Stůj při mně (1986)

Nejaky cas som premyslal ci je to velmi dobry film, alebo az vyborny, ale napokon - preco nie. 5*. Myslim ze z velkej casti za to moze Stephen King, ale spracovanie myslim v nicom nezaostava a tu atmosferu tam proste citit od zaciatku az do konca. Cely cas to ma spad, aj ked je to len o 4och chlapcoch z maleho ospaleho mesta a nic velke sa tam vlastne nestane. Ked to prezeniem tak podobnu "vypravu" zazil v detstve asi kazdy z nas a urobit z toho takto dobry pribeh co nebude nudit - bez nejakych akcnych scen, bez vizualnych efektov a trikov, bez umrti niektorej z hlavnych postav... Poriadna davka nostalgie k tomu - Neda sa inak ako 5*, som prekvapeny ze som sa k tejto lahodke dostal az teraz po 30 rokoch, a aj dnes je to stale vyborne (este aj farby akoby v tom filme vobec nevybledli!) Urcite odporucujem, a keby existovalo nieco podobne ako povinna literatura aj pri filmoch, tak Stand by Me by som zaradil k povinnej kinematografii...

Zápisník jedné lásky (2004)

myslim ze mozem povedat ze je to najlepsi romanticky film aky som za poslednych n rokov videl, resp - ak Vam aj romanticke filmy celkom nesedia, ale film ako taky mate radi, tak s Notebookom nic nepokazite. Hlavny motiv o laske co vsetko prekona nie je nic nove, ale napriek tomu sa to (tak ako je to natocene) velmi dobre pozera. Samozrejme ze dobro nad zlom zvitazi, a aj ked vsetci tusime ako to dopadne - celkom dobre ten dej pozapletaju tak ze je to zaujimave od zaciatku do konca. Herecky je to vyborne a aj na Rachel McAdams sa da pozerat (proste romanticka hrdinka ako ma byt). Proste skoro dokonale. Pisem "skoro" lebo - cele je to take sladke az z toho bolia zuby. Ono to nie je pocas filmu na skodu predsa len divak ma rad ked veci dobre dopadnu, len potom z odstupom casu je to coraz viac nerealne... Napriek tomu davam plny pocet, pretoze tento maly nedostatok (a vlastne co si budeme klamat to nie je nedostatok - to len hladam nasilu chybicky) je vyvazeny krasnym vizualnym spracovanim (a niektore sceny su ozaj hodne wow) - proste to co som napisal na zaciatku, najlepsi romanticky film, a doporucujem aj ludom ktorym romantika az tak nevyhovuje.

Pokání (2007)

k tejto lahodke som sa dostal ked som hladal nejake "vizualne zaujimave" filmy a atonement skutocne taky je - to ze sa na to tak dobre pozera je hlavny dovod preco sa mi to pacilo. vsetko to ostatne (vyborni herci, zaujimavy pribeh, snad aj oscarova hudba i ked som ju nepostrehol) to len doplna a len celkovy vyborny dojem doplna. je to sice "len drama" snad trosku romanticky, a koniec sa mi zdal taky trochu "nasilu" (ako keby sa len snazili silou mocou spravit to nejak netradicne), ale kedze ma to napriek tomu dokazalo tak velmi zaujat, davam plny pocet.

Aberdeen (2000)

