Kmotr (1972)

4.8. 2010 - Poprvé koukám na nejznámější postavu gangsterských filmů Dona Corleoneho. Až neuvěřitelný a životní výkon Marlona Branda. Také jeden z nejlepších výkonů vůbec pro už dnes legendárního gengstra Al Pacina. Kdo vyděl, uzná a jen s otevřenou pusou přikývne hlavou. Francis Ford Coppola a jeho nejlegendárnější a nejproslulejší dílo ze všech. Základ filmového plátna. Kultovní záležitost. Gangsterská přednost a mafiánská skvadra útočí na nejvyšší mety. Daleko před shlédnutím filmu Kmotr jsem se o Sicilskou Mafii začal zajímat. Nejdříve to byl jeden článek, pak jsem začal poznávat nové a nové mafiánské vůdce. Zajímala mně hlavně mafie v USA a právě na Sicílii (Cosa Nostra). Dokonce jsem se potom začal zajímat a číst si články o Yakuzách. Tohle téma přináší vše trochu jinak (tu druhou stranu dobrého světa). K tomu ale někdy jindy. Tenhle film neznalcům ukáže 100%ní mafii a přesvědčí, že s mafií nelze bojovat. Rodina, blaho rodině, první místo- rodina, důvěrnost v rodinu, nové cíle, obětování, zrada, pomsta, smrt. Tenhle film umožní se na všechno tohle podívat a zažít 10krát větší zážitek, než když jen o tom někde uslyšíte. Zažil jsem jeden z největších filmových zážitků. ____ OST 5/5 ____ CZ dabing ____

Koncert ze Schönbrunnu (2010) (koncert)

Noční atmosféra a davy spokojených lidí zanechaly i v mém srdci obrovský zážitek sice u televize, ale bylo se na co dívat. " TEN KLAVÍR"!!! ___ Rakousko je někde úplně jinde než ČR. To je dobře. ___

Počátek (2010)

____ POČÁTEK - 26.7.Pondělí - KINO CRYSTAL ČESKÁ LÍPA - /142 min./od 79+1/titulky/příst.15+ _____ Je 9h 15 minut 26.7. a já ještě nikdy nebyl takhle napnutý před mojí premiérou shlédnutí Počátku. ____ Přišel jsem do kina, viděl jsem (doufám) oskarový film roku a pořádně jsem si to nechal v noci ve snech projít hlavou. Doteď se z toho nemůžu vzpamatovat. Kam se najednou poděly pojmy typu: ____ To nejde, nikdo takový tohle nemůže vytvořit nebo Nolan to nezvládne, nemá na to? Jak sami můžete vidět, ono to jde, Nolan to vytvořil, zvládl to a měl na to a teď je jeho sláva ještě slavnější. Ještě bych přidal, že si vychutnal diváky v kině. Na tento okamžik nikdy nezapomenu. Nolan spojil jeho styl(časová pásma, takže konec na začátku nebo ostatní charakteristické znaky Nolana, akční nářez, spřeházený děj, sny ve snech, které jsou jen dalšími sny) se ____ Zimmerovou hudbou ____ , která stupňuje vše ve filmu. Pro neznalce Nolana to byl těžký úkol. Inception otevírá jinou sci-fi realitu, která možná za pár desítek let bude opravdovou realitou. Co mně ve filmu nejvíce dostalo? ____ Paradoxy!!! ____ Kam dal Nolan 200 mil. dolarů? ____ Od začátku jde vidět, že triky film postrádat nebude. Co přišlo v dalších okamžicích filmu bylo až neuvěřitelné. Nolan své skryté nadpřirozené vidění využil ve filmu. ____ Obrazy, skryté spoilery, kolapsy ve snech, kopance, vzduchová vlákna, sny, jenž jsou jen loutkami k cestě a přitom dokáží člověka zabavit. PŘÍBĚH - odráží schopnosti běžných lidí filmu porozumět a i stupidní lidé to dokáží příjmout jako fakt. ____ Inception nebo Matrix? ____ Hodně lidí po skončení filmu to srovnávalo právě s Matrixem. Matrix je zaměřen na snění v oblasti počítačové reality. Inception je lidská mysl, která se zaměřuje na kráděže ostatních myslí tak, aby to nenarušilo časovou linii a životy hlavních postav. ____ Leonardo DiCaprio v roli Cobba? ____ Konečně se Leonardovi podařilo mně ohromit ve dvou filmech v jednom roce a teď jen doufám a hrozně mu to přeju, že ____ získá svého prvního oskara. ____ Zaslouží si ho za svůj perfektní výkon z ____ Shutter Island ____ a samozřejmě za ____ Inception. ____ Jak to řekl v jednom rozhovoru, snaží se, aby každý jeho herecký výkon byl lepší a lepší. Nolan mu k jeho cestě dost pomohl. DiCaprio je pro mně momentálně tahoun herců v Hollywoodu a už kvůli jeho rodině, kvůli jeho charisma a skvělým výkonům by měl oskara dostat. Uvidíme. Když už jsme u těch oskarů, tak si myslím, že Inception shrábne oskary za vizuální efekty a za nejlepší film a určitě za jiné věci. ____ Co ostatní herci? ____ Ani oni se nenechali zahambit a přizpůsobili se očekávanému tempu. ____ Střelba ve filmu? ____ Tak ta mi hrozně lahodila. Asi nejlepší zvuky výbuchů, střelby, srážek, narážek za poslední léta. Naposledy jsem něco podobného zažil v Collateral. ____ Film se srovnáním s dalšími Nolanovými filmy? ____ Nolan v posledních letech opravdu září. Myslím si, že s Inception se může srovnávat jen ____ Temný rytíř. ____ Ten jediný vzdoruje a je nastejno s Inception. Teď samosřejmě nechci urazit jeho vyjímečné ostatní skvosty, kterým jsem dal plný počet hvězd. Hold kvalita je kvalita. Nolan mi rozšířil obzory fantazie a doufám, že v tom bude i nadále pokračovat. Momentálně světová režisérská jednička Hollywoodu. ____ Vztah Inception ke mně? ____ Po skončení v kině jsem si řekl: ____ "Ten film je fakt nářez". ____ Ikdyž to komerčního jednoduchého diváka tolik nebere, pořád na to dokáže koukat a je jedno, jestli to chápe nebo ne. Tenhle film je na jednu stranu jeden z nejsložitějších Nolanových filmů vůbec, ale když vidíte začátek a konec a dáte si dohromady, jaký má účel ta malá káča, jste fanoušky Christophera Nolana. Nolan říkal, že až lidé vyjdou z kina, nebudou vědět, zda-li je to sen nebo skutečnost. Asi na tři vteřiny jsem se opravdu zamyslel. Nikdy se mi to nestalo. ____ Film je ohromný a velkolepý. ____ Anglicky____ Nezapomenutelná znělka : ____ http://www.youtube.com/watch?v=RwIo_VadeFU ____ OST 5/5 ____ EDIT : po druhém shlédnutí - jedna báseň. ____ EDIT : po třetím shlédnutí - né, už odmítám cokoliv psát o Incption. Taková dokonalost se slovy napsat ani pořádně nedá. ____

