Hledání (2016) (TV film)

Tak, jak mě seriál nadchnul, tak mě závěrečný film zklamal. Ukončení dějových linek bylo hrozně zkratkovité, tak nějak bez emocí a oproti tomu, na co jsme byli zvyklí, málo uvěřitelné. Na jednu stranu to tvůrcům nejde zas tak moc vyčítat. To, že byl seriál nucen skončit, mu velmi uškodilo a natočit plnohodnotný závěr nebyl nijak lehký úkol. I tak bylo očividné, že se Looking snaží o definitivní tečku a jakýsi pomyslný happyend, což je to poslední, co bych očekával. Ano, stále tu jsou hodnotné a pravdivé myšlenky, scénář se stále přimyká k autenticitě životních situací a na obsazení se stále sympaticky kouká. Problém spíš vidím v tom, že dějově nedošlo ve filmu - a v návaznosti na seriál - k žádnému posunu, což je škoda. Hledání to nevyšlo nyní, tak snad to jinému žánrově podobnému titulu vyjde příště.

Hledání (2014) (seriál)

Na Looking je sympatický hlavně to, že si na nic nehraje. Jede na vlně trendu sondy do vztahů, ale nesnaží se rozehrávat zbytečně široké příběhy. Seriál pak nedrží jen skvělí herci, ale hlavně opravdu dobrý a uvěřitelný scénář, který vlastně přestává být jen obyčejným televizním scénářem - slova plastičnost a autenticita nabyla s Looking opět nového rozměru. A je fajn, že také ta hořkost, která je nedílnou součástí našich životů, prosákla i do děje. Američani se v nedělání prvoplánové romantiky fakt zlepšují. Škoda, že se tvůrci rozhodli to po druhé sérii utnout, protože takový silný potenciál jsem dlouho u žádného seriálu neviděl.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Už po zhlédnutí předchozího dílu jsem si pokládal otázku, co v závěru asi bude, když v knížce zbývaly do konce zhruba tři kapitoly a Bitva pěti armád tam byla popsaná dost ledabyle na nějakých pěti, šesti stranách. A moje obavy se potvrdily, protože závěrečný Hobit není nic víc než plytká břečka, dokonce ani ta minimální akce, která tam byla, nebyla vůbec dobrá. Je to roztahané, vůbec to negraduje - to, co fungovalo v bitvách u Pána prstenů je tady úplně mimo. Jakékoliv pokusy o komické vsuvky, které by Hobita trochu odlehčily vyjdou zcela naprázdno, ba až trapně. A bohužel tentokrát nezabral ani dechberoucí vizuál, naopak už ve mě vyvolával spíš lehkou nechuť a pocit, že to vypadá sakra nereálně. Bitva pěti armád je masivní zklamání, které se ovšem dalo očekávat. Hobit měl mít pouze původně plánované dva filmy, nikoliv tři. Akorát mu to ublížilo. (A snaha propojit film s Pánem prstenů mi přišla absolutně šroubovaná.)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Váhal jsem, jestli dát Hobitovi hvězdičky tři nebo čtyři. Ale rozhodl jsem se dát čtyři, protože ty tři by byly čistě z nějaké předpojatosti. Nejsem a asi nikdy nebudu fandou Pána prstenů, ale pravdou je, že Hobit se mi líbil asi víc, a to hlavně z důvodu, že se tady v 90% neobjevoval na plátně ten obludnej Elijah Wood. Ale i tak je Hobit jen Pán prstenů s jiným, vyblýskanějším obalem. Jede podle úplně stejné struktury, tudíž ničím zvláštním nepřekvapí. Překypuje nádhernými vizuálními a digitálními efekty, takže budete uchváceni z přeletů nad Roklinkou a dalšími scenériemi. Ale dle mého postrádá Hobit duši, jelikož jsem po skončení půlnoční premiéry odcházel s pocitem necelistvosti. Chyběla mi asi nějaká výraznější pointa, celkově jsem postrádal nějaké větší sdělení, něco... Ale bohužel Hobit hraje především na vizuál a efekty, ale krásné obrázky nezachrání předvídatelnou strukturu. Je to škoda, protože tenhle film má určitě velký potenciál a daleko větší možnosti, než měl Pán prstenů. Přesto se tu v mnoha případech utápí v nesmyslně dlouhých, neakčních dialozích, a přesto Vás nakonec postavy, které neznáte z LOTRa naprosto minou. Je to přesně tak, jak jsem říkal. Takovou šlupku jako byl Dark Knight Rises nepřekonal ani Hobit, takže Batman zůstává dle mého nejlepším filmem roku!

