Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

O mně

Ruby Sparks

Taky máte chvíle, kdy si myslíte, že pokud změníte chování svého partnera nebo pokud byste ho mohli ovládat „stisknutím tlačítka“, že budete konečně mít toho ideálního, kterého chcete? A nebo z jiného soudku – jste spisovatel a máte stagnující krizové období? Hlavního hrdinu potkalo kouzlo, díky kterému našel ženu svých snů a ještě napsal skvělou knížku. Jak se to stalo, vám neprozradím, protože to bych vás ochudila o skvělé prvky této milé fantazy komedie.

Olive  Kitteridgeová

Čtyřdílný film na motivy stejnojmenné knížky. Vztahy rodinné i partnerské, zakrývání pravých emocí falešnými projevy, osamělost, ale i morální zásady a dobré srdce. Drsná láska v podání hlavní hrdinky je někdy vyloženě zničující. Mě osobně nejvíc vzala za srdce a inspirovala scéna, kdy se Olive omlouvá nevlastnímu vnoučeti, že ho praštila a ono jí odpouští.

Snížit se

Film o tom, jak zničující sílu můžou mít domněnky a neschopnost odpustit sobě samým. 40 let života, který se mohl prožít úplně jinak. Přestože vyvstává otázka, jestli to, jak se prožil, nebylo vlastně to nejlepší, co se mohlo stát (pro vývoj člověka – hlavního hrdiny). Někteří lidé zemřou dřív, než stihnou odpustit. Hrdina filmu takhle dopadnout nechtěl, a proto se pustil do neobvyklé akce. Uspořádal pohřební oslavu, na které byl přítomen osobně a živý.

A co Bob?

Jak se může rychle a snadno zbláznit psychiatr víc, než jeho pacient? Pokud je pacientem Bob v podání Billa Murraye, tak velmi snadno a rychle. Kouzelná komedie, kde nejsou kladní a záporní hrdinové. Jen Bob a blázinec všude, kde se objeví.

XXY

Název filmu je diagnózou hlavní hrdinky. Která je kvůli genetické vadě chlapcem i dívkou v jednom. Což se nazývá intersexualita. Příběh filmu se odehrává v době, kdy je jí/jemu 15. Rodiče čekají, kdy se rozhodne a zvolí si jedno z pohlaví – tj. podstoupí chirurgický zákrok s nevratnými následky. Co když je ale Alex dokonalá/ý taková/ý jaká/ý je? Když žijete s nějakou zvláštností od dětství, zde přímo od narození, pak je pro vás normální to, co je zvláštní.

10 položek a méně

Morgan Freeman v naprosto neakčním a přesto akčním filmu. Kuriozní snímeček o ženě, která se díky setkání s celebritou odváží překročit svůj stín a všechny strachy a domněnky a jít si za tím, po čem touží a od toho, co ji ničí. I když, přiznám se, nejvíc z celého filmu se mi líbily dvě malé epizodky (jedna až v průhěhu závěrečných titulků), ve kterých hraje herec Jim Parsons (představitel Sheldona Coopera ze seriálu The Big Bang Theory).

Fantastic Fear of Everything, A

Jak vznikají fobie? Pusťte si tenhle film a uvidíte. Sice děj neodpovídá názvu – vůbec nejde o strach ze všeho, ale o strach z prádelny. Absurdní komedie s thrillerozní zápletkou. A musím říct, že dle mého jedna z nejlepších britských komedií, co kdy byly natočeny. Brečela jsem smíchy a soustavně padala z gauče na zem – taktéž smíchy. To se mi u žádného jiného filmu nestalo.

VALL-I

Animovaný příběh nejen pro děti. K zamyšlení nad tím, jak lidé ničí „svou“ Zemi. Roztomilá „pohádka“ o lásce dvou robůtků.

Just Say Love

Zvláštní film o vztahu dvou mužů. Zdánlivě pouze „bio-eko-sluníčková“ tématika, ale jen zdánlivě. Ve skutečnosti jde o citlivou výpravu do (vnitřního i vnějšího) světa dvou rozdílných mužů.

Můj báječný rozvod

Excelující Eliška Balzerová v divadelním představení pro jednu osobu. Příběh ženy mezi padesátkou a šedesátkou, se kterou se rozvedl muž, odstěhovala se jí dcera a zemřela jí matka. Jak se s celou situací vyrovná? S humorem, i když ne lehce.

Get Real

Nejkrásnější příběh comming outu, co jsem zatím viděla.