Let číslo 93 (2006)

25.7. 2010 - už nikdy si nebudu pouštět katastrofické německé filmy o letadlech, tornádech a pod.. Pustím si jen Let číslo 93. Proč? PROTOŽE JE JEDNOZNAČNĚ NEJLEPŠÍ VE SVÉM OBORU ! ___ Tempo neustávalo, první minuty jen takový rozjezd, ale co přišlo potom bylo ohromující. Paul Greengrass jak ho znáte a jak ho máte rádi a když ještě nemáte, tak věřím tomu, že začnete mít. Přišel, natočil, zvítězil a přesvědčil celý svět. Na konci už jako bych s herci i já přestal dýchat. ___ R.I.P ___. Film mně zvedal ze židle. I bez Matta Damona to jde. Děkuju za jeden z nejnapínavějších filmů všech dob.

Armageddon (1998)

Jak jinak poukázat na riziko pro americkou pýchu? Nastává okamžik pravdy. Buď Michael Bay sjednotí ještě více Ameriku u obrazovek nebo naše planeta padne. Jako by tohle měl v hlavě. Jako by byl pod nátlakem a udělal neskutečně rafinovaný tah. Vzal pár milionů, nezapomněl mluvit, no a to když má Michael Bay, tak se dějí věci. Kdo jiný v hlavní roli než drsný americký kultovní herec Bruce Willis(Harry S. Stamper). Nemá cenu ho chválit. V každém filmu se činí. Někdy víc a někdy míň, ale nestrácí se z dosahu Ameriky. Film s drtivými a dechberoucími pasážemi. Bay ukazuje jeho přednosti. Zkrátka americká hrdost a sláva.

