Dům u jezera (2006)

Originál, ktorý je tu tak často spomínaný, som nevidela. Takže ani neviem posúdiť, do akej miery to (ne)ovplyvnilo môj zážitok z tohto filmu. Viem však, že Sandra a Keanu sa k sebe veľmi hodia a počas celého filmu to medzi nimi neuveriteľne iskrí. A to aj napriek tomu (alebo práve preto?), že ich postavy rozdeľuje čas a v celom filme majú len tri spoločné scény. Takže celý film čakáte, kedy sa už konečne v tom časopriestore nájdu, aby mohli byť šťastní. Príbeh pritom nestráca logiku ani dynamiku. Niektoré scény sú skvelé, napr. prechádzka mestom, dopisovanie si, keď obaja stoja pri tej istej poštovej schránke, "rozhovor" v parku rozdelený časom, tanec na narodeninovej oslave alebo sadenie a rast stromu :). Charaktery postáv nie sú dokonalé a preto uveriteľné. Obaja hlavní hrdinovia sú sympatickí, hudba je výrazná a dojímavá a réžia je citlivá. A to úplne stačí k tomu, aby vznikol príjemný a naozaj romantický film. Na jeho konci som síce neplakala (ale prečo by sa malo pri romantickom filme plakať???), ale mala som veľmi príjemný pocit z príbehu o láske, ktorá prekonala čas.

Expendables: Postradatelní (2010)

Akčný film nabitý najslávnejšími akčnými hercami posledných troch dekád s poriadnou dávkou akcie, hlášok a sebairónie. Krása!

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Lepšie, akčnejšie a vtipnejšie než jednotka. A niekoľko nezabudnuteňých hlášok, ktoré si zapamätám snáď navždy :)

Forrest Gump (1994)

Jeden z najkrajších filmových príbehov. Neobyčajný príbeh až príliš obyčajného človeka. Forrest Gump nebol obdarený výnimočnou inteligenciou, fyzickou krásou alebo vplyvnými priateľmi. Mal však milujúcu matku, ktorá jeho prostoduchú a krásne naivnú dušičku pripravila na tento svet najlepšie, ako mohla. A mal jedinú kamarátku, láska ku ktorej ho sprevádzala celý život a napĺňala ho citom. A tiež mal v istých okamihoch svojho života to povestné šťastie, ktoré k nemu neodmysliteľne patrí. Forrest bol v podstate dobrák, ktorého život postavil pred ťažké skúšky (fyzické postihnutie, detstvo plné posmechu, smrť milovanej matky, vojna), ale aj pred šťastné náhody (post vo futbalovom alebo ping pongovom tíme, stretnutie s americkým prezidentom, podnik na lov kreviet a firma "s ovocím" :)). A tak môžeme sledovať príbeh človeka, ktorý nikdy nikomu nič zlé nespravil, svoj život viedol poctivo a jednoducho a pritom zažil toľko neobyčajných situácií, že by to stačilo aj na desať životov. Forrest Gump je po diváckej stránke predovšetkým hereckým koncertom Toma Hanksa, na ktorý sa úžasne pozerá. A vedľajšie úlohy Robin Wright, Sally Field či Garyho Sinisea ešte podčiarkujú kvalitu tohto výnimočného príbehu až neuveriteľne obyčajného človeka.

Frasier (1993) (seriál)

Jeden z najlepších komediálnych seriálov vôbec. Scenáristi odviedli perfektnú prácu. Humor je inteligentný a neošúchaný, zápletky sú neopozerané, postavy sú originálne, do hĺbky prepracované, ich charaktery sa postupne vyvíjajú a perfektne pasujú do príbehu. Dej je zaujímavo vyskladaný a takmer každá epizóda ho posúva ďalej. Jednotlivé série sa od seba kvalitatívne až tak veľmi nelíšia a držia si svoju vysokú úroveň až do konca (hoci vo 8. sérii na chvíľu tvorcom došiel dych, asi preto, že tragicky prišli o jedného člena tímu). Niektoré epizódy sú tak perfektné, že ich poznám už naspamäť. Najlepšou postavou je neodškriepiteľne Niles. Eddie je na druhom mieste. A na treťom je príležitostná postava Lilith, ktorá vždy vnesie do deja výborné zvraty a atmosféru. A určite by som spomenula aj nezabudnuteľnú postavi Marris, ktorá (asi našťastie) nikdy nenašla svoju prestaviteľku. Treba oceniť aj slovenský dabing, ktorý je fakt výborný a český mu nesiaha ani po členky. Najlepší je však originál, lebo dabingom sa napriek všetkej kvalite aj tak stráca množstvo vtipov (českým ešte o veľa viac ako slovenským). Odporúčam divákom, ktorí majú predovšetkým radi inteligentný humor.

