Blame! (2017)

Pecka! Strieľam tomu rovno za päť. Divák je hodený do tohto sveta bez hocijakých vysvetlení a stále sa vynárajú nové otázky a záhady. Postupne si formuje nejakú všeobecnú predstavu o tom, čo sa deje a kde sú limity, ale nikdy sa poriadne nedozvie ako to naozaj je. Spojené s bohatou nemilosrdnosťou to vytvára neskutočný prvok neistoty deja. Aj keď iba stručne predstavené, postavy boli zaujímavé a sympatické bez jediného zlého dialógu. Hrot celého filmu bol pre mňa jednoznačne Killy. Neskutočne sa mi páčilo impozantné kyberpunkové prostredie. Tuto by som chcel ale trochu vytknúť nedostatok. V obrovských uzavretých priestoroch, chýbal kontrast medzi postavami a okolím a správna kamera. Ani jedna scéna z takýchto miest vo mne nezanechala dychberúci pocit ako napríklad Star Wars Epizóda VII pri prvom strete s Rey alebo Lord of the Rings v Morii. Každopádne, neskutočne som spokojný.

Hibike! Euphonium - Season 2 (2016) (série)

Potom čo som videl Liz and the Blue Bird, som zistil, že filmu predchádzal tento seriál, tak som neváhal si ho hneď pozrieť. Keďže obe série priamo nadväzujú, tak napíšem iba jedno hodnotenie pre obe. Som veľmi spokojný. Vizuálne to bolo nádherné. Nie som hudobník, ale napriek tomu ma všetko okolo kapely nesmierne bavilo, aj hudba samotná. Sadol mi aj humor aj veľmi sympatické postavy. Páčil sa mi viditeľný vývoj akým prešli postavy, vzťahy, romantika a dráma. Niektoré epizódy boli emočne dosť silné. ***SPOILER*** Veľký lajk za sislove medzi hlavnými postavami. Čo ma ale dosť mrzí je, že interakcie medzi Kumiko a Reinou ku koncu série opadli. Také finále aké bolo medzi Kumiko a Asukou som dychtivo očakával aj pri nich dvoch. Ale nedočkal som sa. ***END SPOILER*** Aj napriek malému nedostatku (pozri spoiler) hodnotím plným počtom. Neskutočne sa mi to páčilo a dosť ma to vzalo. edit (28.05.2019): Videné druhý krát. Hodnotenie a všetko čo som napísal ostáva. Strašne skvelé je to.

Hibike! Euphonium (2015) (seriál)

Liz to aoi tori (2018)

Moc krásne a emotívne. Zakomponovanie paralel dvoch príbehov sa veľmi podarilo. Hudba, aj keď jej bolo málo, bola úžasná. Vo filme sa menej hovorilo, takže sa veľa pracovalo aj s inými prostriedkami a fungovalo to perfektne. Naozaj super. edit (21.12.2018): Po premietaní som zistil, že filmu predchádzal seriál Sound! Euphonium a tento príbeh rozpráva o dvoch vedľajších postavách z tohoto seriálu. Tak som si pozrel obe série a potom znovu tento film. Jediné čo sa zmenilo je, že som poznal osobnosti a pozadie vedľajších postáv a ešte hlbšie som porozumel Mizore a Nozomi. Vôbec nebolo videnie seriálu pred filmom potrebné, ale určite ho vrelo odporúčam. Hodnotenie ostáva jednoznačne na plnom počte, ako po prvom pozretí. edit (29.05.2019): Pozreté znovu, hneď po tom čo som si znovu pozrel seriál. Stále je to neskutočne skvelé. Neviem sa dočkať ďalšieho filmu, ktorý vyjde tento rok.

Eve no jikan gekijōban (2010)

Filozofia v tomto filme a riešenie morálnych dilem boli skvelé. Krásne bolo ukázané, ako aj napriek všetkej racionalite, je ťažké prijať niektoré myšlienky. Boli tam aj nejaké emócie. Veľmi sa mi to páčilo. Dávam zatiaľ štyri hviezdy, ale je možné, že po ďalšom pozretí zvýšim. edit (23.11.2019) Zvyšujem na päť hviezd. Naozaj prepracovaná zápletka, trvalo mi až viac pozretí kým som dokázal všetko spojiť. Vlastne všetko bolo veľmi prepracované či vývoj charakterov, či emócie. Humor bol tiež veľmi dobrý. Je to originálne a unikátne.

Evangelium: 1.11 Monstrum (2007)

Skvelé. Zostrihaných prvých pár epizód zo seriálu plus nové scény, obalené v novom vizuále. Konečne to dávalo väčší zmysel. Neboli sme nechaní v úplnej tme, ale boli nám ukázané kľúčové útržky z veľkého diania v pozadí, už hneď na začiatku. Bolo to svižné, akčné, zrozumiteľné a ani vynechanie veľa stopáže zo seriálu nezobralo na vývoji postáv. Naozaj skvelá práca. Videl som ale samozrejme najskôr seriál, čiže neviem, či je moja recenzia objektívna a či bez predošlých znalostí seriálu by bol vývoj postáv a ich psychológia dostatočná.

