Star Trek: Nová generace - Co nejvíc hraček (1990) (epizoda)

Zberateľ. Zaujímavý nápad, ale nedotiahnutý a nedomyslený. V úvode sa spomína, že technika nedosahuje úrovne Federácie, napriek tomu majú vymoženosti, aké na Enterprise nie sú, pritom by mali byť samozrejmosťou. A pri takej forme "utajenia" svojho nového zberateľského prírastku, aké zlodej použil, by sa o tom dozvedel po istom čase každý v známom vesmíre. Hlavnou úlohou zajatca je utiecť a Data by mal mať chytrý mozog a oproti ľudom aj rýchlosť na to, aby sa aspoň utiecť minimálne snažil. Lenže on to nečiní a iba blbo prihliada prianiam nového "pána". Pritom bolo toľko možností. Prosto nedotiahnuté a nedomyslené.

Star Trek: Nová generace - Planá zábava (1990) (epizoda)

Viac komická epizóda, v ktorej sa väčšej drámy nedočkáme, lebo je zameraná na psychológiu jednej (neznámej) postavy. Také lážo-plážo. Už viackrát mi napadlo, a tu bola aj názorná úkažka, ako nelogicky fungujú rekrepaluby, keď nie sú nijako zamknuté a tak hocikto môže do nich vstúpiť a načapať kolegu na hruškách.

Třpyt v trávě (1961)

Jeden z pohľadov na 20. roky amerického stredozápadu prerozprávaný cez dvojicu milencov. Nejde o typickú romanťárnu, aj preto v pohode sledovateľný. Celkom fajn vykreslené vzťahy a spory rodičov a ich detí, to čo v živote chcú alebo naopak nechcú dosiahnuť. Mladučký Warren Beauty aký hodnoverný. Chýbali mi tu však silnejšie dramatické prvky a vzhľadom na vyše dvojhodinovú stopáž sa nevyhne nudnejších pasážam.

Égi bárány (1971)

Typický film režíséra Jancsó-a, na ktorý musí byť divák totálne naladený, čo mne asi nehrozilo. Jedna jediná scenéria vidieka, minimum strihu (a tak by mu prospel) a fanatické postávy, ktoré nerobia nič iné, len sa presúvajú z miesta na miesto, strieľajú jeden na druhého alebo vrieskajú. Totálne strojené, štylizované, umelé.

Ať začne slavnost... (1975)

Neviem, do akej miery je príbeh historicky hodnoverný, ale aj keby náhodou bol, tak ma to nechytilo. Postavy sa chovajú až prehnane zhýralo a nekonvečne. K tomu prvoplánová promiskuita, divné dialógy, ukecanosť. Film viackrát skĺza do komédie (kliatie budúceho arcibiskupa v kostole) a nudy. Ako pohľad do histórie neobstojí.

Star Trek: Nová generace - Plecháč (1990) (epizoda)

Rybí muž. Veľmi zaujímavá zápletka s inteligentnou "loďou", doplnená o ďalší konflikt s Romulánmi, všetko vydarene atmosferické. Zaujímavé je, ako sú postavy v ST oproti napr. Babylonu 5 benevoltné k telepatom a čítaniu cudzích myšlienok. Druhá paralela k spomínanému B5 je zasa mimozemská loď, ktorá pripomína živé lode Vorlónov.

Tichá dohoda (1969)

Tak toto sa Kazanovi príliš nepodarilo. Zaujímavý začiatok strieda postupná nuda a zamotávanie sa vo vlastnej pavučine dialógov. Častý krik postáv stredajú zrýchlené, priam až groteskné scény (akoby vystrihnuté z Kaktusového Jacka), len priestor na zamyslenie sa neostáva, resp. ho je málo (obviňovanie matky). Douglasa si ako herca veľmi vážim, ale tu to nebola dobrá voľba, a to nielen kvôli tomu, že už bol na rolu trochu pristarý. Proste mu to nesadlo.

Sluník a Ludvík - Mise na Měsíc (2018)

Nielen Američania pristáli na Mesiaci. Oči celého Nórska sa upierajú na dedinu Flåklypa, kde sa chystá ambiciózny plán v nových pretekoch o dobytie našej prirodzenej družice. Zábavný príbeh ponúka staré známe postavičky, dobré hlášky ("Flåklypa, máme problém", "Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre nórsku byrokraciu"), akčnú jazdu, nápaditosť, ale predovšetkým veľmi peknú a sofistikovanú stop-motion animáciu. Navyše nechýba boj o dobrú vec, aby to bolo zrozumiteľné aj pre menšie deti. Humor však mieri na odrastenejšie deti; akurát našinec asi nedocení všetky narážky na nórsku kultúru a autosatiru Nórov. Väčšinou problémový Louis trochu ustúpil zo svojho naturelu a stáva sa z neho odvážny, ale aj zodpovedný kapitán. Chýbalo mi tu viac priestoru na vysvetlenie toho, ako Reodor postavil tú obrovskú raketu - je tu v podstate strih a už je raketa hotová. Celkovo ale ešte o niečo lepšie ako predchádzajúci film.

Kaptein Sabeltann (2003)

Ide síce o dobrodružný príbeh s bohatou akciou, ale 2D animácia je slabá, zbytočne zjednodušená a zastaraná aj na rok 2003. Vtipné scény nepôsobia vtipne. Navyše príbeh ma miestami nudil.