• Pohádka

Sur un air de Charleston (1927)

Tři hvězdičky za to, že v době, kdy byl film natočen, byl každý pohybující se obrázek zázrakem (ještě ke všemu zrychlený či zpomalený). A pokud se chcete naučit Charleston, tak doporučuji :)

Mikulášovy patálie (2009)

To, že se tvůrci jen poskrovnu drželi literární předlohy, filmu neubírá na kouzlu. Ba naopak útržkovité příhody chlapců, které jsou v knize poskládány jedna vedle druhé tak, jak leží a běží, bylo nutné nějak "slepit" a dopřát jim ve filmu nějakou kostru, ve které bude možné zakotvit. A tak byl vymyšlen ústřední problém filmu - bratříček, který odstartuje vír naivních myšlenek v Mikulášově hlavě a následně také sérii mnoha klukovin, nehod a humorných příhod, při kterých se divák nejednou od srdce zasměje. Bohužel mi přišlo, že "něco" tady nesedí. Nejvíce mi vadilo, že tvůrci možná až přespříliš povolili uzdu své fantazii a vymýšleli další a další nové Mikulášovy příhody na úkor těch starých dobrých knižních. Ty se jim navíc nepodařilo do oné výše zmíněné kostry těsněji zakomponovat, a tak se staré známé jednotlivé Mikulíšovy patálie vynožovaly a zanořovaly, aniž by byly poskládány s nějakým větším rozmyslem, který by dokázal podpořit přirozený tok děje. Ovšem jednotlivé postavy byly přesné, především Celestýn s Valentýnem mě přímo nadchli. Bezpochyby má tento film své kvality, které dokáží oslovit jak děti, tak i dospělé.

Ukradené Vánoce (1993)

Dávám tři opravdu "šťavnaté" hvězdičky, ale ani o kousek víc. Zklamala mě poněkud chudá a nepříliš originální příběhová linka, od které jsem čekala daleko víc. Místy jsem se až nudila - lehce předvídatelný děj a celková vykonstruovanost mě z příběhu spíše "vystrkovaly" než aby mě vtáhly dovnitř. Samozřejmě oceňuji výtečnou hudbu, ačkoli některé písně bych klidně přeskočila. Naopak jiné, které posouvaly děj trochu kupředu a přinášely něco nového (například v konečné kombinaci s obrazovou složkou) film zaručeně pozdvihly a okořenily. Celkově výborné bylo výtvarné zpracování, o tom žádná, ale čekala jsem více humoru a takové té veselé jiskry, kterou jsem za celou dobu nepostřehla snad ani jednou (krom několika malých, rychle vyhasínajících jiskřiček). Toť ospravedlnění mého, možná trochu příkrého rozhodnutí.