Gorily v mlze (1988)

Citlivé spracovanie silného príbehu o krutosti človeka voči prírode so skvelou Sigourney Weaver v hlavnej úlohe. Krásny film vnútronej sile, prírode a neustálom boji. Vďaka tomuto filmu môžeme obdivovať život, prácu a odhodlanie Dian Fossey a pochopiť svet horských goríl.

Hamlet (1996)

Shakespeare vo svojej rýdzej podobe. Kenneth Branagh oživil jeho dielo na filmovom plátne s veľkou úctou k majstrovi. Zamotaný príbeh plný lásky, zrady a pomsty snáď asi nešlo vernejšie zobraziť. Nikdy nebola silnejšia Hamletova túžba po pomste, Claudiova márnivosť ani Oféliino šialenstvo. Oceňujem najmä výkon samotného Branagha a Kate Winslet.

Hanebný pancharti (2009)

Typický Tarantino. Spracovaním mi to veľmi pripomínalo Pulp Fiction. Brad Pitt bol ako veliteľ bastardov výborný. Diane Kruger dokázala zahrať aj vážnejšiu úlohu. Ale suverénne najlepší výkon podali Christoph Waltz (jeho Lovec Židov bol prvotriedny), Til Schweiger (Hugo skrátka nemal chybu, aj napriek malému priestoru) a Mélanie Laurent (jej Shosanna predstavovala práve tú citlivú a krutú stránku celej 2. svetovej vojny). Nekonečne dlhé dialógy, ktoré ani sekundu nenudia, výborný humor, Pittov perfektný prízvuk a typická Tarantinovská akcia. Napriek tomu mám pocit, že filmu chýba nejaká hlbšia myšlienka. Páči sa mi, že spracováva veľmi vážnu tému celkom humorným spôsobom. Ale akosi mi chýbala hĺbka postáv, vďaka čomu som si film neužila tak, ako by sa dalo.

Hledání Země Nezemě (2004)

Prekrásny príbeh o rozprávke, ktorá sa stala súčasťou reality. A potom aj samotná realita bola miestami ako rozprávka. Dojemný film o nepochopenom autorovi s veľkou fantáziou, ktorý vo svojom živote hľadal divadelný príbeh a našiel rozprávku o nevinnosti a večnosti detskej duše. Skvelý Johnny Depp, skvelá Kate Winslet, skvelý Dustin Hoffman a skvelá Julie Christie. Forster natočil príbeh o J. M. Barriem, tvorcovi Petra Pana, citlivo a so zmyslom pre detail, farby a krásu. A k tomu Jan A.P. Kaczmarek vytvoril úžasný soundtrack. Pohladenie pre každé srdce.

Hodiny (2002)

Síce veľmi silný príbeh troch žien, ale napriek tomu aj nudný a možno z mojej strany aj nepochopený. Skrátka ma ten film nechytil za srdce. A to aj napriek skvelým hereckým výkonom (kvalitnými hercami sa to tam len tak hemžilo). Príbeh bol príliš jednoduchý, príliš rozťahaný a príliš nedôrazne rozprávaný, preto sa u mňa prepadol do hlbín priemernosti. Dvakrát som sa to pokúšala pozerať a zaspala som pri tom. Ale keďže som tvor húževnatý, pozrela som si to tretíkrát. A síce som už nezaspala, ale akosi vo mne na konci filmu zostal pocit premárnenej šance jedného silného príbehu.