See (2019) (seriál)

Prvá séria štyri hviezdičky, druhá tri, posledná dve.

Vychovatelka (2022)

Stačilo, keby sa film držal reality (migrácia; podhodnotená práca pre kvalifikovaných; postavenie nebielych žien) a bola by to solídna intersekcionálna sonda do problematiky. Ten magický (spirituálny) rozmer však pôsobil trochu nadbytočne a plnil by si lepšiu funkciu, keby bol do deja vložený viac integrovane ako v His House (2020). A mimochodom, je mi na grc, keď čítam na ČSFD komentáre o hnutí woke a podobné homofóbne a rasistické čecháčikovsko-slováčikovské žvásty. Vždy si predstavujem ich autora, ako doma sedí v naprdených tepláčikoch a hrozí sa celého sveta, lebo v ňom žijú aj ľudia inej farby pleti, inej orientácie, inej rodovej identity či iného vyznania. Zrejme sa vo svojej neprevetranej a naprdenej izbičke niekto priotrávil vlastnými prdmi.

Pobřeží moskytů (2021) (seriál)

Seriál ma v čase svojej premiéry chytil a pozrel som si ho v priebehu jedného víkendu. No po roku a pol čakania, keď sa konečne dostala do streamu druhá séria, som to vzdal už po jej prvej epizóde. Jednoducho som medzitým stratil záujem o to, ako bude príbeh pokračovať ďalej a čo sa vlastne stane s jeho postavami.

Pinocchio (2019)

Film sa po celý čas pohybuje na hranici medzi rodinným žánrom a temnejšou fantasy, preto je výsledok taký rozpačitý. Podobne ako talianska rozprávková séria o princeznej Fantaghirò. Oceniť sa však dá mejkap v podobe tvarovej protézy, ktorú nosil hlavný hrdina, ale aj niektoré herecké výkony a vtipné scény, napríklad slimačia žena a stopa slizu, na ktorej sa všetci šmýkajú. Vo všeobecnosti možno povedať, že táto adaptácia Pinocchia sa blížila atmosférou k pôvodnej predlohe.

Půst jako léčba (2011) (TV film)

Zaujímavý dokument, ale asi ešte viac by v ňom bolo treba sústrediť sa na reálne výsledky a taktiež dať slovo kritickému hlasu, aby to bolo vyvážené a nie jednostranné. Pristupujem dosť skeptický k niečomu, kde sa tvrdí, s akou ľahkosťou sa dajú vyliečiť vážne ochorenia ako napríklad rakovina. A to viac, keď sa v ňom vytvára ilúzia o múdrej ruskej medicíne, hoci väčšina ruskej populácie je na tom zo zdravotného hľadiska katastrofálne. Nespochybňujem niektoré terapeutické účinky vedomého hladovania, avšak azda ich treba preskúmať oveľa viac.

The Morning Show (2019) (seriál)

Prvá séria ma bavila, ale v druhej sa nejako vytratila tá iskra. Keď si človek uvedomí, že vlastne pozerá seriál o Teleráne, na pozadí ktorého sa dejú intrigy. No kdeže, ja ráno tak skoro nevstávam. :-P

Voyeuři (2021)

Prvá takmer poldruha hodina filmu na štyri hviezdičky, od druhej smrti veľmi zlé spracovanie, ale úplný záver bol vtipný.

Phantasm (1979)

Tri hviezdičky za nostalgiu a atmosféru.

Kočičky (2020)

Fascinuje ma to moralizovanie okolo filmu a koľko ľudí mu vôbec neporozumelo, pričom je úplne jasné, že jeho témou je práve smutná realita, ktorou je hypersexualizácia detí. Hlavné postavy len opakujú to, čo vidia v klipoch na internete. Za mňa veľmi citlivá sonda do duše dieťaťa. Zároveň sociálna výpoveď o dnešnej spoločnosti.

Outsider (2020) (seriál)

Vynikajúci začiatok, ale posledné tri časti strácali dych.