• Pohádka

La La Land (2016)

Neuvěřitelná nuda, a to od první příšerné scény s tanečníky na autech (WTF?). Kvůli tomuhle vážně zastavovali provoz? A kdy přesně tvůrci muzikálů zapomněli, že scény s písničkami a tančením můžou posouvat děj, ne ho jenom natahovat? Protože u Chicaga tenhle trik ještě uměli... A když už jsme u toho, ten výhled vážně za moc nestál.

Pád - Série 3 (2016) (série)

Spoiler alert. Velice slabá série. Asi chápu záměr tvůrců ponořil se hlouběji do psychologie postav a odkrýt některé motivy, ale první dva díly jsou neskutečná nuda a téměř nic se v nich neděje (a později se to moc nelepší). Největším problémem třetí série jsou neuvěřitelné scénáristické přešlapy. Vážně Paula Spectora v nemocnici téměř nikdo nehlídá? Jsou všichni v nemocnici úplně neschopní, že ho Rose Stagg má neustále před sebou? Jaktože je v nemocnici jenom jedna sestřička, která se o něj stará, nikdo u toho není a ona má možnost navázat s ním kontakt a vztah? Jaktože vyšetřovaný sériový (!) vrah téměř nikdy nenosí pouta, má možnost napadlou Stellu Gibson ve výslechové místnosti a nakonec provést svůj závěrečný masakr? Proč ho téměř nikdo nehlídá? Ve světle těchto nedostatků se pak herci mohou snažit, jak chtějí, ale výsledkem je třetí kopeček zmrzliny, který vratce balancuje na prvních dvou, pěkně usazených v kornoutku :) (Vůbec to nelze srovnat třeba se třetí sérií Broadchurch, které se podařilo na první dvě naopak navázat velmi dobře.)

Potvora (2016) (seriál)

Seriál, který se rozhodně nebude líbit každému. I já jsem první dva díly přemýšlela, jestli se na to vůbec chci dívat a rozčilovalo mne neustálé obracení se hlavní hrdinky k divákům. Ale potom mě "Fleabag" chytla a já opravdu doufám, že bude třetí série. Některé díly jsou skutečně nezapomenutelné (třeba pobyt v "tichém zařízení" se sestrou nebo večeře na začátku druhé série). Všechno podstatné najdete napsané v obsahu výše – namísto "komediálního seriálu" (to označení pro mne zavání spíše Přáteli) dostanete drama vystavěné na černočerném humoru. Dále obdržíte perfektní herecké výkony (Olivia Colman byla nepřekonatelná), skvělé dialogy (každý rozhovor s macechou je slovní přestřelkou s mnoha zraněními) a vývoj hlavní postavy i v takhle krátkém formátu (Fleabag v druhé sérii je už jinde, než Fleabag v sérii první).

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Příliš nechápu hodnocení nad 80 %, zvažovala jsem dvě hvězdičky. Zkrátit o dvě epizody, méně zasněných pohledů do krajiny, odstranit zbytečně srdceryvný životní příběh francouzské policistky, vykašlat se na divné konspirace a můžeme se bavit o "červeném" hodnocení. Následuje spoiler. Zachránit z více než dvaceti obětí jedinou (a to ještě čirou náhodou, protože ji nenajde policie), tomu říkám úspěšný zásah mezinárodního policejního týmu. Vrah byl navíc zřejmě tajný génius, že mu všechno stoprocentně vyšlo a nikde nezanechal žádnou stopu...

Semestr (2016) (seriál)

Líbila se mi odvaha experimentovat s formou, přičemž zobrazení děje skrze obrazovku notebooku mi přišlo vydařené. Jak už napsala řada lidí přede mnou, jedná se o překvapivě trefnou výpověď o současné generaci (nebo alespoň o její části). Otázkou zůstává, jak z toho ta generace vlastně vychází, protože všechny postavy jsou vlastně dost nesnesitelné a není to nijak veselé pokoukání.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Pokud jste nečetli knihy, hvězdičku přidejte. A pokud nechcete spoiler, dále nečtěte :) Strašná blbost - pardon, ale je to tak. Tim Burton točil zvláštní filmy, ujeté filmy, ale měly styl, byly zábavné nebo se na ně prostě dalo koukat. Tohle není ani jedno. Závěr filmu tvoří divný videoherní klip, v němž kostlivci kosí nestvůry. Základnu padouchů tvoří pět lidí, z nichž čtyři jsou neschopní mamlasové, ten pátý je nezbytný psychopatický superpadouch, ale jejich motivace se vytratila do ztracena. Přečetla jsem knižní předlohu. Není to žádné veledílo, logika místy pokulhává. Ale i to, co v knize fungovalo, je tady změněno, převráceno nebo se z toho stal nesmysl. Proč nestvůry žerou oči (víc nechutný = víc cool?)? Proč přežil Jacobův dědeček?! Proč se Jacob nenaučí ovládat netvory (docela zajímavá linka v knize)? Proč mají Olive a Emma vyměněné schopnosti, když to nemá vůbec žádný důvod? Takhle bychom mohli pokračovat dál a dál... Nejde o to, že si Tim Burton dovolil příběh změnit, jde o to, že ty změny nemají žádné odůvodnění a filmu nijak neprospívají.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Fascinující příběh o manipulaci, lidské malosti a hlouposti trochu ztracený ve zvláštním a zdlouhavém zpracování. Karel Heřmánek ml. je jako zmatený, vystrašený a nechápající Hilsner výborný.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Výtečné zpracování. Člověk neví, co chválit dřív. Zda nadstandartní herecké obsazení, mrazivou atmosféru či skvěle vystižený přerod distingovaných gentlemanů a dam ve vystrašené a panikařící zoufalce. Vzhledem k tomu, že jsem si nepamatovala, kdo je vrah, mohla jsem si plně vychutnat i propracovanost zápletky.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Nejpříjemnější z letošních vánočních pohádek. Trochu nechápu její neustálé srovnávání s Popelkou, neboť tyto dvě pohádky nemají prakticky nic společného, vyjma toho, že hlavní hrdinka má ráda svého koně. Konečně pohádka, která má hudbu, kde se mluví spisovně a zdvořile a kde hlavní postavy působí sympaticky. A nikdo se tam příšerně nepitvoří.

Kobry a užovky (2015)

Jeden z nejrealističtějších filmů, které jsem v poslední době viděla s perfektním výkonem Kryštofa Hádka. Taky znáte nějakého Kobru? To pořešíme...