Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Velice sympaticky a komorne natoceny pribeh z druhe svetove valky, jehoz hlavni hrdinka se ucastni specialniho nacistickeho vychovneho programu pro mlade a potencialne zajimave nositelky tech pravych ´arijskych´ genu. Herecke vykony na vysoke urovni, opravdu zive a realne prozite postavy, typove naprosto presne. Mam jen jednu poznamku, ktera tady v zadnem z priznivych komentaru nezaznela: autorem scenare je pochopitelne Vladimir Korner, klasicka to postava ceske scenaristiky od 60. let minuleho stoleti.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Nadherne zpracovany pohadkovy pribeh, ktery neni takovou tou typicky ceskou ´privetivou´ pohadkou, ale spis vypravenim v tradici toho, co znamenal a znamena mytus: hrdina prochazi krutymi zkouskami a procesem zasveceni, aby nove objevil sam sebe a svuj vztah k druhym. Vytvarna stranka naprosto bezchybna, uz v detsvi jsem z toho byl naprosto paf, natolik se to vymykalo tehdejsi bezne pohadkove nabidce. I hudebni doprovod zde vhodne dokresluje dej a umocnuje uz tak skvely zazitek z celeho pribehu.

Nonstop párty (2002)

Plny pocet hvezdicek je bonus za velmi kvalitni hudbu skupin Joy Division, New Order a Happy Mondays. Zanr hraneho dokumentu muze byt vec velmi osidna, nicmene v tomto pripade se to vice nez podarilo. Osobne mi tento britsky styl humoru a ironicka nadsazka sedi vic nez Zelenkovy hudebni filmy u nas. Napadity strih, svizne tempo vypraveni, originalne pojaty scenar - dohromady to vsechno velmi dobre funguje.

Příliš jednoduché (1998)

Evidentne prinejmensim castecna autobiografie rezisera, scenaristy a herce v hlavni roli Deana Parase. Svizny strih, trochu ztresteny humor, ktery muze i nemusi pobavit. Konec se nicmene da predpokladat, happy end proste musi byt. Povinna idealizace romanticke lasky, ta prava a ten pravy je jen jeden, aspon ve stopazi filmu tohoto filmu. Film pro pobaveni a relax, remeslne celkem OK zvladnuty.

Ve spárech yakuzy (2000)

Za prvni dve tretiny bych dal ctyri hvezdicky, posledni cast filmu mi prisla trochu jednotvarna, konec se trosku dal ocekavat. Jinak filmarsky opravdu poctive odvedena prace, nasili a krev jaksi na japonsky zpusob (tzn. v kulture, kde diky tradici samuraju a dlouholetym socialnim zvyklostem ma smrt a nasili trochu jinou roli nez v euroamericke kulture). Navic i specificky humor zde najde sve uplatneni. Gangtersky klan slozeny z Japoncu a americkych cernochu (+ nejaci Latinos) je sam o sobe dost silenym napadam, v Kitanove podani je to vsechno opepreno zajimavou formou filmarskeho vypraveni.

Země (1996)

Místo děje: současné Španělsko, resp. venkovská krajina, kde se farmari snazi zbavit skudce na poli. Hlavni hrdina: Angel - specialista na hubeni skudce, ktery prijizdi odnekud z mesta a najima pomocniky na ochranny postrik pudy. Angel trpi rozdvojenou osobnosti, obcas se mu zjevuje jeho druhe ja, s nimz konzultuje a porovnava sve rozhodnuti a hodnoty. Setkava se s dvema zenami, pricemz kazda reprezentzje jiny archetyp - devka a matka. Nakonec da prednost prvni z nich., resp. obema, protoze druhe ja ´zustava´ s druhou zenou. Vse se odehrava v magicky podmanive atmosfere, dej probiha nikoli jen ciste chronologicky, ale i ve zpetnych odkazech a smyckach. Velka temata jako smrt, zabiti, zivot, vesmir, lidske vztahy a laska jsou citlive zpracovanou soucasti filmu - vse to ma nadech civilnosti a soucasne i mystiky, kamera vhodne dokresluje dej, ktery umocnuje inteligentne udelany strih. Uzasny film! Trosku nezaslouzene usel pozornosti kritiku a divaku: neni to proste hlavni proud dnesni kinematografie.

Kanárek (1999)

Film ma urcite dost chyb, scenar neni uplne dotazeny a naslo by se vice formalnich nedostatku. Nicmene v prve rade je treba ho chapat jako jakysi druh osobni psychoterapie prostrednictvim filmu, ktery zobrazuje autobiograficky pribeh a zavislost na drogach rezisera Viktora Touse. Pribeh se tak pohybuje v kruhu, hrdina projde urcitymi zkusenostmi a drogova zavislost a lecba z ni ho posunují do jine osobni situace ve de facto stejnych realiich. Tema osobniho zrani a padu lze lehce zneuzit nebo prezentovat formou klise - to se zde ale podle me nastesti nestalo. Ocenuju pocivou snahu a zrejmy zamer natocit filmu o vlastni zkusenosti, na niz se lze filmovymi prostredky ruzne podivat a ruzne ji hodnotit. Jinak souhlasim, ze Mejla Hlavsa je zde ve sve vedlejsi roli naprosto uzasny, coz plati pochopitelne i o jeho hudbe.

Po stopách krve (1969)

V žánru detektivního filmu patří rozhodně k české špičce, vše podřízeno pravidlům žánru, kamera výtečně vykresluje atmosféru, herci pochopitelně skvělí - k jejich výkonům není co dodat. Jediná drobná výtka se týká celkového vyznění děje - trošku mi tam chybí moment překvapení, některé okamžiky se dají předvídat. Nicméně jde o profesionální filmařinu, které nelze jinak nic moc vytknout - kdo je u nás dnes schopen natočit detektivku tohoto stylu?

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Hezká výprava, hezké triky, hezká britská angličtina - celkově ale jen velmi působivá a na efekt vytvořená forma. Děti jsou z toho asi programově a marketingově nadšeni a mnozí kritici taky, když přistupují na poněkud nekritický obdiv tohoto mediálního kultu. Herci dělají, co mohou, děj má spád a všechny detaily dobrodružného žánru jsou v něm až ´příliš´ moc správně a vykalkulovaně vyvážené.

Zvětšenina (1966)

Ted jsem to videl podruhe a trosku jsem vystrizlivel z prvniho opojeni pred nekolika lety. V kontextu experimentalnich sedesatych let to muselo znamenat prulom do tradicnich predstav o filmu, dnes mam ponekud smisene pocity. Hemmings je skvely, atmosfera 60s je diky kamere a hudbe zachycena velmi presvedcive, samotne tema je originalni a podane v celkem prijatelne forme, ale jako celek me to az tak nezaujalo. Chybi mi tam nejaky jednotici prvek, mozna trosku jiny strih a nejaky vice prekvapivy moment - jako by slo o experiment pro experiment, ktery je dnes oficialni soucasti historie filmu a povinne se musi hodnotit kladne.