• Fantasy

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

První Underworld patří mezi mé nejoblíběnější filmy. Len Wiseman dokázal se slabším rozpočtem vytvořit velmi slušné akční béčko jak má být. Druhý díl byl bohužel již slabším odvarem. Třetímu se podařilo klesající tendenci zvrátit, ovšem na kvality jedničky nedosáhl. Už samotné situování třetího Underworldu do minulosti naznačilo, co se bude v ději odvíjet. Příběh nás tedy ničím nepřekvapí, ba ani nepřidá nic nového, jen do podrobna vykreslí dávné události. Velkým kladem je herecké obsazení, které se navrátilo včele s Bilem Nighym (Viktor) ve skvělé formě. Jako upíří vládce opět ukázal tento britský divadelník své velké charisma a herecký kunšt. Part kladného hrdiny si zde pěkně střihl Michael Sheen (Lucian) v páru s Rhonou Mitrou (Sonya), nutno dodat, že slušivě. Rhona je podobná Kate Beckinsale, se kterou se srovnání přímo nabízí, a do role drsné upří bojovnice se možná hodí svou figurou o malinko více. Jedním z hlavních záporů je však režijíní nezkušenost Patricka Tatopouluse, jehož "toulavá kamera" pohřbívá část bojových scén do rozmazané šmouhy. Rozpočet opět patří k nižším, což ale není vidět nijak okatě. Výprava sice není kdo ví, jaká, ale neurazí. Boje a akční scény jsou hlavní devízou filmů tohoto typu, ani zde se s nimi pochopitelně nešetří. Drsný středověk dává možnost drtícím balistám, ostrým mečům a spoustě krve, která se všude kolem rozlívá. I přes nestálou kameru je zde několik velmi podařených soubojů. Třetí Underworld nabízí opět zdařilé akční béčko, kterému k dokonalosti chybí klidnější kamera a lepší choreografie některých soubojů. Tyto nevýhody kompenzuje několika silnějšími místy, jenž zůstanou v paměti i po odchodu z kina.