• Hudební

Pieseň o sivom holubovi (1961)

Bezpochyby najlepší slovenský film. Metaforickosť poínt jednotlivých poviedok je úžasná, herecké výkony veku primerané, slovenská príroda úchvatná, Machata ako nacistický učiteľ marzivý. Mrazivých momentov je viacero: strieľanie na učiteľa - zbeha, koledovanie v poviedke Vianočný dar, výbeh na mínové pole krátko po vojne. Film patrí k povinnej výbave každého diváka.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Bez váhania osobná TOP snímka. Po všetkých stránkach. Skvelá téma, hudba, výkony, réžia, dej, ktorý plynie... Ozaj ako dlho, sekundu, deň, rok? Ako fanda by som vyčítal jedine absenciu skladby Hey, You...

Ukradené Vánoce (1993)

Bezpochyby najlepší mix bábkovej animácie a muzikálu. Bábkam a ich jednotlivým svetom niet čo vytknúť. krajina Halloween, krajina Vianoc, ľudský svet sú perfektne vybudované s citom pre detail. Osobné sympatie si získala bábika Sally:-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

K top filmom pristupujem vždy s obavami... Hľadám, čo im chýba, pretože dokonalosť neexistuje. V tejto čiernobielej "pecke" sú obraz a slovo namiešané vyvážene, spravodlivo, s citom. Dej je všeobecne známy, no prerozprávať ho po zhliadnutí so všetkým podstatným, nie je až tak jednoduché. Muži, menej či viac presvedčení o svojej pravde, postupne lámu svoje rozhodnutie v prospech nevinny obžalovaného. Padajú všetky predsudky, zaužívané predstavy voči obžalovanému, padá absolútna dôvera voči očitým svedkom...Posledný zlom posledného muža mohol byť azda viac... dramatický? didaktický? tragický? empatický? Azda mal byť taký aký bol. Perfektne vypovedal o pozadí celého filmu, ktorý je vďačnou psychologickou témou.. Vzťah otca k synovi.

Kaviareň "u filipa" (1999) (pořad)

V kaviarni sa premlelo veľa hostí. Vidiek, Hex, Kirschnerová, Hapka... Krásne bolo, keď si spolu zasipevali, zadžemovali, pokecali (nie len) o hudbe.

Sedem výmyselných budíkov (1991) (seriál)

Verím, že tento kult naberie na obrátkach v hodnotení. Však len zvučka hovorí za všetko: "Ja som budík budíček (šaľa ľa ľa ľa ľa ľa ľa) / budiť je môj koníček / len čo stíchnem trošička / usnú všetky očičká."

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

"Lepší film, než kniha!" Koľkokrát ste si to povedali? Urobte si, prosím, ďalšiu čiarku. Filmový chlapec je o dve hviezdičky ďalej než knižný. Kým v knihe sú postavy vyformované veľmi povrchne a o závere príbehu a pointe vypovedajú samotné názvy jednotlivých kapitol, vo filme je to naopak. Kniha je takým rýchlokvaseným bestsellerom pre puberťákov. Tvári sa vážne ale dospelému čitateľovi chýba to, čo má film: atmosféra. obrazy, napätie, dramatickosť a hlavne dôveryhodnosť vyrozprávania.

Pat a Mat (1979) (seriál)

Zaujímavosti: Hudobný motív na ústnej harmonike použila kapela Bez ladu a skladu vo svojej piesni Netvrďte (album X-metov). Na Orave existuje firma s rovnomerným názvom. V Trnave zas funguje kočovný stánok s občerstvením s názvom Pat a Mat.

Bob a Bobek - králíci z klobouku (1979) (seriál)

Najmä prvé diely sršia nápaditosťou. Najobľúbenejší diel 3. s kolobežkou. V slovenskej verzii dabuje Stano Dančiak.

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

"Mám povesť džentlmena, môj život to je zmena dôkaz na to mám. Už som tu, som Baspartu, som Ticho šampión. Malá Rony to som ja, som usmievavá a pôvabná." Seriál som nevidel takmer dvadsať rokov, ale slovenský text mi z hlavy nezliezol. Podobne ako viacerým užívateľom:-)