Protektor (2009)

Velmi slušný film z období 2. svět. války, škoda jen, že Českého lva nezískal Marek Daniel, byl vynikající (upřímně řečeno lepší, než Jana Plodková, který Českého lva získala).

Sledování (1998)

Nolanův debut, v němž v pouhých sedmdesáti minutách zobrazí mozaiku, která dá na závěr dechberoucí pointu. Výborné herecké výkony pro mě neznámých herců. Vřele doporučuji, neodtrnete se od obrazovky, každá vteřina je důležitá, jak se nakonec ukáže.

Madisonské mosty (1995)

Meryl Streep, pro kterou mám slabost, v roli prosté ženy (v tom nejlepším slova smyslu), zaskočené prudkým přívalem citu a postavené před okamžitou volbu – kdoví, jak by to všechno bylo, kdyby se rozhodla jinak. Příběh krátké lásky, který mě i při opakovaném shlédnutí dojímá svou křehkostí a něhou. A Clint Eastwood dokazuje, že „umí“ nejen před, ale i za kamerou.

Záhada Blair Witch (1999)

Film jsem viděla až relativně nedávno a upřímně řečeno nevím, co na něm většina lidí vidí. Přes krátkou stopáž se děj jaksi nepříjemně vlekl, absolutně jsem do něj nebyla vtažena, pointa sice nebyla úplně špatná, ale celkový dojem nudy nezmizel. Navzdory tomu, že oceňuji netradiční filmařský přístup, se u mě tento film řadí na chvost žebříčku oblíbenosti v žánru horor.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Konečně se v široké distribuci objevil film s mně blízkou LGBT problematikou. V příběhu „ze života“ lesbické rodiny s dětmi mi vadila snad jen příliš mainstreamová vztahová zápletka, nicméně je vítané a žádoucí o těchto věcech mluvit. Velmi uvěřitelné výkony A. Bening i J. Moore, prvně jmenovaná už by si Oskara zasloužila, leč ani tentokrát to bohužel nevyšlo. Dobře byli vybraní i představitelé adolescentních hrdinů a nevadil mi ani M. Ruffalo, kterého jinak moc nemusím.

Smrt v přímém přenosu (1980)

Film, jenž tématem, v té době řazeným do žánru sci-fi, předběhl svou dobu, byl jednou z posledních filmových rolí půvabné Romy Schneider. Krutá vize o vlivů médií, těžko se věří tomu, že film je starý třicet let, téma bezskurpulozních reality show je v dnešní době více než aktuální. Z pointy filmu mě mrazí v zádech ještě teď.

Samotáři (2000)

Kultovní film generace husákových dětí, srdeční záležitost, nesmrtelné, dnes už zlidovělé hlášky. Naprosto přesné herecké obsazení, jedna z prvních filmových rolí Ivana Trojana. Při opakovaném shlédnutí nepatrně nudí zápletka s mimozemšťany, ale ostatní pasáže to bohatě vynahrazují, zejména matka v podání Hany Maciuchové je nezapomenutelná. Za pozornost stojí i soundtrack k filmu.