Latter Days

Film o tom, jak může náboženský fanatismus (zde konkrétně případ Mormonů) zničit rodinu a nebýt šťastné „náhody“, tak i vztah hlavních hrdinů. Nic veselého, ale silný příběh se šťastným koncem a několika vtipnými momenty.

Nejseš sám

Dánská produkce – což samo o sobě slibuje nevšední zpracování zajímavého tématu. Příběh dvou chlapců, kteří se vzájemně milují. Tak citlivě podaný, že z něj něha úplně tryská. Sice jde nejspíš o nadsázku foglarovského typu – jelikož se obávám, že ve skutečnosti by se takhle příběh rozhodně neudál. Ale to nevadí, nechte se unášet představou, že svět může být takto krásný…

Zimní host

Tento film jsem sháněla velmi dlouho, jako bych tušila, co za poklad to je. Jeden z mála dokonalých filmů. Psychika tolika lidí podaná tak přímým způsobem, na tak malém místě a tak podrobně, že nemám slov. Posuďte sami. Víc nedokážu říct.

Nedotknutelní

Komedie o přátelství dvou mužů. Bohatého kvadruplegika a jeho ošetřovatele. Film podle skutečných událostí o skutečných osobách. A co se můžeme z tohoto snímku naučit? Že lítost a soucit v klasické podobě, jak je ve společnosti známe, nejsou nijak dobré a výhodné vlastnosti a pohnutky.

Umění plakat

Tématika zneužívání dětí otcem. Už to samo o sobě zní dost smutně a drsně. Avšak tento dánský příběh je vyprávěný očima jedenáctiletého chlapce, který postupně poznává o co jde. Který miluje oba své rodiče. A popasovává se s otcovou „úchylkou“ jak dokáže. Černá komedie na velmi citlivé téma, která končí dobře.

Fan yi cho

Když jsem se dodívala na tenhle film, tak mě napadlo jediné – „tohle je dokonalý film“. Ve většině filmů mi něco nesedí, něco mi tam vadí a něco bych změnila. Ale tady bych to ani za nic nezvládla vymyslet lépe a originálněji. Film pro všechny, kteří se vyrovnávají s rozchodem nebo smrtí partnera. Také pro všechny, kteří mají rádi andělskou tématiku ve filmech. Komedie, která vás strhne s sebou.

Život Adele

Strhující film. Hlavní herečka hraje tak přesvědčivě, že to snad ani není možné. Dvě ženy, které se milují, ale nemůžou spolu být. Film zaznamenává vývoj celého jejich vzahu od začátku do konce. Velmi naturalistické zobrazení intimních scén, které ale nepůsobí pornograficky ani prvoplánově. Prostě zpracování, které si na nic nehraje a zobrazuje realitu se vším všudy, jak je to jen ve filmu možné.

37,2 po ránu

Jak už jsem psala níže, psychologická dramata nejsou můj šálek kávy. Ale nějak mi to nedalo se nepodívat na tento francouzský film. A sice jsem nelitovala, ale celkem mě zdeptal. Takže pokud si libujete v depresích a nebo máte obecně rádi filmy o podivných lidech a hysterických ženách, vřele doporučuji.

Interstate 60

Jak je někdy těžké se rozhodnout, kterou cestou se vydat, že? Určitě to znáte. Já dokonce ještě víc, jelikož „životní křižovatky“ jsou jedno z mých profesních zaměření. Trochu fantastický příběh, který nám ukazuje, že nic není náhoda, jsme za vše ve svém životě zodpovědní, a že některá rozhodnutí bychom rozhodně měli dělat až po zralé úvaze. Bohužel režisér totálně pokazil konec. Přes vážnou tématiku se jedná o svižnou komedii.

Sex a Lucía

Film o různých závislostech, patologiích, lásce, smrti, vztazích a o tom, jak všechno se vším souvisí.

Obyčejní lidé

Film o rodinných vztazích a o psychologii. Víc než půlka filmu se odehrává u psychiatra. O tom, jak si lidé dokážou vzájemně i sobě samým ničit životy, když si nechtějí přiznat, že „mají problém“. Přestože nejsem příznivcem psychologických dramat (mám po jejich zhlédnutí vždycky špatnou náladu), tak nelituji, že jsem se na tento snímek podívala.

Noc na Zemi

Několik příběhů, jedna noc a Jim Jarmusch. Což samo o sobě je příslibem něčeho neobvyklého a rozhodně nikoho nemůže zklamat. (Pokud teda máte rádi Jarmusche ;-)) Přes krátkost příběhů jsou charaktery hlavních postav vykresleny překvapivě působivě a vedou diváka k zamyšlení nad životem a sebou samým.

