Nezlobte dědečka (1934)

Nemožem si pomôct , ale aj keď som videl skoro všetky filmy s V.Burianom stále ho považujem za naj herca českej kinematografie / a to vačšinou hral len komediálne úlohy/ a herci ako J.Marvan ,J.Sovák ,L.Pešek J.Werich sa radia v poradí až za ním.Neviem či je to s lútosti ako sa k nemu všetci zachovali po skončení 2.svetovej vojny /mám naštudovaný celý životopis aj povojnové výsluchy a som rád , že bol rehabilitovaný./ ,ale hodnotím všetky jeho filmy za perfektné. Stačí mi zaujímavá zápletka a trocha improvizácie a spevu či tanca. Tento film mi to splňa ,keď sa V.Burian /v roli bratránka Emana / po dohode s Č.Šlegrom začne vydávať za strýčka Jonáša z Ameriky , ktorého nikto nevidel 20 rokov .Situačné skeče ,prezliekačky, nahánačky a dialógy nekončia dokonca filmu.Vo filme V.Burianovy skvele sekundujú okrem už spomenutého Č.Šlegra aj A.Mandlová / rola Libušky ktorá neznáša bratránka Emana ,ale on ju miluje/ aj J.Marvan / docent na psychiatrii/ T Pištek /ako bratranec Haniball/ alebo H.Vítová./sekretárka , ktorá miluje Emana./ Scény z psychiatrie,reštaurácie , alebo ,,perfektná,, Burianova angličtina a opis Ameriky a vymyslených rodinných pomerov nemajú chybu .Film bol natočený v roku 1934 a môj syn , ktorý má teraz 7 rokov /2010/ ho vydržal pozerať celý a čo som sa divil aj sa pri ňom bavil !!!!

Milionář z chatrče (2008)

Jeden z najlepších filmov za posledné roky čo som videl. Viem si živo predstaviť , že život a vyrastanie v indických slumoch ukázané vo filme je úplne reálne.Po pozretí filmu som ešte pol hodinu sedel pred TV a upratoval som si v hlave , pretože to bol veľmi emotívny zážitok. Samozrejme od začiatku filmu bolo jasné ,že chudobný chlapec musí predsa vyhrať tie peniaze , ale tak to predsa v rozprávkach býva a dobro musí zvíťaziť nad zlom. Film som videl zatiaľ len raz a určite po vzhliadnutí filmu 2,3 krát mi bude film pripadať patetický a niektoré scény pritiahnuté za vlasy a moje hodnotenie s odstupom času bude trošku iné.

Tmavomodrý svět (2001)

Nechcem tento film porovnávať s Nebeskými jazdcami ale: 2.svetová vojna,český letci v RAF, láska čecha a angličanky,zranenie. Obidva filmy boli natočené v inej dobe a aj keď hodnotím lepšie starší z nich Tmavomodrý svet ako by dorozprával ten príbeh do konca s predelmy do komunistického lágra ,kde končili vracajúci sa piloti po vojne.A okrem výborného O.Vetchého perfektný O.Kaiser.Technicky klenot českej kinematografie.

Návrat idiota (1999)

Perfektný P.Liška .Nie je to síce idiot od Dostojevského ,ale aj tento ujde a verím ,že P.Liška by zahral aj toho. Nie je to sice americký Forrest Gump , ktorý žije svoj život a mení dejiny a ludské životy ,ale je to český Franta ,ktorý donútil svoje okolie aby sa zamyslelo nad životom.

Svatba jako řemen (1967)

Perfektná staršia komédia ,kde pri famoznych policajtoch /Vostrčil a Pucholt/ excelujú aj vedlajšie postavy / ja si myslím .že všetky postavy sú hlavné/.Skvelá I.Janžurova vysvetluje neskúsenému policajtovi znásilnenie,S.Zázvorková matka nevesty sa snaží urovnať spor ,F.Filipovský otec nevesty sa chce obesiť,J.Hrzán ženich , ktorí sa zúčastní znásilnenia a nič sa nepametá P.Landovský ďalší z účastníkov znásilnenia,Libíček súdruh tajomník ,ktorý krásnym dievčatám navrhuje zamestnanie, ale aj opitý hudobníci,či predbežne zatknutí novomanželia ako aj epizodna rola I.Prachaře.

