Ennio (2021)

Vybavuje sa mi, ako som kedysi hltal westerny, najmä tzv. ístvúdovky, či už to bolo "Pre pár dolárov", "Pre pár dolárov navyše", ale aj "Dobrý, zlý a škaredý" a ďalšie. A potom prišiel do bývalého bratislavského ROH-čka (o chvíľu už bude bývalý nadobro, pretože ho práve búrajú) Leoneho širokouhlý "Vtedy na západe". Neskutočný zážitok. Práve tá hudba vás zatláčala do tých tapacírovaných sedačiek. Ale vtedy som prdlajz vedel niečo o filmovej hudbe, nieto ešte o nejakom Morriconem. Teraz už viem, že bez jeho geniálneho hudobného doprovodu by sa mi tieto filmy až tak nevryli do hlavy. Geniálny hudobný skladateľ a skvelý dokument.

Fabrika (2018)

Jednu hviezdu prihadzujem za atmosféru a interiéry starej postsocialistickej továrne. Verím tomu, že tam moc veľké úpravy ani nemuseli robiť. S jednaním a pohnútkami niektorých postáv som mal občas problém, ale u ruského čeloveka все возможно. Spomenul som si pritom na zvesť, ktorá sa mi dostala do uší nie tak dávno, kde vo VW fabrike v Kaluge, neďaleko Moskvy odbachol jeden zamestnanec manažéra rovno pri páse. Asi moc mudroval. Ešte dobre, že to nebolo robené v spolupráci s amíkmi. Tí by tomu krky vykrútili. Dík za titulky katrab.

Filmové hvězdy neumírají v Liverpoolu (2017)

Príbeh celebrít, ktoré vo viere vo svoju jedinečnosť a nenahraditeľnosť odchádzajú z tohto sveta predčasne nie je fenoménom len tejto doby. Je to aj príbeh Glorii Grahame, ktorá začala hereckú kariéru v 50-tych rokoch. Väčšinou bola obsadzovaná do vedľajších rolí, údajne kvôli jej tvrdohlavosti a ťažkej spolupráci s ňou. Ale zahrala si aj zopár hlavných postáv, napr. vo filme In a Lonely Place s Humphrey Bogartom z r. 1950, kde mu bola herecky rovnocennou partnerkou. Talent nepochybne mala. Zaujímal by ma bližšie jej dovtedajší súkromný a rodinný (ak niečo také vôbec existovalo) život. Tiež by to asi nebola veselá story. Dík za titulky eleintron.

Film roku (2021)

Po dlhom čase zábava na úrovni. A pritom bez podsúvania "kvázi" humorných vstupov. Aj keď je to v podstate konverzačka (čím vonkoncom nechcem spochybňovať herecké umenie hlavných postáv, skôr naopak), ale s dialógmi, vypilovanými do detailov. Nechýbajú momenty prekvapenia, ani úvahy hodné zamyslenia. Super.

Foul Gesture (2006)

Tento film je o sile charakteru, odvahe stáť si za svojou pravdou, aj napriek silnejšiemu protivníkovi a nepriazni okolia. Kto má rád klasické westerny, tento film mu ulahodí. Dejovo niečo na spôsob van-damoviek, alebo Števa Sekala, až na to, že hl. hrdina je civil, neovláda bojové umenie bengálskych mníchov a jeho hlavnou zbraňou je tvrdá gebula a presvedčenie o svojej pravde.

Foxtrot (2017)

Nie je to prvý krát, čo ma Izrael prekvapil niečím nečakaným, ale tento snímok ma navyše celkom presne zasiahol... Dík za titulky alino1.

Gasland II. (2013)

Zaujímavý dokument o ťažbe bridlicového plynu a o jeho škodlivosti na životné prostredie. O tom, ako si doma pustíte vodu z kohútika a zapálite ju kuchynským zapaľovačom. O tom, ako si ťažobné spoločnosti vedia kúpiť svoju pravdu. Kto má peniaze, má aj pravdu.

Gloria (2013)

Neprestávaj tancovať, Gloria. P.S.: tí, čo tu splietajú niečo o erotických scénach... jsou vedle, jako tá jedle!

Goldstone (2016)

Mám rád filmy, kde sa toho moc nenahovorí (no o to viac sa musí hrať) a nemusia to byť len westerny. Toto bol jeden z nich. Atmosférou by som ho prirovnal k filmu Delibáb, ktorý sa odohrával na maďarskej puste, taktiež mimo rušnej civilizácie. "U mě dobrý."