Prolomit vlny

 Podle mě nejlepší film Larse von Triera. Sice je celkem brutální jako všechny ostatní jeho filmy, ale brutální spíše psychicky, než že by tam byly nějaké strašné hororové scény. A co se týče postav, je to taková patopsychologická lahůdka. Rozhodně doporučuji zhlédnout všem, kteří jsou nezdravě závislí na svém partnerovi či partnerce.

Svět podle Prota

Proč je pro některé lidi tak těžké přijmout, že je někdo mimozemšťan? Místo toho skončí v blázinci, ze kterého naštěstí uteče na svou planetu. Do té doby jde ale o napínavý psychologický příběh.

Horší to už nebude

Zvláštní film, který stojí za to. Jak vzít svůj život do svých rukou, když víte, že ho řídí někdo jiný? Fikce s hvězdným obsazením, skvělým příběhem a dobrým koncem. Já osobně jsem se vžila především do role spisovatelky, protože mívám podobný problém jako ona.

Plechový bubínek

Literární klasika – Günter Grass. Dlouhý a drsný příběh jednoho podivného chlapce a jeho rodiny. Ačkoliv se jedná o fikci, je to zajímavá sonda do německé společnosti (a lidí vůbec) v období druhé světové války.

Život Briana

Jedna z nejlepších parodií všech dob. „Něžně“ se dotýká křesťanů a do mysli se zaryje všem přemýšlivým lidem.

Alenka v říši divů

Známá pohádka o slečně, která se rozhodla nenechat se svazovat konvencemi. Objevila sama sebe a své schopnosti a šla si za svým. Filmové zpracování je hodně povedené, řekla bych. A za postavami se dají krásně najít různé archetypy.

Má mě rád, nemá mě rád

Dvě rodiny, dva způsoby života. Dvě děti, které se vzájemně poznávají. Nepochopení, láska i bolest dospívání, odpoutávání se od názoru rodičů.

Lieksa!

Příběh jednoho muže a jedné neobvyklé rodiny. Finská příroda a nádherný finský jazyk. Když ztratíte paměť, máte jedinečnou šanci začít nový život. To je příběh hlavního hrdiny, který se dostal do kočovné rodiny s vlastními tradicemi a problémy. Rodině dominují ženy, muži jsou slabí. Zvláštní. Jak mezi tuhle rodinu hrdina zapadne?

Donnie Darko

Jeden z mála filmů, kde je vidět hypnoza, a to ještě dost věrně zobrazená. Jake Gyllenhaal v roli Donnieho Darka je opravdu zážitkem. Náměsíčný, schizofrenní, a nebo geniální a s nadpřirozenými schopnostmi? Fantastický příběh se skvělým obsazením a psychologicko-hororovou zápletkou.

Město andělů

Trochu pohádkový příběh o lásce anděla a lékařky. Stěžejní věc, kterou jsem si z tohoto filmu odnesla – nenechat se opít láskou do té míry, že přestanete dávat pozor na cestu, na auta a jakékoliv jiné situace, kde můžete přijít k úrazu. Prostě mít v oblacích jen srdce, ale oči i zbytek těla mít stále u sebe v pohotovosti.

Agora

 Silný příběh silné ženy, která se snažila jít svou cestou proti tradicím, proti své době, proti hlouposti ostatních. Bohužel na to doplatila. Naštěstí v dnešní době už tohle může udělat každá žena s naprosto minimálním rizikem, že se jí něco stane. (Stejně tak se něco může stát komukoliv jinému.)

Dvanáct rozhněvaných mužů

Mnoho lidí je přesvědčeno o své pravdě, o svých neochvějných názorech a nevidí svou krátkozrakost a úzké vidění tak komplexního světa, ve kterém žijeme. V životě můžou normálně fungovat. Co se ale stane, vložíte-li jim do rukou život člověka, který je možná nevinný? A jak může jeden muž změnit uvažování skupiny mužů, kteří smýšlí popsaným způsobem? Precizní minimalistický snímek, ve kterém můžete vidět Jiřího Voskovce, se mi do paměti vryl opravdu silně.

Společnost mrtvých básníků

Jeden z nejdojemnějších příběhů, co jsem na filmovém plátně kdy viděla. Film o tom, jaký vliv může mít na mladé lidi perfektní učitel jazyka a současně, jak dokáže zničit život mladého člověka sobecké a neuvědomělé chování rodičů. Neschvaluji sice cestu, kterou si hlavní hrdina vybral – sama bych šla jinou, ale bohužel jeho situace není ojedinělá.

