4400 (2004) (seriál)

Mám za sebou tři díly, a zatím to není špatné. Nicméně, ještě nebudu hodnotit hvězdičkami. Líbí se mi takové "komorní" scifi, a v záplavě přepáleně komiksových "superhrdinských" scifi je tohle více, než příjemné rozptýlení. Patří to k poslednímu zlatému věku scifi (dle mého osobního žebříčku) 1990-2010. Konfrontace postav se změnami v reáliích společnosti mohla být o špetku hlubší a delší, ale jinak to je zatím pohoda. Neoficiálně 3,5 hvězdičky. EDIT: Po shlédnutí první série dávám 5 hvězdiček. Komornost, uvěřitelnost postav a zápletek jednotlivých dílů (když pomineme scifi), velice vyvážená kombinace epizodického a příběhového děje a pro mě neuvěřitelná absence klasických klišé příběhových elementů i hlášek... to všechno nyní katapultuje 4400 mezi jedny z mých nej, a to jsem teprve na začátku. A pokud je pravda, že děj je s každou sérií lepší a lepší, asi mám, co dohánět. Tohle scifi přesně naplnilo a naplňuje moji poptávku. Děkuji autorům a scénáristům!

Hrob světlušek (1988)

Jak nejsem, kdovíjaký fanda anime, tak tohle (a Princezna Mononoke) je to, co Vám vyrazí dech a vysvětlí Vám, že anime není jen Pokémon a Digimon, ale že anime dokáže být i plnohodnotným epickým filmem. Dokonce si myslím, že klasický hraný film by nedokázal, tak silně vystihnout a pojmout toto dílo. Nebudu popírat, že na konci filmu jsem byl na hadry.

Poslední z carů (2019) (seriál)

Velice dobrý dokument s osvědčenými historiky (Simon Sebag Montefiore) a uvěřitelným hereckým obsazením. Jasně vysvětlené ruské reálie, vliv Rasputina, co, a proč se dělo. Nicméně, jednu hvězdičku jsem musel přeci jen dát dolů, a to za jednu věc. Fakování. Sorry, ale téměř puberťácké opakování toho slova, a to i v naprosto nepřiměřených scénách, dost sráželo hodnotu tohoto dokudrama.

Příslib (2016)

Když jsem četl Oscar Isaac, zpozorněl jsem, ale v tom negativním slova smyslu. Přesto jsem dal šanci, a nejsem zklamán. Dílo s historickým přesahem. Ano, ta "telenovela" a love triangle trochu kazí výsledný dojem, ale přesto nemohu dát méně, než 5 hvězdiček. Doufal jsem ve větší hloubku a přesah do hrůz Arménské genocidy, ale i tak to bylo něco. Arménie přežila a přežije.

Barva z vesmíru (2019) odpad!

Neposlouchajíce rady moudřejších, kteří prošli tímto mučednictvím, pustil jsem si jako obdivovatel Lovecrafta jsem si to pustil. Je to lovecraftovský horor. Nikoliv ten námět, ale to provedení je horší, než nejděsivější z lovecraftových hororů. Utrpení a mučení, kterým musí divák projít, hrůza a děs, která divákem láme při hereckých projevech a vystupování toho spolku devadésátkových herců... brrrr. Režisér by se klidně mohl stát Nyarlathotepovým služebníkem a patřil by mezi jeho nejnebezpečnější a scénárista mezi nejkrutější. Takže, co je Barva z vesmíru roku 2019? Rychlokvaška splácaného děje zasazená do postmoderního 21. století, kterou se snaží zachránit, jakýmsi bodyhororem. Jasně, původní předloha byla taky, jakýmsi "bodyhororem", ale na Lovecraftovo provedení bodyhororu fakt nemáte. Jedna hvězdička by byla, kdyby se film sám označoval za komedii. Takhle si zaslouží jen trest nejvyšší...

Učitelka (2016)

Vhled do éry, která pomáhala psychopatům, do institucionálního prostředí, které může být zneužito psychopaty a vhled do sociální interakce psychopata a kolektivu. Z pozice moci a autority psychopati dominují každé společnosti. Dnes to vidíme u různých nevládek a skupinek obsazených psychopaty táhnoucími se za mocí. Tady jsme to, ale mohli vidět v dokonalém podání Zuzany Mauréry a velice věrohodným hereckým ztvárněním ostatních herců. Byl jsem, až mile překvapen a zaskočen tím, jak dobře (a opět věrohodně) hrají i dětští herci. Za mě velký plus i v tom, že jsem tam nenarazil na žádné hrozné klišé, ke kterým takové filmy mohou směřovat (no dobře, zlepšení manželského vztahu bylo vcelku slušné klišé, ale nebylo to tak okaté...) A zkusím to říct, ještě jinak. Scénář výborný, herci, ještě lepší a scénář je tak dobrý, protože jeho autorem je život, a ten bývá autorem nejlepších scénářů. "Učitelka" je zrcadlo nastavené pozdní komunistické společnosti (špiclování, vyhazování z práce, kádrové profily, nedostatek zboží), je to vhled do doby, kterou jsem já osobně nezažil a zažít bych nechtěl (svým způsobem je to i zrcadlo nastavené současným kádrovačům píšícím genderově korektní posudky). Není to žádný velkolepý super film, spíše působí komorně, a tím i mnohem lépe. Závěrečná scéna je možná nejsilnějším prvkem, který mnohé z nás probudí z iluzí do reality.

Žárlivá profesorka (2015) (TV film)

Well... tohle bude zajímavé. Takže, co se stane, když dva scénáristé nezávisle na sobě konají velkou potřebu, podívají se na použití toaletní papír, a uvidí, že napsali nový scénář? No vznikne z toho "Žárlivá profesorka"! Plot holes větší, než ty, co mají scénáristé, naprosto slabá kostra, absurdní vyobrazení "psychopatické učitelky" (ne, člověk, co křičí, klepe se a třeští oči opravdu není psychopat, to je člověk, co křičí, klepe se a třeští oči. Psychopat se chová dočista jinak...), trapné dialogy, těžké přehrávání, velekopa klišé a nevidět Hřebejkovu "Učitelku", která je mistrovským dílem, možná bych dal i 2 hvězdy. Tu jednu hvězdu dávám... vlastně ani nevím proč. Asi jen pro roztomilý kukuč té bloncky, ale tím to všechno zhruba končí. Nepopírám, že jsem film viděl s dabingem, který byl navíc otřesné kvality a la začátek 90. let. A opět jedno srovnání s "Učitelkou". Obojí má svůj epilog, rozdíl je, že ten u "Učitelky" je vcelku nepříjemně kulervoucí, ten u "Profesorky" je... řekněme, že hodně slabý.

Vaši dokumenty (2018)

Původně skepse, ale nakonec mnohem lepší, než bych očekával. Sláva Arstotzke!

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, nicméně jeden z odpadových komentářů (nebudu zmiňovat uživatele, jen řeknu, že CSFD je o filmech, ne o hospodářské úrovni, či mocenské úrovni té, či oné země) mě nakonec přiměl dát 5 hvězdiček, a to opravdu nejsem fanda žánru, kde těžce znevýhodněná malá skupinka bojovníků díky štěstí, odvaze atp. vyřadí velkou elitní jednotku (na to jsme zvyklí z amerických filmů).

Stargate: Infinity (2002) (seriál) odpad!

Generický cartoon, jak ze začátku 90. let, bez ladu a skladu, splácanina, která nemá nic společného s Hvězdnou bránou.