Leaving Neverland (2019)

Brutal, brutal, brutal. Ako clovek, co robi s detmi a zazil teda aj deti tyrane, aj deti zneuzivane ( ano v par pripadoch aj sexualne) mi to pride uplne pravdive, pochopitelne a uveritelne. Dokument je velmi silny, podla mna aj dobre urobeny, kedze vlastne ta nuti ako divaka sa koncetrovat na vypoved, na to co hovoria, nehra to na teba efektmi. Pamatam si MJ uznavam jeho tvorbu, ale chvilu nebudem chciet pocut nic od neho na temu..."zachramne planetu, urobme deti stastne "..... osobne je podla na nosna jedna otazka pre vsekych obhajcov. Nechal by si svoje deti na vikend s MJ? No odpoved asi vieme vsetci, ze....

Hořící keř (2013) (TV film)

TO JE NIEČO NENORMÁLNE ( hodnotenie po prvej časti). Asi 1x som sa dívala na historický film z našich dejín úplne v šoku a bez výhrad. Toto natočiť sa v USA tak to ma niekoľko nominácii na Emmy minimálne. Neuveriteľne krásná práca s kamerou, páčila sa mi myšlienka, že vlastne vôbec neuvidíte hereckého Palacha, ale všade vidíte jeho reálne fotky, reálne obrázky. Ako keby cieľom režisérky bolo neprikryť reálnu osobu hereckou fabuláciou. Scény rôznych skiel, zrkadiel a odrazov sú bravúrne. V zrkadle vidíme seba, pravdu. Obrázky z palachovho pohrebu, kde už je jasné, že "niečo" točí ŠTB sú momenty, kde mrazí. Pre mňa najsilnejšou je však scéna, keď Trojan hľadá na Damu, palachovu priateľku v snahe nájsť ďalšie pochodne. Stúpajúc do schodov počuje študentov spievať s Krylom " Morituri te salutant" ( pieseň Cesta). Ten moment, keď hľadá potencionálnych samovrahov medzi študentmi, ten moment, keď Vám dôjde, že je to generácia, ktorá v roku 1989 už bude mať 45 rokov a bude pre ňu už neskoro. A do toho Morituri te salutant. To je scenáristické, herecké a režisérske umenie.

Atlas mraků (2012)

Toto má 87%??? Och, znaky apokalypsy a koniec sveta sa blíži. :) Rozhodne skvelý vizuál a masky. Nádherná práca s kamerou a tam to končí. TEN FILM JE ÚPLNE PRÁZDNY. Naleštená bublina, opakujúca samozrejmé pravdy, ktoré všetci poznáme, len na nich zabúdame. Nič, čo by mnou otriaslo, zanechalo vo mne niečo, donútilo premýšľať. Vetu, že "řád sveta je daný" a my ho musíme chcieť zmeniť, už oveľa jasnejšie a jednoduchšie ( o to pravdivejšie) povedala Kate Winslet v Núdzovom východe, keď sa opýtal..." Kto povedal, že to tak musí byť, kto určil tie pravidlá?"a nepotrebovala k tomu lietajúce lode, ani postapokalyptické mesto. V podstate je to klasický blockbuster, ktorý sa však hrá na niečo hlbšie, dosť mi tým pripomína knihy Paola Coelho, tiež ponúka "kvázi duchovno" pre ľudí, čo odmietajú veriť v Boha. :) Verím však, že tento film bude hit, pretože dnes nehľadáme pravdu, stačí nám jej instatná náhrada ( snáď nebude mať zloženie ako to mlieko, čo pila Sonmi :)

Hunger Games (2012)

Film, ktory ma donutil precitat nasledne celu trilogiu. Samozrejme, ze kniha Vam viac vysvetli, objasni, navyse je pisana z polhladu a psychicky Katniss... Film vsak v pohode funguje aj sam o sebe a ak by tam nebolo to hlupe oznacenie PG 13 verte bola by to razba. Nehovoriac o tom ako chcu natocit dvojaku a trojku s tym istym obmedzenim...kedze je to dalej a dalje vacsi a vacsi masaker. Hlavna dvojica je uveritelna. Jennifer je neuveritelna Katnis...hlavna hrdinka ...z otrokyne sa stane vodkynou povstania, vyvrazdi par deti vo veku 12-18 v boji na zivot a na smrt, necha sa zneuzit systemom, ako pesiak, aby ho nakoniec zvrhla, pride o blizkych, zisti, ze vitazi a porazeni su nakoniec rovnaky, ked maju moc, zblazni sa, prezije a nakoniec z dvoch muzov zvoli toho, ktory proste ostane, pretoze ma oboch rada rovnako, ale zaroven rovnako na nich kasle .... Navyse ona je snad vrchol emancipacie, ked je toto mytus o Thezeovi a Ariadne, tak ona je Thezeus :D A hlavne toto neporovnajte s Twilightom... Ak by Bella mala prejst tym cim Katniss, spacha samovrazdu v prvych 20. minutach filmu. :D

Železná lady (2011)

Ok, kto caka pohlad do politiky a zakulisia bude sklamany. Film rata s tym, ze aspon nieco o vlade M. Thatcherovej viete. Spomienky na jej politicku karieru su velmi skratkovite a prevlada tu forma nad obsahom. Avsak, co na mna silno posobilo je prave súcastna Thatcherova, jej pritomnost. V tomto momente sa z toho stava uzasny film o dvoch veciach. Starobe a laske. Nic viac a nic menej.