Uz davno som nedal 5* tak patri sa. U tohto filmu som ani nemal nejak problem s plnym poctom. Norsko, Svedsko, Skotsko - to su vsetko take krajiny kde je drama uplne prirodzena :) Jednoducho cokolvek odtial vyjde ma sancu byt vybornym filmom (alebo inak - ziadny seversky film nebol zatial u mna uplny prepadak). Zo severu proste prichadzaju take filmy co sa ludom pacia uz len z principu (aby posobili intelektualne, hip a nezavislo). Aberdeen je tiez podla mna takou dramou pre narocneho divaka. Ale - pacilo sa to aj mne - obycajnemu divakovi. Pribeh je obycajny ale tak silne podany (herecky, kamera, super hudba od Preisnera) ze sa to vynikajuco sleduje od zaciatku az do konca aj ked je to len taky "obycajny pribeh". Ako bonus Lena Headey s krasnym severskym prizvukom + uz spominana Preisnerova hudba... Chvilu som aj rozmyslal ze ci 4* nebudu stacit ale - posledna scena (a Vreeswijkov song) ma presvedcili ze inak ako 5 to nejde. Urcite to najlepsie co som za poslednych par mesiacov videl - odporucujem vsetkym narocnym, ale aj obycajnym divakom!

Město ztracených dětí (1995)

Priznam sa ze som nemusel nad 5* ani velmi dlhorozmyslat :) Jednoducho - zaujalo, i ked neviem presne vysvetlit preco. Je to surealne (co mam rad), vizualne naozaj zaujimave, prijemny pribeh a postavy, vyborny soundtrack, tak - vlastne mi ani nevadilo ze to bolo francuzsky (priznam sa ze europska a konkretne francuzska tvorba ma len malokedy oslovi). Nebudem ani velmi opisovat o com to je - staci si precitat recenzie, zhrniem to tak ze je to urcite velmi velmi velmi zaujimavy film, ktory by som najradsej odporucil uplne kazdemu, no - som si isty, ze nie je urcen pre kazdeho, tak budem opatrnejsi. Ak sa na to citite - rozhodne odporucujem. Ak chcete radsej nejaky lahsi pribeh, ktoremu budete rozumiet - ruky prec.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Mozno to nebolo az tak uplne vyminocne, ale aj tak si to myslim zasluzi plny pocet pretoze to bolo bezchybne. Myslim ze takto nejak si predstavujem "film". Film by mal podla mna byt cimsi co divakovi da to co nemoze dostat z knihy, obrazu, fotografie, audioknihy - no a Imaginarium presne to splna. Vizualne je to uplne nadherne a cele tak krasne surealne ako ked sa sniva. Pribeh/motiv nie je taky ten jednoduchy priamociary, a urcite je tam vela drobnosti ktore mi unikli a davaju teda prilezitost pozriet si to aj viac krat a najdem vzdy cosi nove. Herecky je to tam same slavne meno, ziskalo to hodne oceneni takze snad ani tych mojich 5* nie je az tak prehnanych, i ked mozno poznam par lepsich kuskov. Urcite doporucujem. (aha uz viem - ta posledna hviezdicka ktoru som sa nevedel rozhodnut ci dat - to bol Londyn. mam na nho proste slabost :)

Princezna Nevěsta (1987)

Premyslal som chvilku ze ci 5* nie je moc, ale tak ked vezmem do uvahy ze to ma skoro 25 rokov, tak teda ok... Alebo, dajme tomu 4/5. Takze a teraz - preco. Velmi pekne je to zhrnute na imdb. Klasicka rozpravka, nechybaju suboje s mecmi, obor, zly princ a krasna princezna a samozrejme - aj trochu bozkavania. Co sa mna tyka, tak mam rad (v rozpravkach) taky ten feel good pocit a ten tu samozrejme nechyba. nechyba ani take to klasicke dobrodruzne putovanie, nechyba akcia, je tu aj maskovany hlavny hrdina, je tam humor... Nie je to ani prilis americke, skor tam citit stary kontinent (hovoria pekne britsky), fajn hudba, herecky - mozno nie najlepsie ale na rozpravku staci, jedna kultova postava (Inigo) a jedna velmi kultova hlaska (ale nielen tak, aj par inych fraz tam stalo za to) - teda vsetko co ma byt. Ak sa nad tym zamyslim z opacnej strany - co mi tam chybalo alebo mohlo byt lepsie - nuz, posobi to ozaj takym televiznym dojmom. Snad za to mozu slabsi herci, slabsie triky, nizsi rozpocet - neviem. Kazdopadne, mne to na 4/5* staci. Urcite doporucujem. Aj po 25 rokoch.

