• Thriller

Pro pár dolarů navíc (1965)

Moje první "Leonovka". Moc jsem slyšel, moc jsem četl, ale až jsem uviděl, uvěřil :-) Jestli je toto nejslabší z Leoneho westernů, tak hned sháním zbytek... Bylo to na silné 4*, ale po finále nemůžu jinak. Minimálně jedna * pro Morriconeho.

Honem! Honem! (2000)

aby to bylo objektivní, tak 4*. Ale my ulítlí na skandinávskou (švédskou a dánskou) kinematografii bychom klidne dali i 5*. Tento kus opět potvrzuje to, čím jsou charakteristické skoro všechny švédské filmy, které jsem viděl - profesionální přitom ale docela normální, neotřele vtipné, vyvážené herecké výkony, prostě takové "v pohodě". Tady navíc vynikající kamera. Srovnání s Fucking Åmal (Láska je láska) se nabízí...

Fahrenheit 9/11 (2004)

Zábavný je, ale ne "dokumentární" - ani náhodou. Na takového dokumentaristu Usámu... :-) Když si neděláme ambice na objektivní popis situace, je to docela dobrý odlehčený svižný film, který se ale v závěru utopí v moralizování (válka v Iráku) a slzách (matky) a ztratí lehkost ze začátku.

S Madonnou v posteli (1991)

Ačkoliv je Madonna nefalšovaná královna popu (v tom nejlepším smyslu), tento dokument to ukazuje jen okrajově. Vynikající koncertní scény střídají příliš rozplizlé a monotematické zákulisní záběry, když má člověk 3/4 času sledovat dialogy kdo s kým, proč, jak se mu to líbilo apod. přestane ho to bavit (já například usnul :-). Tuto roli Madonně ještě jakžtakž věřím, ale roli pečovatelky a samaritánky věčně podporující druhé - tu už ne. Navíc je místy příliš zřetelné, že to není přirozené (dnes řečeno reality document :-)

Erasmus a spol. (2002)

Příjemná oddychová inteligentní komedie na úrovni bez fekálností, které "zdobí" podobně laděné snímky US a GER původu. Film je celkem reálný, pro ty, kdo zažili něco podobného asi o 1* více. Výborná atmosféra a vzácně vyrovnané herecké výkony (i ta Audrey Tautou tam krásně zapadla).

Princip domina (1977)

Nemůžu si pomoct, ale tento film mě dostal hlavně svou atmosférou, ta je skutečně hustá. Skoro bych se nebál srovnání s Mzdou strachu. Nebýt poslední třetiny dám i 5*. Na druhou stranu, pokud se člověk nechá unášet a nerýpe se v nelogičnosti scénáře, může čekat kvalitní zážitek.

Silnice (1954)

Kvalitní film to je, ale do nebes bych ho nevynášel... Zaujmou vynikající herecké výkony: jak Quinn tak Masina vymodelovali Felliniho duševní stavy do hmotné podoby a v podstatě strhávají na sebe veškerou pozornost.

Písně z druhého patra (2000)

44 převážně statických záběrů, které spolu zdánlivě nesouvisí. Někdy, pravda, se ty souvislosti hledají těžce... Poměrně kontroverzní snímek i v "rodném" Švédsku. Snímek chladný, pesimistický, přirozený. Těžko se škatulkuje, ale drama to není - spíš taková smutná komedie o tom, co přináší život