2001: Vesmírná odysea (1968)

24.7. 2010 - tři dny jsem hledal tu první správnou větu, která by vystihla účel a vůbec, proč se do toho Stanley Kubrick pustil. Až jsem došel ke větě : Jednoznačně zlomový okamžik pro světovou kinematografii. Shrnutí: od kapitoli "Za svitu lidstva", které vyšlo a ukázalo vznik našeho lidstva, pak se zaměřilo na vývin člověka se ještě nakonec kapitoli zaměřilo na vývin našich vlastností, které se století co století zhoršují. " Nesnášenlivost". Další kapitola byla "Výprava na Jupiter" , které už zkoumá naši budoucnost a posun technologií směrem nahoru (cestování na jiné planety a pozorování jiných vyvyjejících planet). Kapitola výprava na Jupiter navíc ještě se zajímavou zápletkou a ještě k tomu došlo k přehození děje v časovém pásmu, takže o to větší drama. Hudba a film - určitě hodně přidává na kladném hodnocení hudba z dílny slavných hudebníků. Hudba spojena s filmem. " Stroje proti lidstvu" - jakoby Kubrick všem dnešním sci-fi filmům vzal nějaký nápad. On je ale zakladatel! Akce, kdy se počítač vzbouří proti člověku a to všechno vymyslet v roce 1968, to je něco. Film mi hodně připomíná Moon, který ale také má své kouzlo. Stanley Kubrick nám rozšířil obzory a ukázal nám, že cesty ve vesmíru jsou nekonečné. Způsob kamery - bylo vidět, že Kubrick si s tím hraje (obrácená kamera, běžící kamera dokola atd.) Člověk by se měl po filmu zamyslet nad tím, jestli se v roce 1968 Kubrick trefil do našich mozků takový nový impuls, aby naše lidstvo mohlo zase normálně žít.

Sledování (1998)

24.7. 2010 - S tímto filmem si nesu pár mých osobních zajímavostí. 1. - film jsem si chtěl pustit kvůli blížícímu se a tolik očekávanému Inception, na který mám jít do kina už za tři dny. Také jsem začal sledovat Nolanovy filmy, takže tenhle film prostě byla nutnost vidět. Nejdříve krátkometrážní Doodlebug, pak Dokonalý trik a poslední jsem viděl Temného rytíře. Všem jsem dal bez váhání 5*. Za svým rozhodnutím si stojím. Nolan je jeden z mála režisérů, který každým filmem získá více sebevědomí. 2. - objevilo se zde v obsahu jméno Cobb a já si vybavil blížící se každou minutou znovu zmiňovaný Inception a Cobba v roli Leonarda DiCapria. Nolan si shodou okolností tyto dva filmy vytvořil svými myšlenkami v jeho zatraceně promyšleném mozku a shodou okolností Cobba pasoval do role nejdiskutabilnější role. 3. - bylo asi nejhnusnější a nejsyrovější počasí za poslední měsíc. ___ pro tento film ideální __ . Už k filmu. Zaraží mně, jak se Nolanovy prvky v jeho vyvýjejících zhruba 12 letech ani trochu nezměnily. Hudba, z které poznáte, že je to Nolanův film. Dokáže stupňovat film s hudbou a divák jen těžko dokáže držet krok. Když se tak učiní, je Nolan o krok před vámi. Pak jen hltáte. Klasické Nolanovy vrstvy děje, které se překrývyjí přes sebe. Celým filmem jsem si prošel, jako bych tam s hlavními postavami byl. Film mně překvapoval po celou dobu. Děj lepší a lepší. Nemohu jinak než za 5*. Má zajímavost : Na dveřích jednoho bytu, které Cobb s Billem vykrádali byl znak Batmana, Nolanova budoucnost. Komentář po druhém shlédnutí. Jako bych všechno pochopil na druhý pokus. Příběh akorát byl spřeházen tak fikaně, že to člověku dochází později. Alespoň mně. Kdyby se nebraly v potaz jednotlivé spřeházené scény, vyšlo by to asi takhle : Bill je posedlý sledováním cizích lidí. Sleduje také Cobba, který v kavárně prokoukne jeho úmysly a tak se dají dohromady. Bill jako nezaměstnaný spisovatel a Cobb jako zloděj. Prolézají byty. Bill se seznámí s ženou, která mu ale poté tajně zahýbá právě s Cobbem. Pak tady jde taky o peníze z trezoru. Bill prohrává ve férovce s Cobbem a Cobb na něj narafičil boudu s náušnicí a se spodním prádlem. Podpis D. Loida vše potvrdí a Bill prohrává. Ještě jde o to, kdo koho vlastně po celou tu dobu sleduje. Bill Cobba, Cobb Billa nebo ta neznámá žena? Je to vlastně obyčejný film, ve kterém se ukrývá mnoho tajemství, které musí odhalit divák. Nolan mi dal příležitost přemýšlet dlouze o tomto filmu a já se mu odvděčuji 5*.

