Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Viac interné, americké. Zaostáva za atmosférou filmu Všetci prezidentovi muži, no rukopis Spielberga a Williamsa je zreteľný. I z toho dôvodu, vrátane obsadenia Meryl Streep, hodnotím na 75% celkovej kvality.

Alibi na klíč (2017)

Konečne sa divák môže baviť aj na francúzkej komédii súčasnosti. Jednouché, ničím prekombinované, situačné, so štipkou klasiky. Výborný relax a zábava.

Anthropoid (2016)

Čakalo, by sa niečo možno veľkolepejšie. Po toľkých rokoch, by si to téma atentátu z dôb protektorátu, zaslúžila. Porovnávanie s českou verziou zo šesdesiatych rokov 20. storočia, vždy určite existovať bude. Vtedy sa nakrúcalo v iných podmienkach s inými tvorcami, no výsledok vyšiel na výbornú. Anhropoid nevykazuje takú energiu. Emócie sa strácajú. No i napriek tomu, je film dobrým dielom. Trošku ma potešilo, že Jozefa Gabčíka predstavili v prvej polovici ako Slováka. Táto skutočnosť sa v minulosti akoby potláčala. V tomto prípade k tomu došlo už asi aj v druhej polovici. Autori chceli pravdepodobne spočiatku ukázať spojenectvo dvoch národov v rozdelenom štáte. V konečnom súčte predovšetkým prestrelka v kostole, autentická a dostatočne dlhá. Všetko však poukazuje na to, že Nemci by neboli tak úspešní bez našincov. Vždy sa zradca z vlastných radov nájde.

Atentát (1964)

Nebyť poznania, o filmovej pečiatke z Československa, pokojne sa dá zmýliť so západnými titulmi tej doby. Autentické a dramatické až do konca. Poklona tvorcom i za to, že odolali komunistickému tlaku, čím nakoniec sa zachovali dôležité fakty bez skreslenia skutočnosti.

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Žiadna nová technológia nenahradí v plnej miere klasickú animáciu. Zobrazenie, dej...všetko OK. Videl som to iba vo formáte 4:3, čo mi trošku pri tak peknom dielku chýbalo.

Babička Ultima (2013)

Výber charizmatického chlapca do jednej z hlavných postáv, ukazuje dobrú voľbu. Film o minulosti, popretkávanej súčasnosťou tej doby. O niečom, čo je medzi nebom a zemou. Pôsobivé, no nie brilantné.

Bez kalhot XXL (2015)

Návrat, vo forme hraného dokumentu. Inak sa to nazvať ani nedá. Príliš dlhé bezdejové scény, posúvajú hodnotenie na úplné dno. Keby označenie žánru nebolo také aké je, opak by šancu mal.

Běž, chlapče, běž (2013)

Osudy detí, sú nie tak často vo filmoch z vojnového obdobia zobrazované. Je ťažké vidieť utrpenie mladého človeka. Tu sa podarilo u diváka nejeden krát možno vyroniť slzu, či zastonať od súcitu. Predsudky ľudí rozhodli o osude malého chlapca. Musí neustále niekam utekať. Bez istoty pokojného detstva. Svetové vojny zmenili svet a pohľad naň. Ústredná postava je hrdina doby, v ktorej žil. Prišiel nečakaný hendikep. Bojoval s tým. No, vyhral. Pohľad na silu,odvahu, akú niet tak často vidieť.

Bitevní loď (2012)

Čo sa efektov týka, tak celkom slušné. Dej je však "zlepencom" Pearl Harbor, Armageddon, Transformerov či napríklad aj pre Američanov "národných" filmov. Sú pasáže, ktoré sľubujú napätie, avšak vždy to počas deja niečo stratí...Škoda, že sa viac nepohrali autori pri jeho zrode so scenárom. Nič nové, čím by si aspoň nás Európanov, dalo získať.