Šokugeki no Sóma (2015) (seriál)

20/24 častí videných a môžem skonštatovať, že tento seriál patrí v roku 2015 k mojím najobľúbenejším. Samozrejme, celková zápletka sa dá predvídať ľahko, ale tvorcovia dali dohromady to správne korenie a prísady, s ideálnym dávkovaním a preto ma zatiaľ ani jedna z častí nenudila. Detailné zobrazenie jedál a ich prípravy ma často donútili prepnúť na uja Gúgla a vyhľadať si čo-to o spomínaných pochúťkach, dozvedel som sa aj čosi nové (kto by to bol povedal) - jednoducho anime s dobrou náladou a zaujímavou tematikou s istým prívlastkom originality. Minimálne v tomto animovanom svete. V prvej polovici okrem toho aj skvelá ending theme od Tokyo Karankoron s názvom Supaisu plná veselosti a dobrej nálady.

R.O.D: The TV (2003) (seriál)

Komentáre zvyčajne píšem iba vtedy, keď som z niečoho buď úplne nadšený, alebo sklamaný. Vzhľadom na päť hviezdičiek je to prvý prípad. Skvelé anime s originálnym príbehom (OVA som nevidel), s klasickým hudobným doprovodom, ktorý sa v anime len tak často nevidí, výborná zmes postáv, mix rôznych žánrov, jednoducho lahoda. Tá atmosféra, ktorá zo seriálu sálala, ma upútala hneď od prvej časti, aj napriek tomu, že poniektorí kritizujú rozbeh. Možno sa budem rúhať, ale spojitosť s noir (štýlom, nie seriálom) tu jednoducho vidím.

Bezvadná dvojka (2007) (seriál)

Tak toto je vôbec prvé anime, ktoré ma poriadne pobavilo, čo sa týka vtipov a situácií. Zvyčajne mi tie opičky vadia, no v tomto prípade to tvorcovia dávkovali rozumne a hlavne ten casting bol doslova perfektný. Dej ničím výnimočný a ani samotný príbeh, no prevedenie a komediálne prvky spôsobili, že som si to pozrel za pár dní. Dal by som 9 z 10, pretože dokonalé to určite nie je. //Po niekoľkonásobnom vracaní sa musím priznať, že som hromadu vtipov a narážok pri úvodnom pozeraní ignoroval. Definitívne najlepšia komédia doteraz a to môžem napísať, že prekonáva aj akýkoľvek film.

Nodame cantabile - Paris-hen (2008) (série)

Možno ešte lepšie ako prvá séria, hlavne tie úvodné časti. Skvelý seriál, podľa mňa výborne vyvážený, všetkého je v ňom dosť (okrem kadejakej mecha akcie, samozrejme).

Nodame cantabile (2007) (seriál)

Vzhľadom na to, že klasika je môjmu srdcu blízka, som si tento seriál vychutnal. Aj z toho dôvodu, že bol "iný", vďaka svojmu prostrediu, jeho najväčšou devízou je samozrejme hudba. Animácia nie je zlá, plus samotná love story mi silne pripomínala podobný vývoj ako v mojom obľúbenom Planetes. Pokračujem ďalšími sériami, bude to zaujímavé.

NHK ni jókoso! (2006) (seriál)

Kdesi som čítal, že najcennejšie filmové/seriálové zážitky sú tie, ktoré vo vás zanechajú niečo, vďaka čomu si na ne stále spomeniete. Welcome to NHK patrí k nim, teda aspoň v mojom prípade - tak ako Clannad, Kanon, Angel Beats a Suzumiya Haruhi, aj toto ma prinútilo sa zamyslieť nad niektorými vecami.

Suzumija Haruhi no šóšicu (2010)

Môžem iba súhlasiť s príspevkami ostatných - seriál ma nejako zvlášť nenadchol, hoci sprvoti vo mne vyvolal záujem. Neskôr sa to v ňom ale zopsulo a druhá séria bola akosi iba doplnková, takže od filmu som už naozaj nečakal priveľa. Opak je ale pravdou, obrovské prekvapenie, výborné spracovanie, skvelá hudba, príbeh, proste aj napriek svojej dĺžke som naň civel bez ujmy a bez toho, aby som sa pozrel, kedy skončí. Perfektné ukončenie seriálu, ktorý mi podobne ako u iných užívateľov prišiel skôr ako rozkúskovaná predohra k tomuto filmu.

Strike Witches Gekidžóban (2012)

Film Strike Witches považujem za celkom dôstojné ukončenie (teda aspoň nateraz) ukončenie prvej a druhej série seriálu, podrobnejší komentár som už zanechal pod Season 1, k filmu snáď doplním hádam iba to, že ma mierne prekvapil opakujúci sa hudobný doprovod, avšak to sa prepáčiť dá. Teším sa na pokračovanie, ak nejaké vôbec bude.

Planetes (2003) (seriál)

Seriál, ktorý ma zaujal od samého začiatku. Veľmi dobré technické spracovanie, postupne sa rozvíjajúce osudy postáv a efektné prelínanie ich príbehov, to všetko prispelo k pozitívnemu efektu. //Po rokoch môžem zodpovedne prehlásiť, že je to to najlepšie, čo u mňa v seriálovom svete anime existuje. Takto na mňa nemal vplyv ani jeden nich (OK, ak si zarátame Koe no Katachi alebo Angel Beats, no tie boli zamerané "iným smerom"), je neuveriteľné, ako je celá táto vec nedocenená. Space opera so značnou dávkou romantiky a samozrejme bezkonkurenčným technickým spracovaním (na seriáli spolupracovala JAXA, mal som tú časť baviť sa s jedným z technických konzultantov, keďže som JAXA navštívil už niekoľko krát) - to je jednoducho klasika.

Ergo Proxy (2006) (seriál)

No myslím, že tu už drvivá väčšina komentárov všetko podstatné vystihla, dal som tomu štyri hviezdičky kvôli samotným postavám a kvôli úvodu. Záver série bol ale poriadne uletený, tvorcovia ako keby boli v tranze a tých niekoľko epizód, v ktorých sa snažili vysvetliť dosť podstatné veci, formulovali síce originálne, ale dosť nešťastne (narážam na toho Milionára a časť s animákmi). Pohľady do budúcnosti boli v posledných častiach v mnohých prípadoch mätúce a ich hlavnou chybou boli časté spoilery. Koniec mohol byť trochu viac rozvedený, keďže ďalšia séria neexistuje. V každom prípade kvalitný seriál. Zmena. Vzhľadom na dopad a na to, aké kreslo toto zaujalo medzi ostatnými, si to tých 5 úplne zaslúži.