Tulpan (2008)

Pre mňa osobne poctivý kúsok filmárčiny. Film som zapol len "náhodou", ale toto milé prekvapenie udržalo moju pozornosť až úplne dokonca. Prirodzené herecké výkony napriek niektorým náročnejším scénkam, príjemný humor a polodokumentárny pohľad do života na rozsiahlej veternej kazašskej stepi. Pre mňa 9/10.

Všichni jsou v pohodě (2009)

V jednoduchosti je krása. Krása príbehu, krása réžie aj skvelého herectva. Živé a úprimné. Vrelo odporúčam

Muž v soli (1989) (TV film)

O hlúposti a "bosorkách". Áno história je plná úchylných sadistov v mníšskych habitoch. Obávam sa, že ich správanie by sa ani dnes nelíšilo, keby im v tom nebránili pozemské zákony.

Pat a Mat - Světlo (1979) (epizoda)

Pat a Mat by si radi zahrali šach. Všetky figúrky sú ale biele. Keď sa im podarí „elegantne“ zvládnuť tento problém, praskne žiarovka. Majstrov elektrikárov to však nemôže zastaviť a žiadne zapojenie nie je dostatočne nebezpečné. Takže: doma to neskúšajte.

Pán velryb (2002)

Whale Rider zobrazuje život súčasných Maorov na Novom Zélande a približuje domorodú kultúru lepšie ako dokumentárny film. Tento niekoľkovrstvový príbeh ukazuje na troch generáciách vzťah komunity domorodých obyvateľov k tradíciám. Hoci najstaršia generácia (Koro) ich dodržiava, ďalšia generácia zostáva vlažná. Režisérka Niki Caro veľmi citlivo pristupuje k filmu. Rozbieha viacero paralelných línií deja. Mnohé z nich akoby len rozohrala a napokon nepoužila. Ale práve nimi naznačuje rodinné vzťahy a vzťah k tradíciám. (Vzťah otca a syna Hemiho, starého Koroa, Porourangiho a Paikei, život Maora v Európe, ako aj vzťah maorského muža a ženy). Nádherné prírodné scenérie a vynikajúce herectvo mladučkej Keishe Castle-Hughes a jej dospelých kolegov podkresľuje ladná hudba. Poznámka na záver: Keď distribútor napíše, že ide o "dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb", dosiahne dve veci. 1) Na film neprídu tí, ktorí by si film vychutnali (ako ja) a 2) prídu naň milovníci "Zachráňte Williho", ktorí môžu byť dosť sklamaní. Je to divné počínanie.

Cesta na Měsíc (1902)

Na svoju dobu triková špička. V dobe svojho vzniku musel film divákov prinajmenšom ohúriť. Ešte by to chcelo trochu rozpohybovať kameru.

Mluv s ní (2002)

Režisérsky skvele podaný príbeh, v ktorom Almodóvar pomocou jednoduchých obrazov dosahuje silný účinok. Nebadane nás zaťahuje do psychológie postáv. Ak divák po skončení filmu potrebuje byť v tichu a len tak sedieť a "rozjímať" nad filmom, nemôžem inak, len dať mu plný počet.

Cirque du Soleil: Quidam (1999) (divadelní záznam)

Toto predstavenie Slnečného cirkusu zloženého z artistov z celého sveta sa bude páčiť pravdepodobne aj ľudom, ktorí cirkus nemajú radi.

Bowling for Columbine (2002)

O niečo lepší, objektívnejší a prehľadnejší dokument ako Fahrenheit 9/11. Michael Moore vystupuje ako nenápadný, ale veľmi nepríjemný muž, ktorý neobviňuje, len sa pýta, nekritizuje, len sa pýta a nepovyšuje sa, len sa pýta. Ako je to možné? Skvelý film, ktorý núti zamyslieť sa. Je síce nepríjemný a lezie pod kožu, mnohokrát pôsobí až silene, máme dojem, že už stačí, netreba sa v tom ďalej vŕtať, ale Michael Moore ide ďalej a neprestáva. Správa sa ako svedomie. A nemýľme sa. Bowling for Columbine nie je len o Amerike a Američanoch, je aj o nás.