Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vyjádření k tomuto filmu bych mohl shrnout pouze do jediného slovního spojení: Absolutně perfektní A jeden z mých nejoblíbenějších filmových zážitků. Není třeba tady rozvádět kvalitu filmu, každý z nás to ví - Vykoupení z věznice Shawshank je nezapomenutelný kleton, naservírující brilantně vypiplaný scénář, který nelze ani vyjádřit slovy (při Tim Robbinsově pomstě jsem jen zíral a nechápal) - prostě Steeven King a Frank Darabont. Film vystihuje tehdejší poměry ve vězení, uplácení, podvody, ale i lidskost, která může existovat i u vrahů. Herecké výkony kapitola sama o sobě např. Freemanovo monology úžasně zahrány i vymyšleny. Atmosféra vás vtělí do role nějakého vězně a prožíváte emoční zážitky společně s hlavními hrdiny. U Shawshanku se člověk ani nestačil nudit, neboť se neustále něco dělo, nad čím se musíte zamýšlet. Báječný konec, který není ani typicky hollywoodsky přeslazený asi prázdný, nýbrž ušitý přesně na míru pro drama. Co dodat? Podmanivá hudba Thomase Newmana, výprava, technické zpracování a nic víc než ***** hvězd. (98 %) Jediné co nechápu, je to, že nemá žádného Oskara. Musím pochválit i český dabing, který se pro tentokrát vynikající.