Žraločí vody (2006)

Málokteré záběry mě dokáží tak spolehlivě vytočit, jako pohled na nejzkaženější tvory obývající planetu zemi - lidi, jak páchají ekologické zločiny a je jedno jestli zrovna kácí pralesy, zabíjí delfíny kvůli masu plnému rtuti, nosorožce kvůli rohům pro nefungující přípravky ke zlepšení erekce, či žraločí ploutve do polévky, u které byste nepoznali rozdíl ani kdyby vám místo ploutve udělali vývar z chaluhy. Asie, která má hlavní podíl na poptávce, si už dlouho zakládá na velký problém. Dokument obsahuje jedny z nejlepších záběrů podmořského světa, které jsem zatím mohl vidět. Na druhé straně však znázorňuje také zkorumpované politiky, mafii a pytláky, kteří dokazují, že jsme se od středověku nikam příliš neposunuli. Tady přichází na řadu nepříjemná pravda spojená se záběry, ze kterých přebíhá mráz po zádech. I když se dokument na můj vkus občas snaží až příliš útočit na city, nelze mu upřít značné kvality. Snímek však slouží zejména jako prostředek k boji proti zlu, proti kterému se bez značné mediální propagace bojuje jen velmi těžce. Velké změny ve společnosti totiž nepřinese žádná z vlád, ale právě jednotlivé osobnosti. Proto nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.