Pánská jízda (1984)

Rozverná komedie o mládenecké jízdě, té poslední před uzavřením sňatku. Překvapivé obsazení Dudikoffa, který vyjímečně není zcela toporný. Tom Hanks v jedné z prvních rolí zcela zjevně dominuje. Některé fórky sice působí otřepaně, ale jinak je to příjemná oddychovka.

Baby Boom (1987)

Není to špatná komedie, ale osobně mi k srdci nepřirostla. Diane Keatonová coby vytížená manažerka trochu přehrává. Námět sice nebyl špatný, ale přece jen ne zcela originální, a rozhodně nebyly vyčerpány skýtající se možnosti rozvinutí děje.

Babička (1971) (TV film)

Tento film zpracoval knižní předlohu přece jen podrobněji a to je jeho největší klad oproti verzi z 30. let. Pak už bych vyzdvihl jen Libušku Šafránkovou coby Barunku, jelikož ostatní herci už tak výrazní nejsou. Bohužel to platí i o jinak skvělé Jarmile Kurandové, která mi babičku B. Němcové připomíná méně, než T. Brzková.

Babička (1940)

Tahle verze Babičky je svojí podstatou knize Boženy Němcové asi bližší. Atmosféra venkova je na plátno přenesena opravdu věrně, babička sama vypadá, jako by právě vystoupila z knížky a celkově se mi tenhle film líbí o něco víc, než jeho nástupce. Jediné, co mi vadí, je celková strohost původně barvitého příběhu. Ono přece jen ve 30. letech ještě nebyly v módě rozvleklé 3 hodinové spektákly.

Babe 2: Prasátko ve městě (1998)

Těžko uvěřit, že pokračování skvělého Galantního prasátka může být tak slabé. On to sice není 100 % propadák, ale ve srovnání s předešlým dílem to vyznívá místy až zoufale. Jediné v čem si oba díly nezadají, jsou triky, ale to už je dnes snad povinnost, pokud je film postaven na FX.

Babe - galantní prasátko (1995)

Ohromně roztomilá podívaná, která pobaví nejen děti, ale asi i většinu dospělých. Trikově velmi dobře zvládnuto, sice prostý děj (to kvůli dětem), ale celkově patří Babe mezi nadstandartní dílka v žánru dětských filmů. Alespoň já jsem se pobavil.

Amistad (1997)

Tenhle pokus o historický přepis skutečných událostí působí docela monumentálním dojmem, ale zase tak pevné základy při bližším ohledání nemá. Některé scény jsou natočeny skutečně působivě (i díky skvělé práci s kamerou), ale většina filmu je tak nějak plochá a nevýrazná, jako by Spielberg nemohl chytit tu správnou formu a nedokázal vdechnout svému dílu kouzlo, které předtím vdechl spoustě jiných filmů.

Amerika (1994)

Kafkovsky ponurá atmosféra, kterou je tenhle film prodchnutý takřka celou dobu, nedovoluje nikomu, aby se díval na Ameriku stylem "jedním okem tam, druhým ven". Pokud má někdo rád jen komerci, asi tomuhle těžkému filmu nepřijde nikdy na chuť. Filmoví fajnšmekři se pak dělí do dvou skupin, z nichž jedna tohle filmové umění odsuzuje a druhá ho bezmezně obdivuje. Já ho obdivuju a napomáhá tomu i skvělá hudba (a teď nemyslím jen kapelu Lucie).

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Řekl bych, takový typický představitel teenagerovského filmu z 80. let. Trocha humoru, nezbytná porce napětí, okořeněná patřičnou dávkou krve, náznak romantiky, to vše pomíchat, chvíli podusit ve vlastní šťávě a za tepla podávat mládeži, dychtivé na cokoliv, při čem se k sobě může tisknout, eventuelně i něco více.

Americké psycho (2000)

Tak docela nevím, co tím chtěl básník (lépe řečeno režisérka) říci. Plno brutality, arogance a povýšenosti ze strany hlavního hrdiny, kterého hraje Christian Bale sice dobře, ale mohlo to být ještě lepší. Nejvýraznější postavou je tak Willem Dafoe, ten ale zase nemá až tak moc prostoru.