Ben X (2007)

*OH, (ARCH)LORD!* Kľúčovými slovami pre tento film sú preháňanie a zveličovanie - veci sú tu dovádzané do absolútneho maxima, ba miestami je miera únosnosti a uveriteľnosti výrazne prekračovaná (šikanovanie, prejavy autizmu, starostliví profesori, záujem dievčaťa o spoluhráča...). Herecký prejav hlavného hrdinu a v podstate všetkých okolo neho (riaditeľ školy dostáva striebornú medailu) mi takmer bránil sústrediť sa na čokoľvek iné vo filme; natoľko bolo herectvo desivé. Ben je Timmermansom uchopený tak, že z autistu, ktorého má hrať, ho posúva na úroveň retardovaného chlapca. Jeho mimika je prehnaná a v konečnom dôsledku tak odporná (v tomto filme mi to príde ako úplne mimo skutočného prejavu). A fakt, že takmer tridsiatnik hrá tínedžera (ostatní tiež pôsobia staršie), a zároveň viera, že si to divák nevšimne, je na zaplakanie. Film ma absolútne nepresvedčil o tom, že niečo podobné sa naozaj niekde niekedy mohlo stať. Neuveril som mu. Verdikt v 1 vete: Pokus o originálne prerozprávanie príbehu, skazený neodpustiteľnými hereckými prejavmi a preháňaním v každom aspekte. 24.05.12 Keď film o autizme, tak radšej tento: Temple Grandin.

Bezva chlap (2010)

*ULRIK A JEHO ŽENY* Ženy v tomto filme si rady vyhŕňajú sukne a chudák Ulrik - i keď preferuje jedlo pred sexom - sťahuje nohavice, ale často nerád. A to neraz. Okrem tohto vzrušenia sa vám iného vo filme veľa nedostane. Plynie veľmi pomaly, a keď sa už zdá, že tempo by sa mohlo zrýchliť, dej sa o niečo potkne a opäť sa vlečieme slimačím tempom. Rovnako ako príbeh aj dialógy sú spomalené, natiahnuté do dĺžky v dôsledku dlhočizných a častých páuz medzi jednotlivými replikami, a tak ako má povoľnosť žien ďaleko od skutočného správania sa väčšinovej ženy, tak aj vedenie dialógov vyzerá, ako keby všetci obyvatelia Nórska trpeli na následky nespavosti. Verdikt v 1 vete: Pomalý príbeh o snahe bývalého trestanca začleniť sa do spoločnosti. 31.05.11

Bitten (2008)

*NIE AŽ TAKÁ NA ZAHRYZNUTIE UPÍRKA* Štvrtinu filmu tvorí "ochutnávka" obetí, ďalšiu štvrtinu tvorí predvádzanie sa umeloprsky (raz nahej, inokedy zase takmer nahej) a celú zvyšnú polovicu filmu tvoria akože neuveriteľne vtipné dialógy týkajúce sa sexu, najmä toho análneho. Obraz o tom, v akom duchu sa celý film niesol, je v podstate možné si urobiť z vystrihnutých scén v závere filmu. Verdikt v 1 vete: Moment, kedy ste ochotní si radšej pozrieť Twilight. 19.12.13

Black Books (2000) (seriál)

*KNIHY A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY* Humor v tomto mini seriály je absolútne pritiahnutý za vlasy a možno to je dôvod, prečo ich má Manny na hlave tak málo. Hlavná trojka sú postavičky veľmi originálne, a to je základom diváckeho úspechu: už spomínaný Manny je máličko plešatý, ale veľmi submisívny. Jeho vysoké čelo nie je znakom vysokej inteligencie. Bernard je typ človeka, ktorý vypije a vyfajčí všetko, čo mu príde pod ústa a ktorý neznáša všetko a všetkých, a ak vesmír má náhodou koniec a za jeho hranicami sa niečo nachádza, určite nenávidí aj to. Fran sa zo všetkých síl snaží nájsť si svoje miesto pod slnkom, najlepšie hádam na nejakej exotickej piesočnej pláži, v svalnatom náručí do hneda opáleného domorodca. Je to seriál plný nezabudnuteľných replík, absurdného humoru a človeka značne mrzí, keď sa nekompromisne blíži k sledovaniu poslednej časti. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál o trojke, ktorá príliš neberie ohľad na druhých ľudí.18.01.11

Bráchova holka (2009)

*MIZOGÝN* Adam Scott ako Caleb Sinclaire je tak dokonalý, že pre mňa predstavuje formu absolútneho sa vžitia do postavy, ktorú hrá. Verím mu každé gesto, každý výraz tváre, každé slovo. A že sa nevyjadruje vyberaným spôsobom zistíte hneď v úvodnej scéne filmu, kde v nezabudnuteľnom monológu vysvetľuje bratovi svoj názor na ženy. Samozrejme, s cigaretou v ruke. Jeho vzťah ku všetkému a ku každému je komplikovaný, on samotný je drzý a ľahostajný, ale všetko je to vo veľkej miere len póza a určite mnohí vedia, že často nie je nič také, ako sa to na prvý pohľad javí. A u Caleba to platí dvojnásobne. Napriek tomu všetkému však neverím, že tohto (zdanlivého) mizogýna si ženy-diváčky neobľúbia. Verdikt v 1 vete: Jedna nezabudnuteľná postava, v jednom nezávislom filme, s mnohými kvalitnými hereckými výkonmi. 18.10.2010

Carrie (1976)