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

V životě bych nečekal, že mě něco z Tolkienova pera bude tolik bavit. Hobita jsem si po prvním díle přečetl a utvrdil se v tom, že Středozem nikdy nebude mojí srdcovou záležitostí z fantasy světů. Ale Desolation of Smaug (tohle bych taky nečekal, že někdy řeknu) je asi nejlepším filmem letošního roku. Je to vyrovnané ze všech možných úhlů. Temnější vizuál Pána prstenů přechází v pohádkové akční scény a především se do dvojky Hobita promítne i styl, kterým je psaná knížka - dialog mezi Bilbem a Šmakem nebo scéna se sudy, zkrátka Tolkienova nepopiratelná hravost se slovy, lehká ironie a hlavně nadhled. Scéna se sudy byla mimochodem asi jednou z nejlepších, nejvtipnějších a nejakčnějších scén ve filmu. Jediné, co mě na filmu možná trochu vadilo byla ta nahodilá romantická linka s elfkou a trpajzlíkem. Díky bohu, že nedošlo na hollywoodské ocucávání. Narozdíl od prvního dílu to mělo i pořádně vygradovaný konec s krásnou tečkou, ačkoliv jsem osobně očekával, že stmívačka přijde už po poslední větě draka. Na poslední díl jsem teď opravdu zvědav, když podle knížky zbývají do konce asi tři kapitoly. Snad z toho nebude zbytečně rozblemcaná kaše jako Neočekávaná cesta, protože po tak "masakrálním" zlepšení u dvojky, by to bylo lehké zklamání. :)

Hodiny (2002)

Jen velmi těžce se rozhoduji, zda byl víc zdrcující film nebo kniha. Zatímco kniha totiž jede na popisech a "epických" výrocích, film jede především na dekadentním vizuálu a taky na hudbě - ta byla fakt neuvěřitelná, decentní a přesto skvěle dokreslovala scény. Jak kniha, tak film rozhodně nejsou ničím jednoduchým a myslím, že tentokrát je duel zcela vyrovnaný... I když film je možná díky skvělým hereckým výkonům přeci jen o trochu stravitelnější, než Cunninghamovo existenciální psaní.

Hon na čarodějnice (2011)

Náhodou mě se to líbilo. Já mám tyhle výpravné filmy celkem rád, je tam trocha akce, slušná temná atmosféra a krásná dívka. Délka je taky optimální, aspoň se to nerozbředne do nesmyslné natahované kaše. Takže s touto délkou, poutavou atmosférou, proč ne? :) P.S. Navíc jsem to viděl v HD kvalitě, co víc si přát?!

Hoodwinked Too! Hood vs. Evil (2011)

Stejně jako u prvního dílu, pro grafické stránce příšerné, po obsahové docela vtipné. Na co však tvůrci vsadili, to se příliš nepovedlo. Chtěli vytáhnout osvědčená esa, jako byl zpívající kozel. Bohužel ten mi v tomhle díle spíš vadil. Jinak tu je spousta skvělých nápadů, Jeníček s Mařenkou byli opravdu zákeřní padouši. Avšak nic překvapujícího tu není. V prvním díle jste se zasmáli, když jste se dozvěděli, co je babička zač, když jste viděli slavnou scénu "A babičko, proč máš tak velké..." zparodovanou atd. Druhý díl už na to jen nastavuje, a proto se tomu už zřejmě nezasmějete tolik, jako u jedničky, což je škoda.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Skvělý, napínavý a neskutečně návykový seriál. Za tři dny jsem shlédl první sérii a nejradši bych ani nešel spát. Nechal bych si poslat obří pizzu a celou noc jen koukal a při tom jedl. Skvělý děj, skvělá psychologie postav, skvělý filmově působící vizuál. Jen já osobně bych to moc neškatulkoval do kolonky fantasy. Od fantasy totiž očekávám například různorodost ras, jako elfy, trpaslíky, či skřety. A navrch k tomu ještě postrádám magii, která do fantasy neodmyslitelně patří. Nicméně, opominu-li tento fakt, který Hře o trůny neubírá nic, jen mě osobně větší očekávání, tak je to prvotřídní záležitost! Edit. 26.6.2013 - Dokoukána i třetí série a je to vážně skvělá záležitost... Naprosto mě to dostalo, je to chladné, nepředvídatelné... Konečně pořádná šlupka, kde neplatí, že dobro vyhrává a zlo a zrada má značný náskok! Ale stejně doufám, že Daenerys bude ta, která ve finále usedne na Železný trůn!

Hugo a jeho velký objev (2011)

Další zklamání... Na tenhle film jsem chtěl tak moc jít do kina, protože podle ukázek a úžasného vizuálu mě to neskutečně uchvátilo. Navíc jsem kdesi četl, že by to mělo být jako počítačová adventura Syberia, která má opravdu úžasný příběh, plný automatonů, scenérií atd. No a tím u mne narostlo velké očekávání, která rázem spadlo, protože celý film je opravdu jen obyčejným vyznáním pocty prvním filmům, které tohle všechno odstartovaly. A to mě poněkud zklamalo. Vizuál je nádherný, ústřední dvojice přirozená, ale smysl filmu mě minul. Hugo si určitě svoje příznivce najde, ale já už vím, že někdy je lepší nemít očekávání, protože po něm přichází jen hořké zklamání!