Volný pád (1993)

Jeden z najlepších filmov M.Douglasa ,ktorému sa v jeden sparný deň zrúti celý svet a zhlukom náhod sa to stále stupnuje a nedá sa to zastaviť až to vyvrcholí ku tragédií.Pritom M.Douglas si chcel len kúpiť coca-colu a predavač nevedel poriadne po anglicky / aká paralela s našimi obchodmi./ ,chcel len prejsť cez volné územie ,chcel si kúpiť raňajkové menu ,nesúhlasil s názormy fašistu, chcel presť cez snobské golfové ihrisko a vždy tam bol niekto komu vadil. Možno som rojko ,ale celý čas som čakal ,že sa to dobre skončí a zblíži sa so svojou rodinou aj keď to v danej fáze filmu už nebolo možné /zhľadom k tomu čo všetko zapríčinil./Rátala sa mi scéna keď bezdomovec lákal od neho peniaze na jedlo on mu dal desiatu. Priznám sa ,že som to raz praktizoval a skončilo to presne tak isto ako vo filme./nebolo to z frajeriny mal som ten istý dovod jako M.Douglas nemal som hotovosť./

Vratné lahve (2007)

Pozretie filmu ma dojalo a očakával som aká bude reakcia mojich rodičov a musím povedať ,že po dopozeraní sme boli na rovnakej vlne.Je jedno či nás chcel Svěrák cielene dojať ,alebo to tak vyplinulo z jeho nostalgických myšlienok každopádne to zabralo. Príbeh učiteľa v dochodkovom veku ,ktorého prestane baviť učiť rozmaznaných frackov a snaží sa ešte dokázať ,že dokáže niečo vyprodukovať pre túto spoločnost a nie je súci v parku krmiť holuby..Pri takýchto príbehoch mám tendenciu sa zamyslieť na životom očami hlavného hrdinu a musím povedať ,že nie som si istý či v tom veku budem mať toľko energie a chuti do života. Z.Sverákovi skvele sekundovali daľší herci D.Kolářová,T.Vilhelmová,J.Macháček.P,Landovský i J.Budař.

Život je krásný (1946)

Dokonalá filmová klasika na ktorú si spomenie a pustím si ho vtedy, keď náš svet a môj život mi pripadá cynický a nespravodlivý. Aj keď sa príbeh dobre skončí zanechá vo mne veľké emócie./v tomto filme je vidieť , že nie je nutné pre zanechanie hlbokého dojmu aby na konci niekto tragicky zahynul./ Áno ,námet ako od Dickensa , ale myšlienka spraviť z anjela sprievodcu času / neskôr použitá v iných filmoch v rôznych mutáciách/,ma potešila a pohladila mi dušu.

John a Mary (1969)

Film mi pripomína svojou koncepciou film natočený v roku 1967 ,, Bosé nohy v parku,, režisérom G.Saksom v hlavných roliach R.Redford a J.Fonda.Tiež sa odohráva skoro v jednom interiéri , je založený na kvalitných dialógoch / za veľmi vtipné považujem - reprodukciu myšlienok hlavných hrdinou./ na kvalitnom hereckom obsadení.

Bosé nohy v parku (1967)

Dej filmu možno zhrnúť do pár viet,bežná zápletka ,žiadne akčné scény, pompézna výprava -fílm pre štyroch hercov. Ale to čo dokázali kvalitní herci vyprodukovať za necelé dve hodiny to je paráda. Som úplne iná generácia pre ktorú bol film natočený, ale to je to, čo v dnešnej dobe chýba v TV . Páčia sa mi filmy ,ktoré by sa dali zahrať aj v divadle.Málo postáv , rekvizít všetko odohrané skoro v jednej miestnosti a všetko založené len na dobrom scenári a na výkone hercov.