vo vlaku nesmie fajčiť, a Jarovu spotenú penetráciu berieme ako nezáväzný akt bratskej lásky, všetko prebehlo s kostolným poriadkom železničného harmonogramu. Slovenské gay porno ovenčené prítomnosťou Jara „Superkára“ Slavíka – kazimrda prvej staničnej, je pre dnešného kolektora klasickej kultúry cenná trofej. Pre Jara superstárovské tri X X X.

Acid - delirio dei sensi (1968)

„Scénky obsiahnuté v tomto filme sú reálne, rovnako tak aj ľudia účinkujúci v nich. Fakty k jednotlivým príbehom sa pre potreby filmu zozbierali z novinových článkov.“ Mix pochybnej halucinogénnej drámy a pseudo-dokumentu Giuseppeho Maria Scoteseho sa inšpiroval známou mondo technikou výroby, ktorá sa z Talianska celosvetovo rozšírila v roku 1962 zásluhou MONDO CANE. Režisér však ku projektu pristupuje ako ku dojnej mondo krave bučiacej už aj tak dosť pri kŕčovitom afekte. Rozhodol sa totiž z diváka spraviť osla, aby z neho vďaka šokujúcej téme mohol vytriasť aspoň nejaké tie bubáky. Umelo zinscenované scénky filmovej naivity majú okrem ACID-u (LSD) spoločné azda len vykonštruovanú snahu o vzbudenie pozornosti na úkor kontroverzie. Výsledok inšpirovaný knihou Erskinea Williamsa – LSD: The Paradise at 5 Dollars, sa v zafajčených kútoch New Yorku len toporne snaží zaujať. Nepodarilo sa.

A Cinematic Translation of Shakespearean Tragedies (2008)

Ako už jednoznačný názov napovedá, dielo Liz Tabish svojsky upravuje niektoré literárne tragédie Williama Shakespearea do bizarného televízneho prekladu. V rámci zhruba 30 minútovej stopáže je kompilácia šiestich krátkometrážnych snímkov reprezentovaná titulmi: nemým filmom “Othello, the Moor of Venice“, noirom “Romeo & Juliet“, hororom “Macbeth“, klasickým hollywoodskym trhákom “Hamlet“, kultovým muzikálom “Antony & Cleopatra“ a surrealistickým filmom “Julius Caesar“. Nakoľko mi ani pôvodné Shakespeareove verzie nič moc nehovoria ak opomeniem základný rámec, ich šialenú umeleckú alternatívu som mohol oceniť len ťažko. PS – všetky kraťasy sú bez dialógov.

A Clockwork Orgy (1995)

”There was me, that is, Alexandra and my three droogs, that is Patty, Georgina and Dum. And we sat in the Korovia Milkbar trying to make up our rassodocks what to do with the evening. The Korovia Milkbar made Toasted Creme Supreme and Molotov Milk, which is what we were drinking. This would sharpen you up and make you ready for a bit of the old ultra-sex.“

Addiction Is Murder (2006)

Vizuálne a dejovo zaujímavý kraťas s nadpriemerným množstvom nechutností na svoju dĺžku, s ktorých obsahom a spôsobom násilného prevedenia oboznamuje narkoman (McKinley Morton) psychológa a skupinku prísediacich ľudí so svojim neznášanlivostným problémom. Bremeno, ktorého ťarchu už nehodlá ďalej niesť aj napriek príležitostným euforickým stavom, zaklincuje svojou ľahkosťou a brutalitou ostatných prítomných poslucháčov. Spracovanie na úrovni, kamera na úrovni, hudba na úrovni, efekty na úrovni, čiže ako inak hororový SHORT na úrovni.