Užívej si, co to jde

Společenské stereotypy, náboženská dogmata, která si přímo žádají o zničení a svérázné projevy geniálního egomaniaka. Tohle jsou stěžejní témata filmu Woodyho Allena bez Woodyho samotného. I když hlavní hrdina je typická Allenovská postava, není mi protivný a s úsměvem jsem už několikrát shlédla tento vtipný transformační film.

P.S. Miluji Tě

Romantický film, který začíná smrtí partnera? Proč ne. Hlavní hrdinka je nejen na dně ze ztráty milovaného muže, ale především neví, co se svým životem (a to ani před smrtí muže, ani po ní). Netuší, kudy se vydat dál, co by ji jako práce bavilo. Naštěstí na tohle její muž myslel, a tak ještě než umřel, připravil pro svou ženu sérii dopisů, které jí pomohou těžké období překonat a najít svou cestu i nového muže.

Kimssi Pyoryugi

Ač se to Evropanovi může zdát nepochopitelné a nebo dokonce i nereálné, údajně stále více Japonců i Korejců zůstává zavřených doma, vlivem nejrůznějších fobií a jiných potíží (říká se jim hikikomori). Tento příběh vypráví o dívce, která už mnoho měsíců nevytáhla paty z domu a žije velmi podivným způsobem života. Objeví dalekohledem muže, který o svůj život přišel, jelikož se zadlužil. Sebevražda mu ale nevyšla, a tak se učí postarat se o sebe sám v přírodě, která je však uprostřed velkoměsta. Když se potkají dva lidi, kteří nic nemají, neznají jeden druhého, ale vzájemně se potřebují proto, aby mohli žít – tak o tom je tenhle nevšední snímek.

Juno

Když je vám 14 a otěhotníte, je to velký průšvih a život máte náhle úplně celý naruby. Juno se s touhle situací vypořádá po svém. Velmi statečně a netradičně zabezpečí své dítě a zvládne se nezhroutit, nezbláznit a žít dál. Trochu černá komedie, která ale stojí za zhlédnutí.

Harold a Maude

Nevšední příběh vztahu 18letého mladíka a 80leté paní. Mladík nemá vůli žít a nic ho nebaví. Pak potká Maude, která jeho život od základu změní, aby nakonec ona sama ztratila vůli žít. Harold ale svou vůli má a nenechá si ji vzít. Už ví, že život má cenu, a to takovou, jakou mu sami dáme.

Mary a Max

Animovaný příběh z Austrálie, natočený podle skutečné události. Film o přátelství osamělé dívky a muže středního věku s aspergerovým syndromem. Nádherně a vtipně podané vážné věci. Vyprávění podobné stylu Amelie z Montmartru, zaznamenávající osudy rodiny hlavní hrdinky a jejích přátel v průběhu více než 10 let. Film o tom, jak se i psychiatr může zbláznit, a jak se z toho pak dostává.

Divotvůrkyně

Jeden z filmů o obdivuhodné ženě, žijící v USA v 19. a 20. století. Narodila se zdravá, ale v jednom roce vlivem nemoci přišla o zrak i o sluch. Pravdivý příběh o tom, jak se učila komunikovat, jak se učila chápat a rozumět světu. Mnoho lidí naříká nad těžkým osudem. Ale jen ať si zkusí být slepí a hluší, ale přesto vystudovat Harvard, mluvit dvěma světovými jazyky a číst a psát v dalších dvou. Helena Kellerová toto vše dokázala a celý život zasvětila charitativní práci a boji za práva postižených dětí.

Anna a král

Příběh podle skutečné události. Střet evropské a asijské kultury. Láska, která nepřekoná tradice ani společenské rozdíly (anglická učitelka a siamský král).  Krása i hrůza v jednom paláci. Politika nad životy lidí a životy lidí, které ovlivňují politiku. Zajímavá provázanost protikladů věrně zachycená na filmové plátno.

Průvodce

Asijské reálie pro Evropana byly vždy trochu tajemné a nepochopitelné. Smýšlení a zvyky tamních lidí se od našich značně liší. Tento film vypráví o muži, který se svou profesí „balzamovače“ lišil od lidí okolo. I přes zavrhnutí, kterého se mu dostalo, pracoval dál na tom, čemu věřil. A nakonec všichni pochopili, že jeho práce je vlastně velmi důležitá a záslužná.