*NO, MAMA!* Prvá polhodina filmu vzbudila u mňa záujem. Dominuje tu nezabudnuteľná scéna v dievčenskej sprche a taktiež zisťujeme, že naše mamy sú predsa len tie najlepšie na svete. Mimochodom, jedine vzťah matky a dcéry je to jediné, čo môžem na tomto filme oceniť. Sissy Spacek s pôvabne hororovou tváričkou má aj pôvabný hlas, a keď na matku kričí, je mierne zachrípnutá, a to ja rád. Medzi ňou a jej mamou (tá je zase pôvabne fanatická) panuje absolútna nezhoda a ich komplikovaný vzťah som sledoval so skutočným napätím. A náhle záujem upadá: telekinetické schopnosti Carrie, šikana zo strany študentov a matky, či hlbšie vykreslenie vzťahu matky a dcéry sú v úzadí a do popredia sa dostáva hlúpy milostný príbeh dvoch mladých ľudí, podčiarknutý kŕčovitým herectvom a neuveriteľným konaním niektorých postáv. Verdikt v 1 vete: Nezabudnuteľná postava Carrie a hromada tých druhých. 20.07.11

Cashback (2006)

*DOBRÚ NOC* Plagát k filmu sa mi veľmi páči. Páčili sa mi aj dokonalé ženské tela - ich pevné prsia a moderné strihy medzi stehnami. Že sa vyjadrujem mierne neprístojne? Pramení to z môjho sklamania, pretože tam, kde som očakával britský kult, sa konali len hlúpe slová vydávajúce sa za hlboké pravdy a múdra o svete, ľuďoch, vzťahoch... A napokon z filmu nezostalo nič, len to, čo som opísal v prvých vetách. Celý zvyšný priestor je zaplnený len akousi pseudofilozofiou, mrmlanou monotónnym hlasom hlavného predstaviteľa, ktorý ako magnet priťahuje tie najgrotesknejšie postavičky celej Británie. Nie, nechýba mi nadhľad; chýba mi schopnosť akceptovať prázdnotu v slovách i činoch. Verdikt v 1 vete: Slávny film o nespavosti, ktorý dokáže uspať. 12.09.11

Cestující (2006)

*RYBKY A INÍ BUBÁCI* Veľmi pekný, krátky animovaný film, ktorý - i keď je z radu tých hororových - skôr pobaví ako vystraší. Hlavná postavička je veľmi milá a každý si ju hneď musí obľúbiť. To isté platí aj o netypickom pasažierovi v podobe nevinne vyzerajúcej rybičky. Temná atmosféra je pôsobivá a prítomný humor neruší a je zároveň skvelou súčasťou filmu. Pre mňa je veľkým plusom, že film nie je jedným z tých, kde sa autor spolieha iba na záverečnú pointu a všetko, čo jej predchádza, býva často len bezvýznamnou výplňou. Verdikt v 1 vete: Úmorných 8 rokov práce natlačených do kvalitných 7 minút filmu. 12.11.2010

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

*PRVÝ DEŇ ZVYŠKU ŽIVOTA* Počas prvých dvadsiatich minút som bojoval so silnou chuťou film vypnúť - až natoľko som sa naň nedokázal naladiť - no napokon som svoj prvotný impulz prekonal, filmu dal šancu a dopozeral ho. A naozaj neľutujem. Humor treba niekedy dvakrát prežuť skôr ako ho prehltnete: je krutý, tvrdý, zosmiešňujúci, úchylný, rasistický. Postavy sú originálne a neprehliadnuteľné (môžme povedať, že aj "kultové"?), dialógy energické a zapamätateľné (milujem tie, kde dochádza k zosmiešňovaniu trilógie Pána prsteňov, alebo kde naivný Elias Randalovi vysvetľuje príčinu svojho panictva). Osobne mi neprekáža - skôr ju vítam - ani nenápadná romantická linka nesúca sa celým filmom. A že to niektorým komentátorom pripomína tínedžerské komédie typu American Pie? Scestné to prirovnanie. Je totiž rozdiel hovoriť o vagíne a hovoriť o vagíne. Ak niekto filmu dá plný počet, pochopím to. Ak niekto filmu dá nulu, pochopím to tiež. Verdikt v 1 vete: Šialený film o tridsiatnikoch hľadajúcich zmysel života. 27.09.2010

Crash (2004)

*FARBIČKY* Do tohto filmu som išiel s vedomím, že vypustím slzu. Trailer je zostrihaný veľmi šikovne a zanecháva po sebe ťaživý pocit. Film je takmer rovnako dokonalý, ale tá akási "hustota", ktoré bola v traileri prítomná, sa už vo filme trošičku stráca, ale určite nie až natoľko, aby mal človek pocit, že naletel upútavke a bol na ňom opäť raz vykonaný podvod vo forme dokonalého zostrihu tých najlepších scén. Slza však neprichádza; iba vedomie toho, že ste svedkom niečoho veľmi smutného. Je to film dokonale premyslených záberov, nezabudnuteľných scén a skvelých hereckých výkonov. Film sa snaží poukázať na závažnosť neustále aktuálneho spoločenského problému, snaží sa diváka niečo "naučiť", a preto neskrývané zhody náhod prítomné v celom filme, ktoré nakoniec zvláštne prepletú životy všetkých postáv, filmu nemožno vyčítať. Sú zámerné, pretože všetko v živote so všetkým súvisí. Verdikt v 1 vete: O stereotypoch prítomných v spoločnosti, ktorým možno nevedome podliehame aj my. 05.10.2010