Hoši o ou kodomo (2011)

Skvelý film. Shinkai proste vie, ako dať postavám a príbehu hĺbku. Film vykoristil moju slabosť na mýty, staré civilizácie a zrúcaniny. A ako vždy úžasný vizuál a hudba. Absolútne nerozumiem komentáre od ostatných, kde toto porovnávajú s Miyazakim – dvaja rozdielni ľudia, ktorí točia úplne iné filmy. Dávam zatiaľ hodnotenie, silné štyri hviezdy. Po ďalšom pozretí, možno zvýšim na päť. edit (23.11.2019): Musím zvýšiť hodnotenie na plných päť hviezd. Film naozaj vynikajúco obsiahol neskutočne veľa prvkov ktoré mám veľmi rád, takže nemám inú možnosť.

Ano hi mita hana no namae o bokutači wa mada širanai. (2011) (seriál)

Bolo to skvelé. Áno, beriem, že to nie je dokonalé a sú tam celé minúty zbytočných zachádzok, ktoré by tam byť nemuseli. Nenašiel som tam ale nič, čo by mi vadilo alebo s čím by som bol nespokojný. Je tam viacej subjektívnych prvkov, kvôli ktorým sa mi to tak páčilo. Celkovo je to ale veľmi emotívne spracovanie príbehu nevyrovnanosti s minulosťou a ako toto naviazanie a neschopnosť duševne sa pohnúť ďalej, bráni človeku žiť v prítomnosti. Veľmi silné, veľmi smutné, veľmi pekné. A ešte, veľké plus za outro pieseň, tú som si vždy vypočul celú.

Kokoro ga sakebitagatterunda. (2015)

Veľmi sa mi to páčilo. Hlavne ten muzikál na konci bol skvelý. Jednoduchá zápletka o neschopnosti vyjadrovať sa, obalená do rozprávkového príbehu, ktorá, ako postupne zisťujeme, sa týka všetkých hlavných postáv, nie len Jun. Jedna neutrálna poznámka – pri niektorých scénach postavy až moc dramatizovali svoje vyjadrovanie – ale vôbec mi to neprekážalo. ***SPOILER*** S čím som mal ale trochu problém, bolo to, ako sa vysporiadali s citovými vzťahmi medzi postavami. Vpodstate to skončilo fajn, ale cítil som sa podvedený. Celý film mi bolo ukazované ako sa vytvára puto medzi hlavnými postavami Takumi a Jun a zrazu sa ku koncu z ničoho nič prevalí, že Takumi o ňu vlastne vôbec nemá záujem. Cukor necukor, bol by som oveľa radšej keby si hlavné postavy cez tieto všetky prekážky dvojitej náklonnosti našli k sebe cestu. Ale ako som povedal, bolo to fajn aj takto, som ale proste dušou cukrár. ***END SPOILER*** Určite film pozriem znovu. edit (13.9.2018): Pozreté druhý krát. Zvyšujem hodnotenie na plný počet. Napriek všetkému, neskutočne sa mi to páči. ***SPOILER*** Najsilnejšia scéna je pre mňa určite keď Jun spieva prvú pieseň v muzikály. To bolo fakt perfektné. ***END SPOILER*** edit2 (23.10.2018): Tretí krát a stále skvelé.

Koe no katači (2016)

Wow. Takýto psychologický prístup som naozaj nečakal. Obsiahly náhľad do vnútra hlavnej postavy a jej okolia v retrospektíve v rozpätí niekoľko rokov vytvorilo medzi mnou a charaktermi neskutočné empatické spojenie. Dej bol natoľko rozvinutý, toľko toho sa tam udialo, že mi dĺžka filmu prišla ako večnosť – čo je pozitívne. A pritom tam nebola jedna nudná scéna. Prešiel som všetkým, od hnevu a nenávisti, cez radosť a smiech až po smútok a slzy. Naozaj som unesený. edit (08.9.2018): Prečítal som si mangu podľa ktorej bol film robený a potom som si film pozrel znovu. Som takmer absolútne spokojný s touto adaptáciou. Viem si predstaviť, že by bola stopáž ešte predĺžená aby sa poskytol priestor na retrospektívne scény pre vybrané hlavné postavy, kde boli v mange ukázané ich vnútorné monológy. Dodalo by to definitívne vysvetlenie ich správania v minulosti a prítomnosti. Aj bez toho je ale divákovi jasné, aj keď sa nedozvie dôvody, že postavy nie sú čiernobiele, ako sa niekedy môže zdať. ***SPOILER*** Koniec bol podľa mňa skvelý. Áno, uvítal by som radšej keby za poslednou scénou nasledovala ešte jedna, kde Shoko fyzicky príde k Shoyovi a chytia sa za ruky. Tak ako to bolo v mange (viac menej). Ale zatiaľ čo v mange som sa od Shoyovko sociálneho znovuzrodenia na školskom kultúrnom festivale na koniec komiksu prelúskaval cez desiatky zbytočných strán, vo filme bol tento konečný šum odstránený a skončilo to na vrchole. Nehovoriac o celej metafore, kedy sa Shoyovi vráti "sluch", ktorá v mange nie je. ***END SPOILER*** edit2 (30.4.2020): Tento film je neskutočne skvelý, nech si ho pozriem hocikoľko krát.