Na Hromnice o den více

Někomu stačí postrčit, někdo potřebuje nakopnout a někdo potřebuje zastavit. Trochu sci-fi příběh muže, který si přes své ego nevidí ani na špičku nosu, a který se úplně změní. A to proto, že se mu zastaví čas a nachází se v časové smyčce. Jediná nevýhoda je, že tuhle smyčku v životě nemáme k dispozici a proto je potřeba žít vždy „na ostro“ a nedělat nic, čeho bychom litovali, kdybychom měli za hodinu zemřít. Naopak naplnit svůj život okamžiky, které bychom se nebáli zažít znovu, a za které jsme my sami zodpovědní.

Květ pouště

Film na motivy skutečného příběhu jedné africké modelky. Nedoporučuji pro lidi se slabším žaludkem. (Což je tedy i můj případ, ale nějak jsem to přestála a na většinu scén se dívala s nezakrytýma očima.) Velmi věrně a bez cenzury je zde zpracována problematika ženské obřízky a rodinných vztahů v jednom africkém kmeni. Většina filmu pak ukazuje situaci v Anglii, kam hlavní hrdinka uprchla, a její cestu vyrovnání se s tím, co jí „doma“ udělali bez její vůle.

Kuky se vrací

Nádherná česká moderní pohádka na ekologické téma.  Mě ale z profesního hlediska zajímá hlavně příběh na pozadí. A sice malý chlapec, který utíká do svého světa před matkou, která ho dusí svou „péčí“. Proto má také astma a další nemoci. A hledá svou vlastní cestu, jak se vyrovnat s matčiným přístupem.

I Love You Phillip Morris

Film o lásce mezi dvěma muži, o závislosti, o stalkingu, o tom, čeho všeho je člověk schopen, když se na něco nezdravě upne a nechce se pustit.

Pozemšťan

Co kdyby přišel někdo a úplně vám sebral všechny představy, co jste si vytvořili dosud o životě? Jak byste reagovali? V tomto skvělém minimalistickém snímku si můžeme prohlédnout, jak by asi reagovali různí lidé – psychiatr, bigotní katolička, egoistický vědec, zamilovaná žena a další.

Život je krásný

Patrně nejlepší film Roberta Benigniho. Vypráví příběh rodiny, kterou rozdělila válka. Pracovní tábor, kam byli odvlečeni manželé i s malým synem, je hotové peklo. Ale otec nechce za žádnou cenu dopustit, aby válka zničila jeho synovi život. A tak se rozhodne hrát hru na schovávanou. Díky ní se syn vůbec nedozví, kde to vlastně jsou a proč. Nádherný film o lásce otcovské i partnerské.

Klepání na nebeskou bránu

Jakou cenu má život? A co chceme za života stihnout? Většinou se snažíme nedělat si s tím starosti. Ale dva muži, kteří jsou postaveni před verdikt lékařů – „zbývá vám jen pár týdnů života“, mají na věc určitě jiný pohled. Film o tom, jak si uspořádáme priority, film o přátelství a o naději. I když vše končí smrtí.

Sekretářka

Příběh ženy, která „trpěla“ sebepoškozováním. I přes všechna léčení, která podstoupila, pořád nebyla v pořádku. Potom potkala muže, který jí změnil život. Trochu neobvyklý pohled na sexuální dominanci a submisivitu a vztah mezi lidmi, kteří žijí těmihle (nejen) sexuálními hrami.

Vojákova dívka

Film o lásce, která je opravdovější, než je běžné. Zajímavé na filmu je, že byl natočen podle skutečného příběhu. Nechci prozrazovat děj, protože bych vám zkazila překvapení. Ale prozradím tolik – že film nabourává konvenční myšlení a nabízí pohled do komunity lidí, mezi které se běžně většinou nedostaneme.

Zkrocená hora

Tenhle film byl dlouho taková moje srdcovka, když mi bylo 18.  Dva muži, kteří se vzájemně milují, ale bohužel USA v té době (o které je film natočen) ještě nebyly takové lásce nakloněny. A tak se musí skrývat. Čímž si zničí rodinné vztahy a vůbec celé životy. Člověk by se neměl skrývat víc, než je nutné, protože život je příliš krátký na to, aby se prožil v úkrytu a sebezapření.

