Tobruk (2008)

Na tento film jsem chtěl jít do kina? Ještě že jsem se k tomu nedostal, úplně mě děsí představa, jak se hádám s pokladní o vrácení vstupného. Jedná se o uplně nejhorší válečný film všech dob (včetně východoblokých propagandistických nestravitelných klasik). Popravdě jsem ho dokoukal pouze kvůli tomu že je to český válečný film. Bohužel. V žádném případě jsem nečekal akční orgie, natolik jsem Marhoulovi nevěřil. Tušil jsem že to bude hrát na psychologické drama. Ale tohle? Udělat z perfektního námětu (popiš život našich hrdinů u Tobruku), reálných kulis, relativně kvalitního obsazení a docela solidního rozpočtu naprosto nezajímavý, plochý a bezkrevný film, který mi neřekl vůbec nic? Malá nápověda režisérská: Pokud chci aby film fungoval jako psychologické drama, musím postavy trochu vykreslit, aby se divák mohl s postavami ztotožnit (nebo naopak), aby byl divák napjatý co přijde, aby se o hlavní postavy bál. V případě 'díla' pana Marhoula mi bylo uplně šumák co se ským stane, respektive jsem se docela těšil až odbouchnou hlavního hrdinu, protože mě sral. Malá nápověda scénaristická: Před začátkem psaní scénáře k nějakému reálnému období dějin doporučuji načíst všechno co se k danému období váže. Přišlo mi jakoby by scénář psal člověk, který věděl o bitvě o Tobruk tři věci - písek, mouchy, vedro. Vím minimálně o dvou knihách českých veteránů z Tobruku, jejichž zfilmování, s obdobným rozpočtem, by se klidně vyrovnalo českoněmecké legendě - Stalingradu. Jsem zklamán a zhnusen! 1/10 (bod za pi*ujícího slováka)

Valkýra (2008)

Hodně jsem se bál co s touto historickou reálií udělají američani. Atentát z 20. července mám docela naštudovaný už ze střední, kdy jsem byl docela blázen do 2. světové. Ještě jsem před shlédnutím valkýry viděl velice vydařený dokument od BBC, kde byl atentát rozebrán minutu po minutě. Nicméně obavy byly liché, film je naprosto perfektní - přesný, napínavý, bez patosu (díkybohu bez patosu...). I když někdo Cruise v roli Clause Stauffenberga neviděl rád, já musím napsat větu co už jsem o něm psal několikrát: Jako člověk je to fakt magor, ale herec jest excelentní... Celý film jsem byl napnutý jak struna, i když jsem scénář viděl stokrát předem:) a když na konci zvolal: "ať žije slavné Německo!" (což prý opravdu udělal), tak se mi aj brada rozklepala:) Divím se že film už před padesáti lety neudělali němci (nebo o něm nevím), protože z něj je jasně patrné i laikům, že všichni němci nebyli hovada, ale že i Německo má hrdiny 2. světové, kterými by se mělo chlubit. 10/10

Vikingové II (2008)

Kdy už kua někdo natočí film kde hrdina z vyspělého světa (jiné planety, budoucnosti) využije své technologické a intelektuální převahy nad zaostalými obyvateli světa, kde se náhodou vyskytl. A na začátku to vypadalo tak slibně, jenže kretén ztratí pistoli v první minutě, a pak prd. Proč teda vůbec byl mimozemšťan pane scénáristo, aha?! To ste mohli natočit standardní druhej díl vikingů s Banderasem, kde by akorát zachraňoval jinou vesnici. 5/10

Wanted (2008)

Uplně jsem zapomněl že jsem ten komix četl, nicméně hned od začátku filmu mi připadalo že jsem to už viděl. I když to možná každýmu nesedlo, tak mi se líbilo že to není uplný opis předlohy. V komixu sice tajné spolky superpadouchů působí bezvadně, ale to že ve filmu se jedná "jenom" o assassiny mě překvapilo příjemně. Akční scény jsou nabušený jako prase. A všechny scény s "chudákem" Wesleym, např ty kancelářský jsou uplně excelentní. Mimochodem ty jsou asi udělány podle komixu nejpřesněji. Když to shrnu, tak nemám co moc vytknout, přeju si do budoucna víc takových filmů:)) 9/10 P.S. Morgan v záporných rolích mi sedí, ať chcete nebo ne:)

10 000 př. n. l. (2008)

Velice bezpohlavní, nevím co si o tom mám myslet. Pokud to porovnám s třicet let starým bojem o oheň (naivně jsem si podle názvu myslel, že by mohl mít podobné téma), tak odpad. Hvězdu za mamutí lov. 2/10

Beowulf (2007)

Ne tak marný jak jsem myslel. Když jsem slyšel že to má být animovaný jako polar expres, tak jsem si říkal že Zemeckis má už místo mozku z piva kostku. Ze začátku jsem si myslel že se dívám na intro nějakýho rpg, po deseti minutách jsem ovšem zapomněl že mi to má vadit a začlo mě to bavit. No a ve chvíli kdy se objevila nahá Angelína na tom filmu už nebylo vůbec nic špatnýho:) V konečným součtu jsem byl mile překvapen. Dopadlo to docela dobře a jsem rád, že nemusím posílat Zemeckisovi sprostej dopis, ušetřím za známku... 6/10

Božský Evan (2007)

Slabý film, nevím proč jsem čekal že to bude lepší než Bruce (při čemž ten se mi líbil hodně), možná to bylo právě kvůli Carellově výstupu v Brucovi (který stále beru jako nejvtipnější scénu). Některé džouky v evanovi se snaží právě napodobit jeho bezmocné brblání, ale je to spíš trapas. Pár světlých chvilek (například natupírování vousů)nedokázalo zmírnit debilitu celku. Použité efekty bych dokázal udělat se třema kámošema za měsíc a za mnohem levnějc (cca 5mil dolarů, prosím ozvěte se mi:). Docela jsem se na Evana těšil, i když vím že to nemám dělat, a taky to podle toho dopadlo - moc blbě. 3/10 za Freemana, vousy ve tvaru análního kolíku a docela vtiného reportéra (ten co chtěl rozehnat lvy)