Vikingové (2013) (seriál)

Na Vikings mi spočiatku prekážala angličtina, ale to by som asi chcela veľa, aby tam znela stará severčina :) Potom som si zvykla, ale ešte mi sem-tam režú uši moderné výrazy (myslím, že ani sex sa v danom období nepoužíval). Casting vydarený, Írsko akoby Škandinávii z oka vypadlo, páčilo sa mi zobrazenie rôznych sfér života Vikingov, vrátane náboženstva a postavenia žien v spoločnosti. V 2. sérii ma úplne dostal soundtrack v spolupráci s kapelou Wardruna. Vikings sa prepracovali na jeden z mojich obľúbených seriálov. 1. séria: 80 %, 2. séria: 100 %.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Rozchod Nadera a Simin ma úplne pohltil, dokonalá rodinná dráma. Niekto by možno namietal, že postavy boli tvrdohlavé ako mulice a stavali ostatných do Sophiiných volieb... ale tak to býva, každý sa bije za svoju pravdu, za to, čo si myslí, že je dobré pre neho alebo pre iných. A áno, podľa mňa ide o univerzálny príbeh, s malými odchýlkami by sa mohol odohrávať hocikde, nejde o iránsku alebo moslimskú špecialitu. Herecké výkony úžasné všetci do jedného. No a aj vďaka tomuto filmu som zistila, že perzština má dačo do seba. EDIT: Po druhom pozretí som musela dvihnúť na plný počet, fakt výnimočný film, ktorý sa postará o silný zážitok.

Božské děti (1997)

Zisťujem, že iránska kinematografia sa stáva jednou z mojich obľúbených, ešte sa mi nestalo, aby som sa sklamala. Tento film ma neskutočne chytil za srdce (a to sa považujem za cynika). A ešte nikdy som nikomu tak nedržala palce, aby dobehol tretí :)

Tepuy - Cesta do hlbín Zeme (2006)

Temer som od úžasu nedýchala... divák prežíva dobrodružstvo spolu s protagonistami. Obdivovala som ich odhodlanie, niekto by povedal aj bláznovstvo, ale v tomto dokumente je naznačené aj množstvo poznatkov, ktoré musia účastníci expedície ovládať z rôznych disciplín (geológie, botaniky, zoológie...).

Hra o trůny (2011) (seriál)

GoT som si všimla v rebríčku TOP seriálov ešte minulý rok, ale na zúbok som sa mu pozrela až nedávno. Prvá časť ma ešte nechala chladnou, ale od druhej som sa už viezla. Čo robí tento seriál z môjho pohľadu jedinečný, sú dôvtipné dialógy, ľsti, intrigy... naozaj sú to hry o trón, o moc, na život a na smrť (ozaj, Radek99 trefne spomenul Machiavelliho). Páči sa mi, že tu nejde o klasický boj dobro vs. zlo a že charaktery zďaleka nie sú čierno-biele. Postavy majú rôzne motívy, morálku, formuje ich minulosť... Neviem ani vybrať najobľúbenejšiu postavu, každá je zaujímavá. Výsledkom je (napriek nadprirodzeným bytostiam a mágii) mimoriadne realistický seriál. Napomáha tomu aj presvedčivá výprava, naturalisticky zobrazené násilie a sex, vynikajúci casting a herecké výkony (jediný slabší článok sa mi zdá Kit Harington alias Jon Snow). Čo sa týka Djawadiho soundtracku - výborný. Obe série som zhltla za pár dní, potom som prečítala dosiaľ vydaných 5 kníh a som nadšená, neviem sa dočkať, až to celé uvidím natočené. Mám novú vášeň a vyplnené miesto v seriálovej TOP 10. P.S.: Cool angličtina - milujem rôzne prízvuky; a strašne sa mi páči dothračtina... až mi je ľúto, že to nie je skutočný jazyk. P.P.S.: Asi som sa zaľúbila do khaleesi :)

Schindlerův seznam (1993)

100% to nie je, ale určite ide o najlepší film na danú tému, ktorý som videla. Ralph Fiennes vynikajúci.

Město bohů (2002)

Atraktívne natočené, nekomromisné, veľmi silný film. Kontrastuje tu viacero naraz: krásna slnečná Brazília... chudobná favela s neutešenými vyhliadkami na budúcnosť... deti, ktoré chcú byť pánmi vlastného osudu... chladnokrvné zabíjanie zbraňami v detských rukách. V Meste bohov sa zlo opláca zlom.

Na východ od ráje (1955)

Na východ od raja je podarená adaptácia časti rovnomennej veľmi dobrej knihy. Skvelý James Dean nie ako, on je Cal Trask, prostredie Kalifornie... neostáva mi inak, len udeliť plný počet.

Děrsu Uzala (1975)

Moje prvé stretnutie s Kurosawom nemohlo dopadnúť lepšie, krásny film. Dersu a tajga ako nerozluční priatelia, ktorí sa poznajú odjakživa, spoločne aj starnú a hynú. Z filmu dýcha nostalgia, až to bolí... taký vrúcny vzťah človeka k Prírode... a my na Ňu neberieme ohľad a stále sa od Nej vzďaľujeme :(

Duch doby: Dodatek (2008)

Lepšie ako prvý Zeitgeist, ktorý bol viac-menej len kolekciou konšpiračných teórií, toto má väčší nadhľad. Vízie sú možno utopistické a cesta k nim naznačená nedostatočne, aj tak však vo mne film po dopozeraní zanechal optimizmus a nádej, že raz bude tento svet lepší.