Ďábelská brigáda (1968)

Jeden z mých pěti špičkových válečných filmů USA z 60. let (na čele s Bitvou v Ardenách), Vynikající příběh, skvělá sestava hereckých hvězd té doby a klasická hudba Alexe Northa. Vzpomínka na léta mládí...

Ďábelské sémě (1977)

Film byl natočen podle velmi raného románu známého spisovatele Deana Koontze, který vyšel v roce 1973. Mnohem později Koontz knihu přepracoval a aktualizoval, a to ve verzi vydané v roce 1997; ta obsahuje četné technologické novinky a výrazné rozdíly v charakterech postav oproti jeho původnímu pojetí.

Ďáblova krása (1950)

Jeden z mnoha klenotů francouzské kinematografie, který se několikrát promítal v brněnském Ponrepu. Skvělý Gerard Philipe a neméně vynikající Michel Simon.

Ďáblův dvojník (2011)

Film líčí osudy skutečných osob - Saddama Husajna a jeho synů v době, kdy Irák okupoval Kuvajt a následné vojenské invazi USA iniciované prezidentem Georgem Bushem opírá. Tyto osudy jsou tedy historicky známé, přesto je však dějový vývoj tohoto dramatu zcela nepředvídatelný a vyprávěn v dech beroucím tempu. Zkušený novozélandský režisér L.Tamahori i po čtyřleté tvůrčí pauze prokázal, že je mistrem v natáčení napínavé podívané. 90%

Dakota (1945)

První u nás uvedený film poměrně neznámého režiséra Josepha Kanea ,který byl ve třicátých letech (již v éře zvukového filmu) schopen za jeden rok natočit deset (10 !) celovečeráků. Schématický scénář, ale dobrý výkon mladého Johna Wayna jako rychlého pistolníka a dobrodruha (J.W.:"A když už mluvíme o politice, tam, kam jdeme, jsou jen dvě strany: rychlí a mrtví"). Hugo Haas v menší roli železničního magnáta

Dákové (1967)

Pochopitelně že byly dějiny a la rumunský historický velkofilm idealizované a přikrášlené, ale to přece byly americké filmy Pád říše římské (1961) , Cid (1961) či Čingischán (1963) také. Byla to nezbytná úlitba vkusu mainstreamového diváka té doby, na co byl ochoten jít opětovně do kina.

Daleká cesta za domovem (1978)

Tento způsob a pojetí anmiace musí okouzlit diváky každého věku. Tím, že jsou zvířatům přisouzeny lidské vlastnosti, získává film schopnost vyvolat emoce, při nichž se divák ztotožňuje s "hrdiny" a prožívá s nimi boj za záchranu a nový domov. Nádherná hudba včetně nesmrtelné písně "Bright Eyes" s fascinující vizualizací hudby i textu jsou potom jen příslovečnou třešničkou na dortu.

Daleké obzory (1955)

Pod názvem "Am fernen Horizont"  jsem viděl v 70. letech na programu FS1 rakouské ORF.--- Spojené státy právě získaly Louisianu od Francie. Expedice vedená kapitánem Lewisem a poručíkem Clarkem se vydává do Louisiany., aby prozkoumala území a vstoupila tam, kam se dosud žádný běloch nevydal. Pomáhá jim v tom šošonská dívka Sacajawey . Klasický western v nejlepší fazóně

Daleko od hlučícího davu (1967)

Film jsem viděl dvakrát - poprvé poměrně nedlouho po jeho natočení v panoramatickém kině (70 mm projekce), s ohromujícími herci, příběhem i exteriéry, podruhé před pár měsíci. A hodnocení stále vysoké. Dobří režiséři umí natočit příběh způsobem, který je koukatelný i po více než 40 letech. Herecké výkony britských hvězd 70. let také nezestárly. Doporučuji pro všechny , kteří neznají románovou předlohu (a asi si ji už ani v dnešní uspěchané době nepřečtou).

Dálniční hlídka (2019)

Je to už hodně dávno, co jsem viděl Bonnie a Clyde a proto mi fakta o jejich řádění, dopadení a fyzické likvidaci vypadla z hlavy. Přesto si nemyslím, že by závěrečná scéna z Highwaymen odpovídala střílečce z Pennovy klasické gangsterky. Ale to jen na okraj. Oba filmy ani tak nelze porovnávat, protože na historii dopadení B.a C. nahlížejí z úplně jiného úhlu. Clydea v podstatě ve filmu skoro neuvidíme. Zato Costner s Harrelsonem při svém putování starou Fordkou napříč Amerikou 30. let minulého století (i pro milovníky retrofilmů silný zážitek!) neslezou z plátna a předvádějí velmi dobrý výkon. I dialogy dávají nahlédnout do zákulisí života strážců zákona. Opravdu bylo zapotřebí velmi silné motivace a morálního odhodlání, aby dokázali žít život, oddaní pouze své práci-poslání. Takže i zo to tvůrcům dík.