• Krátkometrážní

Absolvent (1967)

Prelomový film signalizujúci nástup novej generácie v Hollywoode. Príbeh o mladom neskúsenom "absolventovi" vysokej školy, ktorý sa úplnou náhodou nechá zviesť o dvadsať rokov staršou MILFkou, ktorá však týmto krokom sledovala niečo úplne iné než si užiť. Film je prvou hereckou príležitosťou Dustina Hoffmana a práve vďaka tomuto filmu sa stal hviezdou. Vo filme je spústa kultových a dojemných scén. Ani songy Simona a Garfunkela nestárnu.

...a bude hůř (2007)

Surový a naturalistický film o živote "máničiek" v 70. rokoch. Bez práce, špinaví a otrhaní. Večne napití a sociálne vylúčení vagabudni si žijú svoje sny o slobode za drátami komunistického Československa, navyše v ponurých miestach severných Čiech. Film sa drolí na jednotlivé epizódy prekladané vtipnými, ale aj smutnými príhodami a nechýbajú originálne hlášky. Režisér Petr Nikolaev tu s veľkej časti obsadil nehercov, čo dodáva na autenticite a hlavne je film točený na 16 mm materiál, takže to vyzerá skutočne ako film natočený v tej dobe. Medzi hercami vyniknú Radomil Uhlíř ako "lesní muž" či Vladimír Škultéty alebo Filip Kaňkovský. Pre mňa osobne kultová záležitosť a hlavne film, ku ktorému sa rád vraciam.

Admirál (2008)

Po mnohých desaťročiach, kedy boli bielogvardejci v starých sovietskych filmoch (napr. Čapajev) zobrazovaní ako bezcitní a krvilační banditi, prichádza film o jednom z vodcov bielej armády. Postava admirála Kolčaka je tu však až príliš idealizovaná a mnohé fakta sú zamlčané. Pravdou však je, že ho skutočne do rúk bolševikov vydali československí legionári. Najviac sa vo filme podarili scény bitiek, či už je to námorná bitka na začiatku filmu, alebo neskoršie boje s bolševikmi. Zamrzí ale, že bolševická revolúcia je tu akosi preskočená a ani nie je vo filme scéna, kedy by sme sa dozvedeli, že červení prebrali moc. Na škodu je tu aj gýčovitá milostná zápletka, ktorá nie je ani trochu dojemná či pôsobivá. Na jednu stranu som si na filme užíval vydarené bojové scény, na druhej strane mi práve ona milostná zápletka kazila výsledný dojem z filmu. Film ale stojí za pozornosť už len tým, že je snaď jediným, ktorý zobrazuje občiansku vojnu v Rusku z tej druhej strany.

Agáta Jaromíra Soukupa (2022) (pořad) odpad!

Keď sa dajú dohromady vymletá zlatokopka a najväčší tragéd v dejinách českej žurnalistiky a ešte majú potrebu sa prezentovať v tv relácii. Vhodné akurát tak pre tých rozumovo menej vyvinutých.

Ahoj, Terezko (2001)

Surové a naturalistické drama je výpoveďou o poľskej mládeži pochádzajúcej z chudobných a sociálne slabých rodín. Musím povedať že mňa tento film veľmi prekvapil a zároveň aj slušne zamrazil. V priebehu celého filmu totiž sledujeme radikálnu premenu slušnej dievčiny na pouličnú chuligánku. Režisérovi sa podarilo natočiť mnoho autenticky pôsobiacich scén a hlavne vďaka ručnej kamere film pôsobí bezmála dokumentaristicky. A záver filmu je jednoducho šokujúci.

Akta X - Film (1998)

Starí známi agenti Mulder a Scullyová sa dostanú na stopu spiknutiu tajomnej skupiny bohatých a mocných, ktorí chcú zaplaviť Svet smrtiacim vírusom. V tej chvíli sa rozbieha napínavý thriller s paranoidnou atmosférou akú veľmi dobre poznáme zo seriálu. Nikomu sa nedá veriť a každý je potenciálny zradca. Napriek silne zamotanému príbehu som si tento film moc užil a patrí medzi moje obľúbené sci-fi.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Legendárna dvojica agentov sa vracia po 10 rokoch od posledného celovečeráku a tentoraz ako civilisti pomáhajú FBI vyriešiť prípad záhadného zmiznutia jednej agentky. Pri hľadaní im pomáha jasnovidecký kňaz (kedysi obvinený z pedofílie) a privádza ich na jednotlivé stopy. Moc napínavé to už ale rozhodne nie je. Za celý film som sa totiž nedočkal ničoho napínavého či šokujúceho a dokonca ona tajomná atmosféra seriálu tu úplne chýba. Do všetkého sa navyše montuje vedľajšia zápletka, kedy Scullyová ako lekárka musí vyriešiť prípad smrteľne chorého pacienta. Táto dejová línia však nemá so zápletkou vôbec nič spoločné a príbeh vôbec neposúva dopredu. Ani samotný záver, kedy má byť zápletka objasnená neprináša nič prevratné. Skorej som mal pri sledovaní tohto filmu pocit, ako keby som sledoval jeden zo slabších dielov seriálu, avšak natiahnutý na 108 minút. Pre mňa rozhodne veľké sklamanie.

Akumulátor 1 (1994)

Aj po skoro 20 rokoch, ktoré uplynuli od natočenia tohto filmu sa Akumulátor 1 stále javí ako jasne originálna záležitosť s výbornými počítačovými efektami. Svěrák nám servíruje jeden originálny nápad za druhým a táto scif-fi komédia o telkách čo z nás vysávajú energiu diváka spolahlivo baví. Z hereckého obsadenia tu žiari plejáda tých najlepších hercov.

Alice Cooper - Poison (1989) (hudební videoklip)

Jedna z mnohých nestarnúcich rockových vypaľovačiek, ktorá stále lahodí mojmu sluchu. Alice Cooper je jednoznačná rocková legenda.

Alphaville - Forever Young (1984) (hudební videoklip)

Nesmrteľný Synth-popový hit, ktorému ani 37 rokov neubralo na jeho pôsobivosti. Balada o večnej mladosti a radosti zo života patrí dodnes medzi najväčšie hity kapely a jeho atmosféra je neopakovateľná.