• Hudební

Čelisti (1975)

Čeľuste sú výborne natočené, zvládnuté po hereckej aj hudobnej stránky. No dve hodiny je veľa. Žeby predsa zub času? Chápem dobové zážitky v kinách, chápem detské zážitky z videa a TV, no viac menej ide o nostalgiu ako naliatie si čistého vína. Film je možné rozdeliť na dve hodinové časti. Prvá - hororová - vám naservíruje najkvalitnejšie postupy hororov z konca 70 rokov. Dialógy držgrošského starostu sem tam nudia, ale nevadí. Škoda len, že sa film prehupol do psychologického dobrodružného akčného boja na hrdinov a pánov tvorstva. V niektorých hororoch čistých 70 rokov sa toho deje oveľa viac, atmosféra je hustejšia a naozaj sa bojíte... Na druhej strane, Čeľuste sú asi tým najlepším filmom s tematikou vraždiacich vodných monštier (žraloci, krokodíly, hady, chobotnice, mloci...). 101 horror movies you must see before you die

Aktualita (2000)

Animovaná paródia na filmové týždenníky a fašistickú propagandu. K dešifrovaniu posolstva sa však žiada komentár alebo anotácia. Ani do smiechu, ani do plaču...Snímok je zaradený na DVD Musíme si pomáhať ako predfilm.

REC (2007)

Chápem nadšenie z filmu. Keby som mal ...teen, bol by som nadšený tiež. Pre mňa je REC hororovým sklamaním. Nie veľkým, ale ani nie malým. Subžáner hororu in media res, res. hororvej reality show sa vyčerpal pri Záhade Blair Witch. V postate bola ilúzia hodnovernosti prekonaná už pri Canibal holocaust. Taktiež ma sklamal návrat k vyžmýkanej zombie téme, ale budiž.... Zároveň horor patrí k "nepointovej" vetve žánru, čiže ťaží z hnusu a ľakačiek. Hnusu a znetvorenia, dávenia, krvi a čriev máme všetci dosť, strachu a prekvapivej pointy, zaujímavého príbehu málo Na druhej strane, nie je to americké, ale španielské a Španieli vždy dobre dýchajú na krk obrovskej konkurencii. A to sa mi páči.

Zapomenutý svět komunismu (2009) (TV film)

Neviem, aký pocit z dokumentu mali Nemci a Rumuni, ale z pohľadu Slováka sa mi druhý diel nepáčil. Celé Československo tvorili v dokumente len Čechy, Praha a Ostrava. Keby nebol Dubček Slovákom, nezaznela by v dokumente jediná slovenská veta. Absolútne chýbal fakt o víťzstve demokratov vo voľbách v 48. Zmienka o českej a slovenskej bítovej scéne, či novej filmovej vlne by prišla vhod. Namiesto toho tam neustále vytrčali satirické snímky domáceho amatérskeho videa. Archívne dokumenty s Havlom a Kubišovou potešili. Z pohľadu BBC povrchné a trendové spracovanie. Pred svetom aj tak pánbohzaplať za ne.

Hlemýžď Matěj a skřítek Vítek (1976) (seriál)

Neviem koľkí z užívateľov pozreli seriál kompletný... Večerníčky som pozeral vždy a vždy budem. Je to dobrá oddychovka, no nečakal som, že STV hodí všetkých 100 dielov za sebou. Mám malé deti a pozeráme spolu takmer všetky večerníčky na STV1, STV2 Po troch týždňoch mi Maťo s Klinčekom mi začínali liezť poriadne na nervy:-) V nervovaní dokonca tromfli aj Medvedíka Ruperta. OK, prvých 14 dielov je nádherne nostalgických. Ale keď ide už asi tretia séria (z roku 1982) dá to psychicky zabrať. Však je to žmýkanie tej istej špongie, prevárenie vyluhovaného čaju. Pre poctivého diváka Večerníčkov to znamená neskutočných 14 týždňov!!!!

The Story of 'Rapunzel' (1951)

Milé a jednoduché bábkové spracovanie príbehu o dlhovlasej dievčinke Rapunzel, ktorú ukryla čarodejnica do vysokej veže. Oplatí sa pozrieť si po megafite "Na vlásku" a porovnať si rozpracovanosť príbehu.

Čin-čin (1970) (seriál)

Značne okresaná verzia nádherného zvieracieho eposu pre deti. Pasáže, na ktoré som sa tešil, sú z rozprávky vypustené. Čimo nie je "veľmi" lenivý, ale iba trocha. O tom, že "skanibaloval" gajdoša Čmeľa, či susedku svetlušku niet ani reči... Nuž čo... Cenzúra aj v rozprávkach:-) Skvelé len pre neznalcov literárnej predlohy. Pre ostatných milé a pozerateľné...

Náš les (1983) (seriál)

Prachom zabudnutý večerníček. Bábkové zvieratká až príliš podobné poľskému Mackovi uškovi. Z akého zlatého dna archívu toto STV vyhrabala? Nostalgia po všetkých stránkach...

Polnočná omša (1962)

Bez poznania predlohy by si film zaslúžil lepšie hodonotenie. Karvašova "ukecaná" dráma viac onemela, postavy sa správajú okríknutejšie a pokornejšie.

Zvoník u Matky Boží (1996)

Veľmi vzdialené pôvodnej predlohe. Deťom sa tak podáva skresľuúca a romantická podoba smutného osudu hrbáča Quasimoda.