Bikie Wars: Brothers in Arms (2012) (seriál)

Ako asi väčšina tu hodnotiacich, na počiatku bolo SoA... ;-) Ono sa to nedá veľmi porovnávať, bohužiaľ sa to nedá ani veľmi NEporovnávať... ;-) Bezprostredne po dokukaní mi na tom najviac vadila tá "pseudofatálnosť" celej tej MC záležitosti. Niečo ako na náhodných mapách v Age of Empires - my sme modrí, vy ste červení, a vlastne ani nikto nevie prečo, ale nemáme sa radi, takže to vezmeme pekne po chlapsky... A to má byť akože vážne podľa skutočnej udalosti? Keď sa tam nakoniec kvíli a oplakáva? Čo ste čakali, páni? Snaha sa cení, ale u mňa max za 65%.

Hell on Wheels (2011) (seriál)

1. sezóna: Určite nadpriemer medzi seriálmi. Hell on Wheels vyhráva pútavým prostredím a atmosférou a najmä výnimočne charizmatickým hlavným hrdinom, body strhvávam za nejasné a "zprstavycucané" vedľajšie zápletky, s ktorými idú ruka v ruke kostrbaté dialógy. Miestami naozaj netušiť, za čo sa niekto na niekoho naštval a len dumáte, čo tým chcel vlastne básnik povedať. :-) Ale klady určite boli výraznejšie, aj keď v tej záplave iných seriálov neviem, či sa pustíme do ďalšej série. Zatiaľ 70%. 2. sezóna: Update: žiadny nadpriemer. Druhá sezóna akoby už nemala čo ponúknuť, zastavila sa na stavbe dreveného mosta a akosi zabudla aj na Bohannonovu tajuplnú a tragickú minulosť, ktorej z desiatich dielov nie je venovaná ani jediná (!!!) sekunda!!! Ani posledný, ako-tak zaujímavý dvojdiel to už z biedy nevytrhol. A Bohannonova charizma tiež nie. Dvojka u mňa za 40%, celkovo upravujem na tri hviezdy. 3. sezóna: Koment písaný s istým časovým odstupom. Poviem úprimne, kvalitatívne síce lepšie ako dvojka, ale že by som si po tých pár mesiacoch nejak zvlášť vybavoval dejové linky a zvraty, tak to teda ani veľmi nie... 55%.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Prvá sezóna: Od Sons of Anarchy k tomuto kúsku nebolo ďaleko. Neostal som z neho prikovaný v stoličke po piatich epizódach, ale bolo mi to dosť, dosť po chuti. Všetko ostatné už tu v komentároch je. Teším sa na tú avizovanú stúpajúcu krivku kvality. Štyri hviezdy sú zatím tak akurát. Druhá sezóna: BACHA NA SPOILERY!!! Rozjazd slušný, problém nastal niekde po polovici série, keď sa vytratil hlavný padouch a okrajové omáčky s civilným audítorom a málo záživné vnútorné a osobné problémy... Shield to ustál, ale bolo to len tak-tak. Na druhej strane je mi jasné, že to asi nebol veľmi autorský zámer, skôr nejaké vonkajšie príčiny pri nakrúcaní, vieboh... Ideme do trojky s nezmeneným hodnotením. Tretia sezóna: No takto: jediný, aj keď dosť výrazný nedostatok vidím v absencii hlavného "padoucha". Armadillo naháňal hrôzu, táto arménska mafia by len chcela. Spojovací motív "money trainu" nestmeľoval jednotlivé epizódy ako by sa patrilo, navyše Mackey mi prišiel akýsi zvláštne "ukázněný". Kvalita síce nekolíše, ale rozhodne teda ani nestúpa. Ostávam s jemne prižmúreným okom na štyroch. Štvrtá sezóna: No tak toto mohlo byť. :-) Máme padoucha, ktorým je zo začiatku síce nejednoznačný, ale neskôr "úplne že hajzel" Antwon Mitchell, ktorého dostať je oriešok aj pre Mackeyho partu. Navyše hlboko smekám pred postavou kapitánky Rawlingovej a aj výkonmi herečky Glenn Close, popičovka, jak má byť. Táto sérka je už jasných päť, ale na celkové zvyšovanie si ešte nechám priestor.... Piata sezóna: Ďalších päť, nervy a nervičky s IAD hajzlíkom Kavanaughom (skvelý Forest Whitaker, opravdu miestami nie je jasné, komu vlastne máte fandiť!), vybičované okrajovky a parádny, aj keď očakávaný záver! Napriek tomu si ešte, ešte s tou piatou hviezdou počkám... ;-) Šiesta & siedma sezóna: Takže takto: posledné dve sezóny som zhltol skoro bez medzier, takže nemôžem ich úplne zodpovedne hodnotiť každú osve. Po istých seriálových udalostiach sa rozpútalo čisté peklo, v ktorom som sa, priznám farbu, najmä v prvej polovici siedmej sezóny pomerne dosť strácal. Ale takéto drobné odchýlky od dokonalosti sa viac-menej dajú prepáčiť, pretože Shield bičoval každú zápletku do extrému a zavŕšil ich skvelým, aj keď očakávaným záverom. Dvíham na päť a ostávam s poďakovaním a pozdravom. :-)

Zločin (2011) (seriál)