Avatar (2009)

Bez ohladu na to ze co sa tyka pribehu/napadu tak je tu iba to co tu uz (v trosku inej variacii) bolo, objektivne musim uznat ze Avatar je naozaj prelomovy film a zasluzi si plych 5 hviezdiciek. Ani mi nevadilo ze to bolo az tak dlhe (obcas zbytocne), ani to ze sme vsetci vedeli ako to dopadne, ani to ze som nepostrehol nejaku zaujimavu hudbu, ci zaujimave vykony - proste bola tam akcia a efekty a vybuchy a cele to bolo v super 3d (priznavam sa ze Avatar bol moj prvy 3D film - v Londynskom IMAXE) a ani mi nevadi ze uz po par tyzdnoch vlasnte ani neviem o com to bolo :) Proste Avatar je prelomovy film a bodka. Alebo inak - viem o nejakom sucasnom lepsom "hyperfilme"? Nie. Takze 5 hviezd...

Firefly (2002) (seriál)

K Firefly som sa dostal ako ku serialu ktory bol ospevovavny ako "kult", "originalny space western", a "stary dobry Joss Whedon sa vracia" - Este predtym som videl celovecerny Serenity a - no v pohode, ale nic extra. S Firefly to zacalo tiez podobne, prvych par epizod - hm, v pohode, ale nic extra. Ale potom si clovek na to nejak zvykne, oblubi si postavy (a ze je kazda vyborne vykreslena! neexistuje tam "slabsia" postava), dostane sa do toho deja, zacne ocenovat hudbu (a tak som ani nepretacal pociatocne titulky pred kazdou castou ako to obvykle v inych serialoch robim :))), este aj tu "sibnutu a otravnu" Summer si clovek oblubi, a ked to cele po jednej serii skonci tak je jasne ze to bola ozajstna perla medzi sucasnou scifi produkciou. Whedona je tam ozaj citit - hlasky, styl (kazda epizoda je "ina" - nielen dejom, ale aj tym ako je natocena), rovnovaha medzi dramou a komediou - proste vynikajuce. Davam plny pocet lebo tak to citim, ale mam taky neurcity pocit ze keby teraz - s par rocnym oneskorenim vznikla druha seria uz by to nemuselo byt tak dobre. Ano - chyba mi este aspon 5 serii - chcem viac z Firefly sveta, a pribehov jeho postav, ale zaroven - myslim ze je to kultom aj preto ze skoncil ako skoncil :) Tak ci onak - ak Vam teda nevadi ze to "nijak" neskonci, urcite doporucujem!

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Co sa Star Treku tyka, tak tym najlepsim je podla mna Voyager, avsak TNG tiez musim dat 5 hviezdiciek. Jednak preto ze je to urcite (podla mna) najkultovejsi star trek, a tiez si treba uvedomit ze je to serial z roku 1987 a tak sa niektore nedostatky (nejde len o efekty, ale celkovo herecky prejav ala serialy z 90tych rokov, a aj zapletky ktore su na dnesneho divaka zvyknuteho na zlozite motivy predsa len trosku jednmoduche...) daju odpustit. To kladne je vcelku solidne herecke obsadenie, na cele s Patrickom Stewartom (i ked je pravda ze v prvych dvoch seriach to este nebolo ono), pribehy (z tej doby) na dobrej urovni, prijemne postavy (kazdy si tam najde tu svoju), ako uz pisal ktosi nizsie je to pekne roznorode, a tak to neomrzi po par epizodach... Jednoducho ak by som mal doporucit nestartrekistovi cosi na zaciatok - TNG by bola najlepsia volba. (ps. male plus za cesky dabing - obvykle dabing u mna kvalitu rapidne znizuje, v pripade TNG je vsak cesky dabing skoro tak dobry ako original)