• Fantasy

Občanský průkaz (2010)

Výtečný český film, který ač je koncipován jako komedie, vyznívá ve velice silné drama. Já (ročník 89) jsem si film užil i přesto, že se necítím být cílová skupina tohoto Trojanova díla. Pevně věřím, že moji rodiče, kteří zmíněnou dobu zažili, si jeho shlédnutí užijí ještě více. Oceňuji zajímavý děj, spoustu pěkně vyvedených vedlejších postav, umění udržet úroveň vtipů na úrovni a Kristýnu Bokovou-Liškovou, přesně takovou učitelku bych si na základní škole přál. Velmi silné 4 hvězdičky.

Duna (2000) (seriál)

Pěkné zpracování. Na televizní poměry slušně provedené. Potěší přítomnost českých herců v menších i významnějších rolích. Líbila se mi zejména Barbora Kodetová. Věrné předloze, hluchých míst málo. Nenudil jsem se a to je hlavní.

Království prstenu (2004) (TV film)

Musím říct, že se mi toto evropské zpracování velmi líbilo. Potěší jak veterán Max von Sydow, tak slušně hrající a ještě lépe vypadají Kristanna Loken. O legendě si podrobnosti nepamatuji, a tak mi odchýlení od originálu nevadí. Jediná postava, která mi svým obsazením a vzhledem neseděla byl Král... Na televizy disponuje tento dvoudílný film slušnou výpravou i pěkně zpracovanými soubouji, slušní jsou i herečtí představitelé. Všem milovníkům dobré fantasy vřele doporučuji!

BloodRayne (2005)

Naprostá Bollovina. Film má jen dva klady: pohlednou Kristannu jako Rayne a hektolitry krve, které stříkají z každého záběru. Zbytek je děs nejhorší. Absence jakéhokoliv děje omezeného na slepené "dialogy", za které by se styděl i žák obecné. Naprostá nelogičnost jakéhokoli jednání kohokoli, snaha o samoúčelné vykrádání kde čeho. Nefungující akční scény, režisérské (ne)záměry, téměř žádné herecké výkony, choreografie soubojů tragická... Tak proč jedna hvězda ? Pro Rayne mám slabost a je mi velmi líto, že zkončila takovýmto způsobem, tož aspoň ta hvězdička

Suprhrdina (2008)

Ulítlá parodie nepřímo navazující na Scary Movie. Její výhoda i zápor je v tom, že se bere až trošku moc vážně. Film není pojat "střeštěne" ale s nadsázkou. Vyloženě jsem se u toho nenudil, ale ani pořádně nezasmál. Většina vtipů již někde byla...

Král Artuš (2004)

Relativně "historicky" pojaté zpracování, kterému chybí lepší choreografie soubojů a charisma hlavního hrdiny, krále Artuše. Nezaujal mne ani legionářský Lancelot. Pokud zpracování artušovských legend, tak raději neerealistický, ale o to lepší Excalibur, anebo pěkný televizní Merlin.

Marley a já (2008)

Pěkný rodinný fiml, ideální pro pejskaře. Už dlouho nepamatuji, že by u konce filmu půlka kina brečela. Bezotyšně hraje na city a vychází to, tedy pokud nemáte chlupaté kamarády raději v hamburgeru. Pěkné výkony úvodního tria (Owen, Jennifer + Labradorci) jsou pro film základ a ani dlouhá stopáž tu není na škodu. V případě, že máte doma pejska přidejte jednu hvězdičku.

Xena (1995) (seriál)

Jako malý jsem to zbožňoval. Pěkná princezna bojovnice, která všechny zbije, hezká a ze začátku nešikovná pomocnice, naprosto hloupý válečník, bohové, kouzla a hlavně plno bitek... Kde jsou ty časy. S odstupem musím říct, že seriál žádným zázrakem není, nejvíce mi vadí skákání z jedné historické epochy do druhé, nevyrovnanost dílů, kde si některé hrají na komedii, jiné na nemocniční drama. Váhám mezi 2 a 3 *. Po opětovném zkouknutí **.

Tajemství (2007) (divadelní záznam)

Muzikál Tajemství je na české scéně ojedinělým muzikálem. Velmi příjemně mně překvapil. Odhaduji ho na vrchol tvorby manželů Landových. Skvělý zážitek je podepřen zejména výbornými výkony hlavních představitelů. Ať už zmíním výbornou a přirozenou Lucku Vondráčkovou, či příjemně "střeleného" Milana Sobotku známého především z dabingu, anebo rozporuplnou postavu hezky ztvárněnou Jiřím Langmajerem. Jediným (ne)hereckým výkonem je představení Dana Landy, který je mnohem lepší textař než herec. Na scéně se však vyskytuje jen kratší dobu a jeho písně jsou tím pravým kořením tohoto muzikálu. Tajemství je výborný mysteriózní muzikál s netradičním rozuzlením a až "magickou" atmosférou.

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt (1995)

Jedno z nejlepších zpracování počítačových her do filmové podoby. A to díky relativní věrnosti předloze, spoustě soubojů a také Robinu Shouovi. Konzolový Mortal Kombat je kultovní "mlátička", u které děj nikoho nezajímal, hlavní byla možnost vymlátit z nepřátel duši. Film pochopitelně musí nabídnout o něco víc, než jen bezduché souboje, což se zde podařilo. Příběh není v ničem originální, ale pro film obdobného tipu dostačující a soubojů je tu víc než dost. Mortal Kombat si na nic nehraje, nemoralizuje, nepřikládá nějaká skrytá moudra. Nechá diváka jen plout po obrazech pravých bojovnických soubojů, v nichž ti praví vítězí. Sem tam padně i nějaká ta hláška. MK : boj na život a na smrt je ideální popcornová zábava 90. let, která si zachovala svoje kouzlo do dneška. Neurazí, nenadchne. Pro odpočinkový večer u obrazovky výborná volba.