Samotář v Seattlu

Film pro všechny zaryté romantiky. Pro mě osobně zajímavý tím, že v něm jde krásně vidět linie znamení. Cestu, která se má následovat. Je tak věrně zaznamenána, že mě úplně mrazí při scénách, které se znamení nejvíce týkají. Mnoho lidí na znamení nevěří. A já nikomu nechci vnucovat, že jsou znamení důležitou součástí našich životů. Myslím ale, že i pro ty, kteří znamení takto hážou přes palubu, může být zajímavé podívat se na tento film. Ať už proto, že potěší na duši nebo pro inspiraci ve chvílích, kdy se musí pro něco rozhodovat. A nebo když do života zasáhne smrt někoho blízkého.

Láska nebeská

V tomto filmu je „téměř všechno“. Mnoho příběhů tvořících jeden celek. Až na příběh sexuálního maniaka Colina se mi líbí všechny. Trocha politiky, trocha showbusinessu, láska, nevěra, smrt, sebezapření, vztahy všeho druhu. Co se týče psychologie, i co se týče života, a co nás v něm může potkat, výjimečný film. Hvězdné obsazení je jen třešničkou na dortu.

Jak na věc

Takový „celopsychologicko vztahový“ film. Vztahy mezi dospělými, mezigenerační vztahy i vztahy mezi dětmi. Řekla bych, že vše velmi realisticky zobrazené. A opravdu pěkný příběh. Ve filmu je krásně vyobrazena deprese. I když, jak řekl můj kamarád psychiatr, a já s ním plně souhlasím – „nic, co by šlo chytnout, vzít a ukázat na to – tohle je deprese, neexistuje“. Ale to je na hlubší diskusi.

Čokoláda

V tomto filmu jsou psychologicky zajímavé hned tři věci. Chování hlavní hrdinky, která stále utíká sama před sebou tak, že cestuje i s dcerou z místa na místo a svádí to na indiánské geny. Přitom se jenom bojí vázat, protože nechce být zraněná (znovu). Druhou zajímavostí je chování její dcery, která na matčino chování útěkářky reaguje vlastním útěkem k vymyšlenému neviditelnému kamarádovi klokanovi. Prostřednictvím toho, co se děje klokanovi, také sděluje, co prožívá ona sama. Třetí zajímavostí pak je chování obyvatel malého městečka, kteří se úplně změní jen proto, že se hlavní hrdinka v jejich městě usídlí a nebojí se žít podle svého tak, aby to ostatní viděli. Tedy jít příkladem a nenechat se zviklat názory jiných.

Prázdniny v Římě

Souboj mezi svobodným životem a povinnostmi, které přináší být princeznou. Je možné, a dokonce i pravděpodobné, že dnes už to mají princezny o hodně volnější než dříve (film je z padesátých let), ale stejně jde o jistou oběť na oltář života. Nádherný film o touhách mladé dívky/ženy.

Věčný svit neposkvrněné mysli

Film o utíkání před životem, před bolestí, před přiznáním vlastních chyb. Pokud si myslíte, že to spraví vymazání paměti, tak jste na omylu. Trochu sci-fi, ale jinak velmi poučný a poutavý film s hvězdným obsazením.

Předčítač

Film o tom, jak může ego v podobě „osobní hrdosti“ naprosto zničit lidský život. A přitom by stačilo tak málo, aby byl život úplně jiný…

Čistá duše

Film podle skutečných událostí. Příběh laureáta Nobelovy ceny, jenž trpěl schizofrenií. Jak se s ní popral, jak to ovlivnilo jeho rodinu? V hlavní roli úžasný Russel Crowe.

Rain man

Dva bratři, každý jiný a jeden z nich je autista, nebo jak se v současné době říká – osoba s poruchou autistického spektra. Geniální výkon Dustina Hoffmana je skutečně hodný obdivu.

Vše o mé matce

Film Pedra Almodóvara. Zajímavá práce s psychologií postav. Jaké to je, když je váš otec transsexuál a matka taky není úplně normální a vy sami už jste po smrti?

Kult hákového kříže

Film o umění manipulace s lidmi, jejichž sebevědomí má velké trhliny. Aneb jak se z inteligentního kluka stal vygumovaný mozek a potom se díky vězení proměnil zpět v inteligentního muže. Velmi naturalistické vyobrazení rodinných vztahů v rodině hlavních hrdinů filmu – dvou bratrů.

Minority report

Co bylo dřív? Vejce nebo slepice? Nakolik je možné uniknout předurčení? Nakolik je možné vzepřít se systému, který má oči všude? Film mimojiné o tom, jak je předpovídání budoucnosti ošemetná záležitost.

Ovládací panel
6 bodů