Temný rytíř (2008)

15.7. 2010 - Film sleduji pod velkým očekáváním. Hned od úvodu Nolan na nic nečekal a vypustil z jeho megamozku ty nejděsivější - klauny. Čela se ujal Joker. Nejvychytralejší, nejatraktivnější, nejaktivnější a nejůspěšnější Joker všech dob. Heath Ledger v roli předvádí něco navíc. Předvádí něco, co se učil roky. Svůj talent prodal nejlépe jak mohl a bohužel i naposledy. Úvod : Loupež banky - 10/10. Perfektní začátek. Přestřelka v garáži 10/10. Další skvělý počin. Je vidět, že tento film drtí svou rychlostí záběrů, kamerou, hudbou a vším, co je důležité pro film všechny Batmany a i Paula Greengrasse. Také tady hrál Bale, jak ho neznám. Neskutečná role. Role Batmana jako by ho namotivovala a chtěla mu jasně říci, že přesně teď je ten moment, teď se vsichni fanoušci dívají, tak atˇ ukáže, co je zač. On to taky udělal a udělal to na výbornou. Morgan Freeman jako usměvavý důležitý člen Baleho činu. Freeman se nezmění. Hraje v každém filmu naprosto přesvědčivě. V každém filmu je nějaká nudná chvilka. Tady ovšem žádná nebyla. Když skončila akce, tak budˇ začala další nebo začaly velice zajímavé, někdy vtipné ale jinak napínavé dialogy, které jsem prostě žral. 1 střetnutí Jokera a Batmana - 10/10. Věděl jsem, že se nejedná o poslední boj. Přesto perfektní. Trikově velice dobře založené. Zimmer předvedl něco obdivuhodného. Ve filmu se objevují stále stejné znělky na pár vyjímek, ale znělky dokázaly vygradovat, takže graduje i drama. Neskutečné. Příchody Jokera na scénu - 10/10. Tady není co řešit. Joker jak má být. I ty nejmenší děti by daly do role Ledgera. ___ Náhoda - Nolan nechal průchod minci. Ta se mu neotočila zády. Ukázala mu dvě cesty. Dobro a zlo. Jde o to, kterou cestou se chcete vydat vy. Akce - hon na Jokera Batmanem _ 10/10. Této akci nejde odolat. Ledger má oskara!!! Když jsem se to dozvěděl, úplně mně to dojalo. Rozhovor ve vazbě - Joker a Batman - 10/10. Poslední hodinu filmu jsem si užíval nejvíc, jak to šlo. Joker v akci, Batman v akci, policie v pátrání, vše v provozu. Plán Jokera stejný, jako před třinácti lety David Fincher v thrilleru Sedm. Tady to dopadlo stejně úspěšně. Mnoho intrik, mnoho blafů, mnoho zvratů, mnoho krve. Ke konci filmu už bylo jasné, že neuvidíme jen souboj Joker vs. Batman, nýbrž i jiné menší avšak o to více důležité spory. Konec filmu je hozen do té největší možné hlouby zvratů. Tolik zvratů v pár minutách, to je něco. Jsem rád, že se toho ujal Nolan, protože on umí udělat film daleko zajímavějším a donutí člověka koukat se i na ty nejmenší detaily. V jeho hlavě je to ale jedna velká hra, která nezná hranice. Neskutečný film s režijními orgiemi. ____ V dnešní době se nedá na nikoho spolehnout. Člověk si musí udělat všechno sám. (Joker) ____ Anglicky ____ 2. nejlepší videa : http://www.youtube.com/watch?v=0OYBEquZ_j0 a http://www.youtube.com/watch?v=dMribC2uAdQ . ____ Zimmer a OST 5/5 ____ http://www.youtube.com/watch?v=GfO3szikvnI&feature=related ____

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

____ 10.7. 2010 ____ ----- na Toy Story 3: Příběh hraček jsem se šel podívat do kina, které mně šokovalo. Všichni byli na koupáku nebo někdě pryč a já s kámošem jako jediní v kině v největším vedru jsme koukali na film. Jelikož jsem Toy Story doposud ještě neviděl ani jeden díl, bylo to pro mně docela překvapení. Ikdyž jsem předešlé dva díly neviděl, věděl jsem, o co jde. "Pořád se tam něco dělo". Skutečně se dělo celý film. Super akce, kamera, soundtrack. Ještě o trochu lepší něž trhák Jak vycvičit draka, který na tohle o kousek nestačí. Skutečné drama, hlavní hrdinové, skutečné hračky a krásný Happyend. ____ T.O.Y. S.T.O.R.Y. --- Anime legend ---- ____