Driven (2019)

Tak najprv som si myslel, že partia tak 5 - 6 nadšencov natočila amatérsky film bez toho, aby si čo len prebehli aspoň základné postupy pri tvorbe scenára, réžie, či kamery. Teda nerátam do toho počtu "hercov", ktorých zbuchli niekde v bare. Potom som nadobudol dojem, že je to vlastne skrytá reklama na určitý typ auta, špeciálne na svetlá a smerovky (predsa len to niečo muselo stáť). Aké ale bolo moje prekvapenie, keď som videl v záv. titulkoch to množstvo ľudí, ktorí sa na tom podieľali. Takže radšej ani nebudem hodnotiť, pretože som to asi vôbec nepochopil, alebo je to nejaký vyšší level, na ktorý som zatiaľ nedozrel.

Lillian (2019)

Mohol to byť celkom slušný dokument o Severnej Amerike a jeho obyvateľoch, keby to nebolo také rozťahané. Toľko k žánru dokument. Ak by som mal dielo hodnotiť ako filmový príbeh, jedná sa z môjho pohľadu o ďalšieho "nešťastníka" po vzore Úteku do divočiny. Ešte šťastie, že neskončila v nejakom opustenom Ikaruse, lebo aj ten by museli dať zošrotovať, aby nelákal ďalších a ďalších podobných zúfalcov. A že bol príbeh natočený podľa udalosti z r. 1927? Tým horšie. Vtedajšia Lillian si nemusela vedieť spočítať dve a dve, ale táto tu nevyzerala úplne vypatlaná, keďže sa evidentne vedela pohybovať podľa mapy. Aj keď človek nikdy nevie, lebo chcieť preplávať z Aljašky cez Beringov prieliv niekde na Čukotku, len tak v kanoe, bez skúseností a kvalitného vybavenia, to nie je známka nezlomnej vôle a odhodlania, ale nedostatočného IQ.

Loli paradička (2019)

Úplne chápem, že kino Mladosť vo Vranove sa 4 x vypredalo a publikum sa náramne bavilo, so zopár východniarmi totiž robím (ci pana!). Ja som snímok ale od prvých tónov (cigánsku hudbu mám rád a tu mala výrazný podiel na atmosfére) vnímal ako poéziu a myslím, že som dobre urobil. Mám rád snímky kráľa "cigánskyh" filmov Tony Gatlifa, hlavne pre ich autenticitu a poéziu. Tu mi ju ale trochu (trochu dosť) kazil rečovým prejavom Michal Iľkanin, ktorý miešal spisovnú slovenčinu s východniarčinou, čo vyznelo, ako keby východniar už zabudol po východniarsky, alebo nevýchodniar, čo sa naučil zopár fráz v miestnom nárečí (hviezda dole). Zachraňoval to Michal Soltész, ktorý bol presvedčivý a zožral som mu to aj s navijakom. No a samozrejme Kamilka Mitrášová, ktorá bola poeticky nevinne očarujúca (ta ňe?). Škoda len, že to po tom useknutom konci nemalo aspoň náznak happyendu.

Neznámá bitva (2019)

Stalin dávno pod drnom a ruské filmy sa točia, akoby tu stále bol. Za ródinu... urááá!

Parazit (2019)

Nemám rád rozpoltené osobnosti, ani rozpoltené žánre. Tento snímok sa evidentne pretvaroval a nie som si istý, prečo. Ak to bolo preto, aby zaujal, o to horšie. Cez to všetko dávam za tri (a nie som si istý, prečo).

Plážový povaleč (2019)

Jedna stratená existencia a reklama na drogy, nič viac. Ak je film o ničom (nie vo význame "zlý", ale že "o ničom"), tak to nevytrhne ani sebelepší herecký výkon. A chudátko mačička...

Psychobitch (2019)

Láska dáva krídla, zvlášť tá prvá. A v tomto prípade dodala aj odvahu, lebo to nie je len tak... vzoprieť sa očakávaným konvenciám.