• Hudební

Tanec nad plačom (1989) (TV film)

Podivuhodné spracovanie drámy Petra Zvona. Dráma sa mi páčila ako predloha a preto som si nenechal ujsť jej TV spracovanie. S predlohou sa autori vyhrali nad vtedajšie možnosti a tento námet by nebol na zahodenie aj dnes. Snimka v strede miestami pokuľháva, ale ako celok pôsobí skvelo, vtipne, sarkasticky a ironicky.

Tajemství (2007)

Film ponúka akýsi dej v deji. Nejde o tradičnú formu retrospektívy, ikeď k nej smeruje. Znova o niečo netradičnejší pohľad na vyrozprávanie trpkých osudov z čias 2. svetovej vojny. Divák odhaľuje postupne tajomstvom, stáva sa jeho súčasťou, ale, čo je príjemné na tomto filme, do poslednej minúty nevie, kedy nastal ten hlavný bod zlomu rodinnej tragédie. Vo vzduchu ostane visieť veľa nezodpovedaného, ale aj veľa zodpovedaného. Veru, nikto si nemôže vybrať dobu a okolnosti do ktorých sa narodil. Záverečná paralela so smrťou židov a smrťou domácich maznáčikov veľmi zamrazí...Francúzsky dramatickoromantický pohľad na židovskú otázku.

Hlavičkove rozprávky (1974) (seriál)

Víla Lomnička a víla Slabejka, predabovaný Josef Dvořák a krásne podladená hra na lutne . Áno, áno. Do víly Lomničky som bol vážne zaľúbený. I keď mi príbehy dnes nič nehovoria, v detstve patril tento seriál vždy k mojej TOP a nikdy som si ho nenechal ujsť. Príjemné zahľadenie sa do minulosti, vrelo odporúčam.

Čarodějův učeň (1977)

Koľkými celovečernými animovanými filmami sa môžu Česi pochváliť? Obdobne by som túto otázku nasmeroval aj na Slovákov. Krabat je niečo ako slovenský Zbojník Jurko. Sedemdesiate roky, krásna animácia, osobitá téma i spôsob vyrozprávania. Azda len s tým rozdielom, že Krabat je koprodukčný, kým náš Zbojník viac-menej dielo jedného autora... Azda preto chápem nostalgiu a citovosť naviazanú k dielu, miestne vysoké hodnotenie a oslavné komentáre . Samozrejme, film je úžasný. Má čaro nestarnúceho. Tajomný príbeh s prvkami hororu, dáva rozprávkovej snímke punc jedinečnosti, kultovosti.

Creepshow (1982)

Poctivo zaslúžené hodnotenie. Očakávate spojenie komédie a hororu a ono sa naozaj dostaví. Hororu je viac, poviedky väčšinou udierajú na ošúchaný motív živých mŕtvol. Čuduj sa svete, nepôsobí parodicky, naopak, prekvapí mrazivosťou, či nečakanou ľakačkou. A to filmy, kde sa objaví Leslie som vždy bral s rezervou. Krásne a čisté osemdesiate, povinné pozeranie v žánri horor.

Forrest Gump (1994)

Fil určite patrí k tým najlepším. Dokonalé dielo neexistuje, takže má svoje chybičky krásy. Dlhá a natiahnutý záver, didaktické posolstvo. Je to nič oproti krásnym a silným zážitkom z jednotlivých etáp zo života Foresta Gumpa. Hudobnou témou počínajúc a lietajúcim pierkom končiac. Jeden z filmových archetypov. Ak raz niekto v inom filme požije obmenu frázy "Run, Forrest run" je jasné komu vzdáva hold.

Nesmrtelní (2010) (seriál)

V prvom rade by som dal návrh rozdeliť celý "seriál" na samostatné TV filmy. Nielen na csfd. Mohlo radšej vzniknúť sedem samostaných filmov ako jedna veľký 700 minútový hibrid. Každý film je žánrovo aj hodnotovo niekde inde. Optika hodnotenia by bola spravodlivejšia. Ako celok, nápad i realizácia má poctivé 4 hviezdičky. Šancu dostala nová generácia i polozabudnutí herci. Filmy sa oveľa lepšie pozerajú so znalosťou literárnej predlohy.

Krútňava (2008) (divadelní záznam)

Skvelé prevedenie pri príležitosti jubilea 100ročnice narodenia Eugeňa Suchoňa, uvedené na Deň ústavy SR. Veľmi som ľutoval, že som nemohol byť na premiére. Toto prevedenie je šťavnatejšie živšie, bližšie neopernému uchu bežného človeka.

Zbojník Jurošík (1991) (seriál)

Jurošík, Zemepán, Pišta, slniečko, vtáčik a vždy nejaká postavička zo studnice slovenských ľudových rozprávok. Prišli aj pokračovania Jurošíka, čo mierne stiahlo nostalgický a pietny závoj z tohto seriálu, ale aj tak dobre. Jurošíkom sa dal o krôčik do povedomia skvelý rukopis karikaturistu Mariana Vaneka.

Moucha (1958)

Filmový doslovizmus knižnej predlohy. Dva tri detaily iné, ale v podstate rovnaká čiara vyrozprávania v oboch prípadoch. Vo filme aj v predlohe. Ako správny USA film má v sebe priliatú romantiku a ťahavé sláky. Na klasiku z pä ťdesiatych rokov som nečakal takú hustú atmosféru v poslednej polhodine.