Po prvej sérii: Posledné dva diely ma síce donútili uvažovať o štvrtej hviezde, ale reku, radšej počkáme na pokračovanie... 70 %. Po druhej sérii: Tak toto áno, uvažujem o piatich, dokonca. ;-) Tým, čo hovoria o varení z vody, neverte. Dvojka je takmer po všetkých stránkach silnejšia ako jednotka. Kým prvá séria plávala od jedného "suspectu" k druhému, dvojka už odhaľuje o čosi viac zákulisných konšpirácii, vidíme oveľa viac tlaku na ústrednú dvojku, chýbalo mi ešte trochu viac zatlačiť na pílu v druhej polovici a bolo by to skoro dokonalé... Skutočne si myslím, že príbeh bol vymyslený od začiatku, bolo dosť náznakov, ktorým sa v prvej sezóne takmer nevenovala pozornosť a v dvojke sa ukázali byť dosť podstatnými. Takže odo mňa "spokojenost" za 85 %. Po tretej sérii: Koment písaný s istým časovým odstupom. Áno, videl som aj trojku, s miernym zamyslením by som nemal problém vyhádzať jednotlivé dejové linky, ale ten uponáhľaný záver s trochu rýchlo nahodenou "šokantnou" pointou to mierne zráža na kolená. Holt sa asi do poslednej chvíle netušilo, či sa tento nový príbeh utne teraz, či až po štvrtej sezóne... Nie úplne plnohodnotný Killing, ale hviezdičky zrážať, myslím, netreba. Trojka za 65 %.

DonT Stop (2012)

Som ročník 88 a v žiadnom prípade nie som paknáč, ale niektorým kritickým komentárom, ktoré som si tu prečítal, môžem s (relatívne) čistým štítom odkázať: "Skúste si to!" Neobjektívnych, ale mojich päť hviezd.

Lovci zločinců (2011) (seriál)

Po prvej sérií: ...len toľko, že druhej už asi šancu nedám...

Na cestě (2012)

A potom, že to nejde sfilmovať! Nemám výhrady! Desať hviezd!

Olympic 50 let (2012) (koncert)

Keďže ide iba o zostrihanú a polepenú kašu, ktorá netrvá ani hodinu a ktorá vám predstaví iba tie najväčšie rádiové omletiny, tak len za tri. Na koncert zo štyridsiateho výročia sa to nehrabe ani náhodou.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

KOMENT SA TÝKA CELEJ PRSTEŇOVSKEJ TRILÓGIE! Ospravedlňujem sa, ale naozaj nie som schopný písať komenty ku každému filmu zvlášť. Jednak sa mi to zlieva a jednak som naozaj počas sledovania nezachytil výraznejšie kvalitatívne výkyvy. Pánovi prsteňov som sa vyhýbal dosť dlho, nie celkom cielene, ale z tých útržkov, čo som videl, počul, čítal, som nemal pocit, že by malo ísť o niečo, čo by ma mohlo nejako extra zaujímať. Tolkienove knihy som nečítal nie pre ich objemnosť a váhu, ale práve z tohto dôvodu, neťahalo ma to. Teraz som bol dokopaný k súvislej projekcii celej Jacksonovej trilógie, časti nasledovali v miniatúrnych časových odstupoch. Resumé? Myslím, že som sa v prvopočiatočných odhadoch ohľadom Tolkienovej ságy vôbec nemýlil. Netuším, v čom a aký veľký je rozdiel film vs. literatúra, ale to čo som videl, ma skrátka nechytilo za gule. Zápory? Celý príbeh mi prišiel ako vycucaný z prsta. Viem oceniť dobré nápady a príbehové zvraty, ale toto bolo niečo v štýle „dáme tam cestu cez desať hodín filmu, okoreníme hocičím, čo nás napadne, trpaslíci, lesné víly, draci, čarodejníci, etc., vyjde z toho epický príbeh“. Nevyšiel. Pre mňa to bola len spatlanina nápadov, motívov, postáv, viac-menej nasilu zošróbovaných do jedného megadlhého celku. Králi umierali, hrdinovia bojovali, a mňa akoby sa nič z toho netýkalo. Môžem plakať za postavou, ktorá umrela v bitke s kilometrovými slonmi? Sorry, z plienok som už vyrástol, na väčšie angažovanie sa potrebujem viac, potrebujem chytiť za gule! Frodo putuje nekonečne dlhú cestu, snehom, blatom, podzemím, Mordorom, a naspäť si to skráti za pomoci prerastených orlov? Logika jak fras. Záporáci (okrem Sarumana) sú všetko ohavní orkovia, skřeti, tí kladní sú zasa sympaťáci do posledného vlasu. Žiadna zápletka, žiadny prekvapivý zvrat, od začiatku viete, kto je dobrý, kto zlý, a ako ich vzájomný súboj dopadne. Väčšiu „podbízivost“ som ešte nevidel. Opakujem sa, ale sorry, z plienok som vyrástol. A všetky tieto prešľapy na ploche vyše desiatich hodín, ktorú aj tak z drvivej časti zaberajú počítačové efekty. A ani jedna „zaguleberúca“ ženská hrdinka. Hm, klady? Pár by sa ich azda našlo, ale bolo by to iba to, že to bola celkom pekná podívaná pre oko, skrátka oddychová jednohubka, pri ktorej sa nemusíte sústrediť. Keby to ovšem len nemalo tých 10 hodín... Osobne by som to v kine asi len ťažko vydržal, preto bude nový Hobbit výzvou. :-) Bezprostredne po dopozeraní som celej trilógii nadelil po štyroch, s istým odstupom musím bohužiaľ znížiť celoplošne na tri, pretože... pretože! Pán prsteňov pre mňa nie je príbeh. Snáď odpustíte.