• Hudební

Pesničky z Repete (1983) (pořad)

Pri reprízovaní som nevynechal ani jednu časť. Kto vie prečo? Súťaž bola zúžená na pesničky z éry keď kraľoval Duchoň - ťažiskové 70. roky, počiatok 80. mierny zásah do 60. a medzivojnového obdobia. V určitých prípadoch šlo o nechutné pretextovávačky zahraničných hitov v swingovom šate (príklad Obladi - Oblada ako Oblaky, Oblaky hovorí za všetko). Repete frčalo, Repete bolo v móde. Asi aj preto aby sme videli ako sa kedysi bavili tetky a ujovia, babky a dedkovia počúvajúci mainstream. Halfplayback, alebo fullplayback, diváci v sede a tlieskačky:-)

Figliar Sťopka (1974) (TV film)

Perfektná oddychovka s hviezdami televíznej obrazovky. Šesť hercov, komorné kulisy, výborné vtipné dialógy, Čechovov motív. Čo viac chceme, že:-). Škoda, že televízna tvorba po prevrate nenadviazala na túto skvelú tradíciu.

Pevnina Ursíny (2000) (koncert)

Menšie sklamanie pre Dežových fanúšikov. Ursinyho hudby veľmi málo. Ide skôr o záznam koncertu na počesť významného hudobníka, skladateľa, v neposlednom rade filmára a skrytého literáta. Zo známych osobností vystúpi J. Kirschner, Le Payaco, Andrej Šeban... Piesne sú prerušované spomienkami Ursinyho kolegov a kamarátov. Divák nemá veľa ani zo spomienok ani z hudby. Hostia sa o Dežove veci málo "obtreli", čo je škoda.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Skvele natočený snímok, nerešpektujúci éterickosť knihy ako takej. Bez znalosti knižnej predlohy by som tlieskal a ubral len jednu hviezdičku. Za vykecávanie deja, v snahe priblížiť sa knižnému doslovizmu. Žiaľ, musím ubrať aj ďalšiu. Z knižného odľuda spravili charizmatického filmového chlapíka. Vo filme chýba dôležitá "jaskynná" etapa hrdinu. V desiatich minútach prebiehajú vraždy ako na bežiacom páse a erotická davová psychóza trvá pridlho. Záver knihy je nesfilmovateľný. Asi aj preto pôsobí ako nalepený výkrik do tmy. Pekná, pôsobivá, ale veľmi zjednodušená adaptácia úžasnej knihy.

Evoluce (2001)

Na prvý dojem film, ktorý ťaží z ducharinovskej slávy Davida Duchovneho. Hrdina s chladnou hlavou v mierne silenej komédii so šablónovitým príbehom zas rieši "problém celého sveta" . Úroveň Evolúcie sa pohybuje medzi na smrť vážnym Dvaidom a šibnutým Orlandom. Triky s odstupom času už len pobavia.

Flintstoneovi (1994)

Nedá mi na tomto mieste zaspomínať si na filmový zážitok v našom dedinskom kine. Neviem, kto premietal, ale pomiešal kotúče. Začiatok bol v strede aj s koncom, prostriedok na konci. No, dobrá avantgarda. Kino bolo plné malých detí a film bol s českým titulkami. Možno preto o hviezdičku navyše. Keď som si film pozrel po rokoch na VHS poukladaný prišli dojmy: nuda, sklamanie. Všetky postavy stratili svoju "kreslenú" krásu.

Veľká noc prichodí, bude i kúpačka (1966) (TV film)

Príjenmná folklórna oddychovka. Tradície z detstva našich starých mám.Aspoň to tak odznelo vo filme. Dnes by sme hovorili o detstve našich praprastarých mám:-). Pekné exteriéry, ale na tú dobu v podstate repete nápadu. Rušivo pôsobia v pozadí drobné ňmurované novostavby. Pre milovníka folklóru povinnosť.

Miro Žbirka - GALA (2009) (koncert)

Celkom pôsobivý koncert. Atmosféra príjemná, obecný dom v Prahe slávnostne žiaril. Žbirka + orchester sa veľmi nenatrápili. Koncert mohol byť o úroveň vyššie, keby na pieseň V slepých uličkách prišla Marika. Musel som odísť od televízie, keď sa Meky snažil s orchestrom na Uličkách zavtipkovať (naschvál začal spievať mimo...). Samozrejme, Atlantída nechýbala. Vo vyšších polohách dochádzal spevákovi dych. Nepochopiteľný bol solo vstup Knechtovej.

OVCE.sk (2009) (seriál)

Dobrý nápad, dobré animácie. Nie priveľmi didaktizujúci(až na tie hlášky horára). Zo seriálu sa mohlo vykľuť niečo lepšie, pretože krátky animovaný film spĺňajúci kritéria večerníčka za ostatných desať rokov naďalej absentuje.

Myši na scénu (1993) (seriál)

Najčastejšie sa rieši trojuholník dvoch myšiakov a myšky. Doň chechotom vždy padne veľký fantom... pardon potkan opery. Niektoré diely sa dajú pretrpieť ale namotať na seriál vlastné dieťa neodporúčam:-)