Voda pro slony (2011)

Citala som knihu, film mi prisiel v podstate ako keby priamociarejsi a jasnejsi, co vobec nepovazujem za skodu. Bohuzial som nepostrehla iskrenie a neuverila vztahu hlavnych hrdinov. Osobne si mysli, ale je to len moj nazor, ze Reese ako cca o 10 rokov starsia zena, proste nemoze hrat milenku Pattisonovy, nejaka ta zivotna skusenost a mudrost v ociach sa proste nezakryje tak ako vrasky make -upom :D. Celkovo jet o vsak film prijemny a nabudil ma ist si pozriet cirkus az k nam do mesta zase pride.

Habermannův mlýn (2010)

Nepamätam si, kedy naposledy ma nejaký film tak citovo zničil a vyradil z prevádzky. Vedela som na, čo idem. Napriek tomu som bola už po úvodnej sekvencii v šoku. Myslím, že režisér a kašlem na detaily typu, či sa držal predlohy , alebo nie....chcel povedat, že v konečnom dôsledku sme ľudia, ktorých možno deliť len do dvoch skupín ...hajzlov a dobrakov. Najviac na tom, filme je smutný fakt, že ľudia, ktorí po Mníchove boli zrazu Nemci ako repa, po príchode Rusov, najviac kričali, žene tie svine tavarišči. A som ochotna sa staviť, že potom to boli najväčší komunisti v dedine.Chcela by som sa dozit toho, ze niečo podobné natočíme aj na Slovensku. lebo odsuny na divoko sa nerobili len sudetským Nemcom, ale aj Maďarom. Až vtedy ako národ zložíme skúšku dospelosti. SPOILER: Najsilnejšou scénou je ako si Jana - Habermanova žena vo vlaku smerom do Nemecka vyzlečie nacisticky kabat, ktory jej dal rusky voja na zohriatie a na hrudi ma židovku hviezdu. Užasná symbolika o tom, že nikdy nevieš, čo je pod povrchom a než začnes sudiť a lynčovať mal by si sa skôr pýtať.

Nezapomeň na mě (2010)

Ak sa celé dni pohybujete v prostredí strednej školy a to nie v pozicii žiaka. Musi Vám Robert Pattison liezt krkom. Je všade a hlavne na obálkach dievčenských zošitov, ktoré na ne zasnene pozerajú a nedávajú pozor. Nečudujte sa teda, že som k filmu Remember me bola mierne povedané skeptická. Čakala som tri slová: sladký, nudný a vlasový gél.... Nedostalo sa mi ničoho z toho. Naopak ide o trpký príbeh. O láske, odpustení a nádeji. O vzbure 20-ročných voči spoločnosti, ktorá je tak márna, lebo tušia, že budú musieť akceptovať jej pravidlá. O rodine o ranách a ich zhojení. Po polhodine ma Pattisom presvedčil, že vie hrať a ašpiruje na pozíciu alá DiCaprio, ktorému tiež chvíľu trvalo, než sa zbavil Titanicu a dnes len čakám, kedy ho neminie ten oscar. Brosmen mi dokázal, že na neho nesmiem zabúdať a scéna hádky zo synom patrí medzi ....no nemam slov. Posledných 10 minút som si stále opakovala, že to nemože byť pravda...A scéna Tylora stojaceho pri okne a opakujúceho ...dnes je pekný deň, pozerajúc na blankytné nebo New Yorku... ma strašila ešte na druhý deň. Keďže ide o americky film odúšťam aj poslednú sekvenciu scén s morálnym apelom, ktoré su pre európskeho diváka fakt navyše. Niečim sa ma tento film dotkol...a to je asi najviac, čo može film urobiť... dokonca ma rozplakal.... A to sa naposledy podarilo Pokániu pred viac ako 2 rokmi... Rozplakal ma film s Pattisom..Och svet sa rúti do záhuby..:) SPOILER PS: Po filmoch alá hrdinsky hasici bol tento prvým, ktorý ma reálne donútil zamyslieť sa nad obeťami a súcitiť s udalosťami septembra 2001.